| usdhudshcdushuds a întrebat:

E greu sa intretii un husky?

Răspuns Câştigător
| Justmeandmysmile a răspuns:

Destul de greu. Uite tot ce trebuie sa stii : HUSKY SIBERIAN este o rasa mai speciala, iar fiecare caine din aceasta rasa este unic,unii mai rebeli ca altii!
Husky-ul este un caine lider care rare ori isi arata iubirea fata de stapan, de obicei e rece si vrea sa fie alfa, sa isi domine stapanul si sa fie seful in casa( sa faca ce vrea)
De aceea,inainte sa achizitionezi un asemenea exemplar dominant, trebuie, in primul rand sa fi sigur ca esti in stare sa te impui in fata lui si sa-l domini tu, altfel vei avea mult de furca cu un husky, si in tr-un final vei ceda si vei fi nevoit sa renunti la el!
Un husky are nevoie de foarte multa miscare ( min 2 h /zi). Cine spune ca husky-ul nu poate fi dresat se inseala amarnic! Husky-ul este un caine inteligent,curios si mereu vrea sa invete sau sa experimenteze ceva nou!
pont:cascavalul este pentru caini, ca ciocolata pentru oameni- poti face minuni cu o bucatica de cascaval! Trebuie sa existe diversitate in exercitiile de zi cu zi de dresaj! altfel se plictiseste si renunta!
Inainte sa achizitionezi,nu doar un mic demon! orice caine, animalut, trebuie sa stii ca orice specie ar fi,reprezinta o enorma responsabilitate! E ca si cum ai avea un copil, un copilas fie cu blana, solzi sau pene!
Acest copilas trebuie hranit, ingrijit, dus la doctor(veterinatr) periodic pentru vaccinari deparazitari eventuale tratamente sau vitamine!
Eu doar va spun ca, in momentul in care va decideti sa luati un caine, va decideti sa va deschideti atat sufletul cat si portofelul!
investitii generale(necesare):
-deparazitare interna( din 3 in 3 luni) cca 5-10 lei/cp
-deparazitare externa( aproape in fiecare luna) pretul depinde de producator: recomand: Exspot(cca 10-15 lei), Stronghold(30-40 lei in functie de greutate) cainele nu trebuie spalat/udat cca 10-12 zile, altfel degeaba i-ati facut acea deparazitare!
- vaccinul anual( 50-60 lei)
-stoarcerea gandelor la masculi cel putin odata la 6 luni( cca 15-20 ron)
-hrana uscata sub forma de granule recomand: Purina, Hills, Acana, Royal Canin, Eukanuba( pretul variaza in functie de producator- 70-350 ron/10-12kg)NU RECOMAND SUB NICIO FORMA: Marca1, PEDIGREE, CHAPPY
-hrana " uda" :- puteti sa-l mai serviti, ca sa-i alternati meniul, cu o supa cu carne de pui sau oase de vita, ingrediente : apa, spate de pui, aripi si gaturi( max 6 lei/punga-METRO)/ oase de vita cu putina carne pe ele( gasiti la abatoare -destul de ieftine), morcov, telina, evenual o rosie pentru gust, orez si sare!
- "gustari": peste inghetat, aripi, spate, gaturi de pui, oase de vita cu carne, 1 ou amestecat cu o lingurita de miere cu propolis(crude)
Acum mergem mai departe la ingrijirea externa:
- un husky naparleste tot timpul anului si necesita de cel putin 3-4 ori /saptamana periat, de 2 ori/an naparleste abundent, atunci trebuie periat cel putin 1/zi, recomand: perie cu perii semilungi in forma de" L", un pieptan cu perii lungi ( pentru cele 2 perioade in care naparleste din abundenta)
- in mod normal un caine se imbaiaza la 3-4 luni cu sampon special, cu tratament pentru blana si anti-capuse! dar poate fi spalat si cu renumitul" sapun de rufe" ( e mai ieftin si il scapa 100% de capuse, lasa blana moale si nu produce matreata! ATENTIE LA URECHI! si trebuie clatit bine!)
- daca se intampla sa se murdareasca dupa ce i-ati facut baie ( si se intampla foarte des- isi " schima mirosul") incercati sa indepartati mizeria, cat de mult se poate cu apa!
- taiatul unghilor, asta daca nu se tocesc de la sine, o data la 6 luni / cand considerati ca este necesar(cca 15-20 lei)
-curatatul urechilor ( puteti sa o faceti dvs acasa- o carpa de bumbac imuiata bine in apa oxigenata cu rivanol si pur si simplu il stergeti usor in urechi sau apelati la un specialist(cca 15-20 lei)
Cheltuielile in medie pe luna sunt intre 150-400 lei (in fuctie e cabinetul veterinar si de producatorul de hrana uscata)
GANDITI-VA BINE DACA SE MERITA O ASEMENEA INVETITIE APOI LUATI-VA ANGAJAMENTUL DE A CRESTE UN CAINE!
Oricine vrea un caine sanatos! Deci aveti grija la alimentatie, la eforul fizic, si la respectarea schemei de vaccinari se deparazitari!
(de pe un site l-am luat, daca vrei sa afli mai multe : http://husky-little-demon.weebly.com/intretinerea-unui-husky.html )

11 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Daca iti doresti mult un prieten patruped si esti dispusa sa imparti bune si rele cu el cel putin 15 ani atunci indiferent ce rasa este, va fi o placere sa-l ingrijesti.

| andreutzaRBD a răspuns:

Depinde cel mai bine e sa ai curte ca sa fie liber tot ce i trebuie e sa-i faci vacinurile si sa il iubesti nu e greu de ingrijit e ca ori care cani dar i trebuie spatiu nu ca nu ar avea loc dar il chinui la bloc.

| Iheartshoes a răspuns:

Daca ai curte mare, spatiu unde sa se joace, nu.
E un caine normal doar ca are nevoie de mult spatiu si iubire.

| DoamnaGărgă a răspuns:

Vaiii love struck. ce fain e husky =p~, este destul de greu, adica orice caine este greu de intretinut.

| BlackTiger a răspuns:

Nu.Treebuie doar sa il hranesti bine si sa il piepteni de 2-3 ori pe saptamana. Funda? PLssss...Am foarte multa nevoie

| SmushyPapanasulcuDulceata a răspuns:

Daca nu stai la casa, si nu ai conditii pentru a tine un caine de talie mare, care pierde blana multa si mananca mult, da.

| MihaiBotea1819 a răspuns:

Nu e greu, o sa imi placa sa il plimbde 10 ori pe zi poate si mai mult!

| biix a răspuns:

Nu chiar, e mai nasol ca vara arata ca vai de capul lui

| xBadGirl11 a răspuns:

Eu am o pritena care are si ei nu i se pare greu ea are pui dar are nevoie si de ingrijire si de plimbat de foarte multe chestii

| madina a răspuns:

Am avut si eu un husky siberian si trebuia sa il perii zilnic si sa ii fac baie de cel putin o data pe saptamana (bine-inteles plimbat de 2-3 ori pe zi )si sa ai grija ca acesti caini mananca extrem de mult. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| banu99_3537 a răspuns:

Pai. depinde. vara este foarte greu, deoarece este cald si trebuie tinut in cada cu gheta. iarna este mai uusor. dar totusi eu am un husky si nu este foarte greu. NU, nu este greu sa ingrijesti un husky. Primesc fundinta?batting eyelashes