| lilly_3153 a întrebat:

Eu sunt o mare iubitoare de animale. iubesc mai ales cateii. i-as ajuta pe toti daca as avea bani suficienti.eu vrea unul de cand aveam 3 ani dar stau cu bunicii si parintii si fratele meu mai mic si bunicii nu ma lasa. ce sa fac?(stau la casa)

9 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ei bine daca stai la casa ar putea sa te lase, spune-le ca sa te lase sa ii tii in gradina le faci acolo un culcus rezistent si incapator si nu vei avea probleme, si eu sunt un mare iubitor de animalewinkingei bine cand aveai 3 ani ierai intr-adevar micuta dar acum ca ai crescut te-ar putea lasa si in fond nu are ce sa se intample chiar daca este si fratele tau mai mic.Succeshappy

| psiholoaga a răspuns:

Si cati ani ai acum? Parintii nu vor sa te lase pentru ca isi imagineaza (sau ceva din comportamentul tau arata) ca nu esti responsabila. Eu zic sa ii ajuti prin casa/curte si sa faci lucruri care lor sa le creasca increderea ca esti capabila sa ai grija de un animal. Care e dragalas si are nevoie de protectie, dar trebuie sa ai grija sa ii si dai de mancare, sa cureti dupa el, sa ii faci baie etc. Dupa ce le mai castigi increderea, incearca sa redeschizi discutia, spunandu-le ca poti fi responsabila pentru catel sau cere-le direct sa iti spuna de ce dovezi ar fi nevoie ca sa le demonstrezi faptul ca esti capabila sa ai grija de caine.

Răspuns utilizator avertizat
| buburuzAndreea a răspuns:

Nu inteleg de ce nu te lasa! E un biet catelus, cat deranj ar putea sa faca? Incearca sa mai vorbesti cu ei, sa le explica ca o sa iei un caine de rasa care nu creste prea mare, ca nu va consuma multa hrana si il vei ingriji tu. Daca iti vor spune ca nu vor pentru ca exista posibilitatea sa manance puisori si ce mai au parintii sau bunicii tai prin curte, spune-le ca il poti lega, sau il poti tine intr-o curte mai mica, faci un tarc, ceva. Apoi, cand va mai creste, va fi foarte bine sa aveti caine, mai ales la casa. Latra daca vine cineva, apara curtea. Nu lua catelusa, ca face pui si iti umple curtea. Daca nu au fost de acord cu unul, cred ca la 6 catei te dau afara cu tot cu ei. Mi bine caine, asa nu vor avea ce sa-ti reproseze. Daca nici asa nu sunt convinsi, atunci ma tem ca nu mai am idei. Mai asteapta pana cand vei fi la casa ta. Poti avea atunci 1000 de catelusi! love struck

| mastersinky a răspuns:

Daca ai bani si ai peste 18 ani poti sa le impui autotitatea si sa le zici ca esti majora... daca nu implorai si spune-le non stop cat de mult iti doresti un caine... o sa mearga... BAFTA!

| poofy a răspuns:

Sa te muti.PA

| DG a răspuns:

Buna, stii cum trebuie sa faci: aduci un catel orfan de talie mica si pufos(nimeni nu ii poate rezista) si o sa vezi ca o sa til accepte pana la urma(primadata o sa iti zica sa il scoti afara dar tu sa fi mai incapatanata sa nu il scoti)..asa faceam eu de obicei cand aduceam cate 3 sau 4 catei acasalaughing...succes

| Lazy a răspuns:

Ash vrea sa-ti spoon ca e cam dificil sa ai un kaine mai ales cand traitzi multi in casa + kainele nu e cam dorit de ceilaltzi...am o astfel de situatzie la mine in casa .deoarece am dorit la nebunie un katzel mi l-am kumparat mama si tata fiind nu cam inkintatzi de aceasta decizie

| anaros a răspuns:

Demonstreazale ca meriti un catelus. :*