| Zozohun a întrebat:

Am un vecin care are un câine (destul de mare) si il lasa in fiecare zi pe strada fara lesa si botniță si vecinu sta in casă.
Problema e ca acest caine e foarte agresiv, chiar a muscat acum 7-8 luni pe cineva, si in general, vecinilor le este frica e el.
Si azi m-am dus la sala, l-am văzut pe stradă si merg cat mai departe de el. Însă degeaba, ca tot era sa ma muste.
Daca as chema poliția, ce i-ar putea face?
Mulțumesc, dau funda!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In locul tău as fi sunat la 112 de 10 ori până rezolvau problema.
Salutam vecinul, îi dădeam buna ziua fără probleme, îi vorbeam frumos, politicos; dar poliția aș fi chemat-o și de 10 ori pe zi până rezolvau problema. Ei sunt obligați ca la cererea mea să păstreze confidențialitatea reclamantului.
Mai sunt câte unii care își țin câinii dezlegați și prin parc, de parcă ar fi închiriat ei parcul pentru weekendul acela. Nu stau să mă gândesc de două ori dacă să sun la 112 sau nu. Din instinct sun. Sl nici nu bag in seama stăpânii patrupezilor care îi lasă dezlegați, pentru că sunt sigur 1000% că acești oameni sunt bolnavi mintal. Și nu-mi stric ziua certandu-ma cu ei, ci las autoritățile să facă asta. Câinii mari trebuie să fie legați și să poarte și botniță atunci când se află pe domeniul public. Dacă nu câinele, atunci stăpânul; dar unul ei trebuie să le poarte.

| Iunix a răspuns:

Eu l-aș otrăvi. Ce dracu caută să muște lumea pe STRADĂ? Ăla nu e câine, e javră.

| Doja a răspuns:

Politia locala rezolva chestii de genul asta. Nu are voie sa se plimbe fara botnita.

de asemenea esti indreptatit sa te aperi de caine.

| antoniaidk a răspuns:

Ar putea sa te amendeze

| vLooM a răspuns:

O amenda si un avertisment. dar se poate ajunge si mai departe ( mai rau ) daca se repeta.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Ii da o amendă și un avertisment. Mi se pare că în jur de 3 avertismente de genul acesta, risca 6 luni de închisoare.

| Mirela0876 a răspuns:

In acesr caz l ar amenda, și dacă se întâmplă ceva mai rău s ar duce cazul la politie, și în final s ar plati corespunzător