| mariuschakra12 a întrebat:

E adevărat că pisicile daca au vreo boala o pot transmite prin saliva?

Răspuns Câştigător
| outsidethebox a răspuns:

Stranut in fata, caz in care ajung stropi fini in ochi, in nas, pe buze!
Auzi, primul meu raspuns a fost "ca la carte", insa extrem de putine pisici sunt purtatoare de boli transmisibile la om, majoritatea bolilor fiind la nivel de disconfort pentru omul sanatos (gen boala ghiarei de pisica).
Pisicile nu transmit SIDA, virusul respectiv nu traieste in pisici, ciuma nu mai exista iar daca ar exista, ar veni de la puricii de pe sobolanii infectati, deci, stai linistit.

8 răspunsuri:
| outsidethebox a răspuns:

Nu numai, pot transmite si prin zgariere, se numeste "boala ghiarei de pisica"!

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns (pentru mariuschakra12):

Sunt mai multe variabile in discutie, insa doar prin saliva, fara sa te fi muscat sau fara sa-ti fi stranutat in fata nu ai avea de ce sa te imbolnavesti. Bineinteles, pisica ar trebui sa mai fie si bolnava, iar boala sa fie transmisibila la om!
Adica, precum ai spus si tu, slabe sanse!

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns (pentru mariuschakra12):

Pielea este o bariera naturala in fata agentilor externi deci nu pot intra in organism daca nu ai taieturi (chia si fine) sau intepaturi.
Sau daca nu te speli pe maini si te freci la ochi, gura sau chiar le bagi in gura!

| outsidethebox a răspuns (pentru mariuschakra12):

Turbarea este o boala care ar merita luata in discutie, insa ca pisica sa o faca, ar trebui sa dea nas in nas cu o vulpe.
Iar o pisica turbata nu mai arata si nu se mai comporta cum stii tu ca o fac pisicile deci stai linistit, mai ales daca stii pisica.

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns (pentru mariuschakra12):

Stranut in fata, caz in care ajung stropi fini in ochi, in nas, pe buze!
Auzi, primul meu raspuns a fost "ca la carte", insa extrem de putine pisici sunt purtatoare de boli transmisibile la om, majoritatea bolilor fiind la nivel de disconfort pentru omul sanatos (gen boala ghiarei de pisica).
Pisicile nu transmit SIDA, virusul respectiv nu traieste in pisici, ciuma nu mai exista iar daca ar exista, ar veni de la puricii de pe sobolanii infectati, deci, stai linistit.