| flbogdan a întrebat:

La cate zile de concediu fara plata am dreptul in decursul unui an.Stima

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Art. 43 alin. (5): In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru max 15 zile pe an;
art. 61 alin.(2): salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat la cererea salariatului.
art. 61 alin. (3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata (fara a se specifica aceasta durata; depinde de CCM la nivel de ramura, de ROI, etc.)
art. 62 alin. (1) in afara concediului platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani, salariata mama poate beneficia de inca 1 an concediu fara plata.
art. 68 in cazul decesului mamei, tatal copilului, la cererea sa, va beneficia de concediul fara plata neutilizat de mama pana la data decesului acesteia