| laurr a întrebat:

Fratilor deci nu m-am lamurit de loc.Deci cainele amstaff este agresiv? stiu ca se trage din pitbull dar am auzit ca este bland.
Uni spun ca are un temperament agresiv si ii place sa domine alti ca este bland si un bun prieten. Voi ce spuneti? Funda + vot

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trage singur concluzia, in baza prevederilor OUG 55/2002, privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi, citez:
"ART.1.In sensul prezentei ordonanţe de urgenta, prin câini periculosi se înţelege câinii aparţinând urmãtoarelor rase, grupate în doua categorii, dupã cum urmeazã:
a) categoria I: câinii de lupta şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metisii lor;
b) categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso şi metisii lor." Numai bine!

| Vng_David_A._1997 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut! Am o intrebare. Am doi pui de Amstaff(frați). Unul din ei este putin mai mare si mai dezvoltat. Poate ca a supt mai mult de la mama lui. Este posibil ca mai tarziu sa fie diferenta asta intre ei sau sa creasca la o inaltime si greutate apropiata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vng_David_A._1997):

N-am de unde sti, nu ma pricep la caini. Intreaba un veterinar.

| caucazianursu a răspuns:

Ma amstafu seamana cu pitbullul doar la invatisare dar temperamentul este total diferit si daca tu vrei sa iti formezi un caine rau il poti forma fara sal expui in fata lumii daca vrei un caine bun du-te cu el pe afara si lasa-i pe toti oamenii sa se joace cu elwinkingfunda?big grin

| Dawson_Kiara_1991 a răspuns:

Amstafful nu se trage din pittbull.E o rasa complet diferita.Multi oameni au tendinta sa ii confunde cand ii vad pe strada.
Ai mai auzit expresia : Cainele e asa cum e si stapanul?
Daca nu stii sa te impui si il lasi sa te domine o va face, a nu se intelege ca trebuie sa il bati.Nicidecum.Pentru siguranta voastra, e recomandabil sa il duci la un dresor.Acesti caini au un potential agresiv dar sint si pitbuli blanzi si cuminti.Asa cum il cresti, asa il ai happy

| Ramos_Nicolas_1997 a răspuns:

Eu am avut o femela de rasa amstaff de vreo 7 ani si sincer nu am avut niciodata probleme de agresivitate cu ea... deci NU! funda?happy
AmStaffului, el parand a fi alegerea ideala pentru multi dintre cei care isi doresc un caine puternic: nici prea mic, dar nici gigant, nici prea "agitat", dar nici "molau". ai inteles?
Glen Maciel afirma: "Ca toti ceilalti Terrieri, si Pitul si AmStafful sunt atenti si reactioneaza foarte rapid. Pe strada, in mod normal, nici unul nu ataca oameni straini, nici chiar Pit Bullii din liniile de lupta cele mai agresive. Exista, insa, posibilitatea ca exemplarele prost educate, insuficient socializate sau care au suferit tratamente traumatizante sa atace persoanele care fac anumite gesturi pe care animalul le interpreteaza drept agresive fata de el sau fata de stapan. Acasa, ambii accepta vizitatorii, mai ales daca au fost obisnuiti de mici cu prezenta strainilor".
funda?