| anonim_4444 a întrebat:

[Funda] Salut TPU, am 2 perusi o fata ( o am de 9 ani ) si un baiat ( il am de 4 - 5 zile ), in astea 4 -5 zile am incercat sa-l fac pe baiat sa mi se aseze singur pe deget, dar nu am reusit ( el in sta pe deget doar daca pun un deget sub picoare si il ridic usor, dar uneori zboara ), imi puteti spune ce sa fac ca sa se puna singur pe deget si sa nu mai fuga de mine? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Rossey a răspuns:

Buna! Am experienta si stiu.In primul rand va trebui sa vorbesti cu el si sa-l mai lasi sa se acomodeze cu tine si cu noul spatiu. Dupa o saptamana, incearca sa comunici cu el si pune-i degetul la burta.Atinge-l incet si stai cateva secunde. Daca vezi ca nu reactioneaza, vorbeste cu el si atinge-l inca o data.Dar sa nu-i atingi penele de la burta, atinge-i burta.Incearca sa-l imblanzesti, sa-l mangai, arata-i ca tii la el.Normal ar trebui sa mearga.Crede-ma ca stiu ce-ti spun.

7 răspunsuri:
| Rossey a răspuns:

Nu-l poate influenta deloc pe baiat, dar ar fi foarte greu sa o mai dresezi pe fata daca are cel putin 9 ani.

| Rossey a răspuns:

Ei invata din primele zile, nu-ti va lua mult.Iar fata nu-l va influenta.

| Horia_8139 a răspuns:

Iti pui o boaba de mei pe deget si el va veni sa o ia.cand va vedea ca nu ii faci nimic rau nu se va sfii sa faca asta si in viitor, chiar si fara boaba de mei. daca nu merge din prima incearca repetat. daca nici atunci nu merge lasa-l liber prin camera si cand se aseaza te apropi de el si il mangai.papagalilor le place asta.va prinde incredere si va fi usor de dresat

| DoctorulLove a răspuns:

Morala, femeile sunt mai inteligente ca barbatii?laughing

| GeOrGy2110 a răspuns:

O sa mai dureze ceva vreme pana se va obisnui cu tine, dar nu iti face griji in curnd se va pune singur pe deget, tu continua sa-i pui degetul sub picioare si o sa vezi ca asa va veni si singur la tine

| anonim_4444 explică:

Am uitat sa mentionez faptul ca fetita nu este dresata si as vrea sa stiu daca l-ar putea influenta pe baiat si sa nu poata fi dresat.

| anonim_4444 explică:

Pe fata nu vreau sa o dresez, ma refer daca il poate influenta in sensul ca o vede pe fetita speriata si poate ramane si el speriat. As vrea sa stiu si cam cat timp imi ia sa il dresez.