| Danutz_Mateescu_1994 a întrebat:

Este obligatorie lesa la câini? Daca da care este pedeapsa?

Răspuns Câştigător
| Elena9328 a răspuns:

Spele tălpile de, mamă disperată de numărul mare de cîini cu stăpîn care aleargă fără lesă la 30 de cm de copilul ei de nici un metru înălțime, persoană stupefiată de lipsa de bun simț și responsabilitate ale semenilor, cetățean intrigat de lipsa de implicare a autorităților.

Pentru toți cei care nu știu: avem o lege care spune că animalele de companie nu au voie pe spațiile verzi din parcuri și din jurul blocurilor, nici în locurile de joacă pentru copii. Aceeași lege spune și că animalele de companie trebuie plimbate în lesă, cu excepția zonelor destinate exclusiv lor. Că rasele periculoase și agresive trebuie să poarte și botniță (aveți aici detalii despre care sînt aceste rase și cum trebuie ele tratate). Și că stăpînii sînt obligați să curețe de pe domeniul public rahatul animalelor proprii. Este vorba despre Hotărârea Consiliului General al Municipiului București Nr.120 din 30.06. 2010 (pentru provincie există decizii locale similare). Citez integral articolul care ne privește:

Art.34
(l) Posesorii de animale de companie au următoarele obligații în timpul plimbării
animalelor pe domeniul public:
a) să dețină asupra sa materialele necesare (faraș, matura, punga, etc) pentru curătțarea
locului și evacuarea dejectiilor fiziologice;
b) să nu permită accesul animalelor de companie pe spațiile verzi din parcuri, gradini
publice și cele aferente ansamblurilor de locuințe, în spațiile de joacă amenajate pentru copii, în magazine și piete de desfacere a produselor agroalimantare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai in spatiile special amenajate. Nu vor fi supusi acestui regim, cainii de serviciu ai Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei și Internelor;
c) mentinerea cainilor in lesa iar cei din categoria cainilor agresivi vor purta obligatoriu și botniță;

(2) Posesorii de animale de companie vor deține carnete de sănătate pentru acestea și vor
asigura vaccinarea lor in conformitate cu normele sanitar-veterinare in vigoare;

| Bula a răspuns (pentru Elena9328):

Exceptie fac cainii vagabonzi.
Eu n-am vazut, nici n-am auzit edilii comunitari amendati fiindca nu plimbacainii lor (comunitari) cu lesa sau nu le pun botnite. Poate hotararea se refera doar la cainii de rasa, cu pedigrii.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Bula):

Trebuie evacuați câinii vagabonzi. Eu am fost mușcat.

| Bula a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Da, in frunte cu stapanii lor de la primarie... big grin