| alwaysStyles a întrebat:

E adevarat ca vaca, pentru a avea lapte, trebuie sa dea nastere unui vitel, adica ea daca nu are un vitel, nu poate da lapte?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Um..nope.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat, are lapte dupa ce face primul vitel apoi are lapte tot timpul doar ca atunci cand trebuie iar sa fete, cand mai are cateva luni pana fata nu se mai mulge ca se lasa viteul sa se hraneasca

| Adrian983 a răspuns:

Da,este adevarat. Trebuie sa fete/nască pentru a avea lapte necesar alăptarii ca orice femelă de pe Pământ.

| Denudeny a răspuns:

Pentru a produce lapte o vaca trebuie sa treaca de prima nastere. In lunile in care va fi din nou insarcinata nu o sa mai aiba lapte, dar dupa ce vitelul se va naste va da din nou lapte. Acestea au din ce in ce mai mult lapte pe masura ce inainteaza in varsta.