| DoDo a întrebat:

Exista la noi in zona o pers.de vreo 19 ani care detine vreo.20 de pisici +pisoi si un caine.
Am si eu un ciobanesc si mereu imi spune mie ca sa nu imi mai lasa,, javra,, mea de caine langa ea(cainele ei).
Am incercat sa vb cu ea si sa-i spun ca in primul rand cainele meu nu este javra.
Apoi ca, cainele ei se tine dupa al meu
Sa il tina in casa(il lasa toata ziua afr apoi seara il baga in casa)
Apoi sa mai termine cu tonul ila.
Cainele meu este mare si in primul rand el musca(dar are botnita)si oricum cainele ei se tine dupa al meu iar mie mi`e ca`l musca pentru.ca mereu cand il vede maraie intr-un hal fara de hal.
i-am spus ca daca nu termina cu colectia ei de pisici eu chem politia animalelelor(multi i`au facut reclamatii si i`au spus ca vor chema hinghieri)
Nu vreau nici asa sa chem intradev-ar politia animalelelor?
Am auzit ca se poate face ciuma de la aceasta colectie.

3 răspunsuri:
| Cora22 a răspuns:

Parerea mea este ca atitudinea vecinului tau este dictata de teama si lipsa de informare. Se teme pentru cainele lui, si pentru soarta pisicilor, din cauza ca i se pare ca ai un caine agresiv. Cearta nu rezolva mare lucru. Iar politia animalelor... este eficienta numai daca persoana respectiva nu isi ingrijeste animalele. S-ar putea chiar sa le faci mai mult rau. Incearca sa mai discuti cu vecinul tau. Insa calm, fara sa te enervezi, fara acuzatii. In fond, amandoi nu doriti decat sa va protejati animalele. Probabil ca cei doi caini sunt de sexe diferite, si asta ar fi o buna explicatie a comportamentului lor. Incearca sa treci cu vederea apelativul de 'javra', o disputa pe aceasta tema nu ar face decat sa inflameze situatia si asa tensionata. Nu uita, reactiile vecinului tau pot avea la origine teama... Sunt convinsa ca poti rezolva problema in mod diplomatic. Mult succes.

| Cora22 a răspuns:

Uitasem: informatia referitoare la ciuma este complet gresita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar trebui sa apelezi la politie, dar in asa fel incat sa-i ia pisicile si sa le ofere spre adoptie. Vezi daca nu ai tu rude care isi doresc o pisica. Si chestia cu javra ...nu inteleg! DE ce o mai suporti? Eu m-as lua de ea si i-as face un scandal de s-ar ridica tot blocu'. Sa se uite la ea cu 1000 de pisici si apoi sa te comenteze pe tine. Tu incearca sa fii cu ochii pe cainele tau si daca al ei ti-l mai urmareste atunci incearca sa-ti dresezi cainele sa nu mai muste. Chestia e ca : atata timp cat ea nu are grija de cainele ei, atunci cu atat mai mult nu are dreptul sa-ti ceara tie sa,, iti iei javra de langa ea "! Spune-i-o in fata, nu cu frumosul ca nu intelege, ci urat si dur, pentru ca asemenea persoane au o gandire mai lenta si o dereglare mintala, deci trebuie sa-i iei mai cum le place lor, sa-i faci sa ramana fara cuvinte :d

Sper ca sfatul meu a fost lamuritor si de ajutorwinking!