| Static a întrebat:

Funda si vot. Cum se comporta o pisica atunci cand este gata sa fete? Gen, cum iti dai seama ca va intra in travaliu? Pisica mea a inceput sa gafai azi si sa se tolaneasca ca si cum ar fi intrat in trvaliu dupa care si- revenit dar nu sunt sigura, este gestanta dar nu stiu cand va urma sa fete. Nu vreau raspunsuri dupa internet, ci de la cei ce au mai avut o pisica sau au si a avut pisoi. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Felul cum se comporta pisica va va spune multe despre stadiul in care se afla sarcina ei; daca veti fi atenti la felul in care se poarta cu 12-24 de ore inaitea nasterii, semnele ca "marele eveniment" se apropie vor fi evidente.
· Cautarea locului in care va naste – o sa observati ca pisica dumneavoastra va cerceta atent toate dulapurile si locurile mai "ascunse" din casa pentru a-si "gasi cuibul". Este momentul sa amenajati un culcus, dotat cu paturi, carpe curate sau prosoape moi, intr-un loc linistit din casa;
· Cu cateva zile sau ore inaintea nasterii va deveni mult mai afectuoasa si iubitoare, o sa se tina dupa stapan oriunde s-ar deplasa acesta;
· Un alt semn ca momentul mult asteptat se apropie este starea de somnolenta, dormind mai tot timpul isi salveaza energia pe care o va consuma in timpul nasterii si dupa;
· Pierderile de lapte sunt un semn vizibil si foarte sigur ca in curand veti avea mai multi membri in familie (pisica isi linge frecvent burtica);
· Temperatura normala a unei pisici este de 37.7 grade Celsius, daca aceasta scade simtitor pregatiti-va sa deveniti fericitii posesori ai unor pisoi nou nascuti.Prin contractiile uterului, fatul este impins afara, odata cu el poate fi expulzata si placenta – in cazul in care placenta nu iese in acelasi timp cu fatul nu este nici o problema, ea poate fi expulzata in urmatoarele 24 de ore. Atunci cand se nasc, puii sunt inveliti intr-o pojghita – un fel de sac – indepartarea lui in mod natural se va face de catre mama, daca insa pisica nu face acest lucru il indepartati dumneavoastra, cu atentie, apoi frecati usor puiul cu un prosop uscat.
Pentru a fi siguri ca toti puii au fost nascuti numarati placentele, daca numarul placentelor este mai mic sau mai mare decat cel al puilor, anuntati imediat veterinarul.
Cordonul ombilical este indepartat de pisica, tot ea isi va stimula puii sa respire spalandu-icu limba; imediat dupa nastere puii vor incepe sa se hraneasca.
Timpul normal intre nasterea puilor variaza de la 10 minute la 60 de minute, o intarziere mai mare nu este o problema pana in momentul in care aceasta intarziere depaseste 4 ore de asteptare si sunteti sigur ca mai sunt inca pui neneascuti; in acest moment chemarea medicului veterinar este prioritara. Este bine sa aveti din timp pregatit numarul de telefon pentru urgente al acestuia si sa-l anuntati din vreme pentru a fi siguri ca, in cazul unei nasteri cu probleme, va putea interveni.
Pisica si puii ei trebuie examinati in maxim 24 de ore de la nastere pentru evitarea problemelor post-natale.

| Azµre a răspuns:

Lasă pisica în pace, va naște când va putea și va vrea, dacă tu stai cu ochii pe ea săraca nici nu poate. Așa că las-o o să nască singură când trebuie și cum trebuie!
Numai chinui pisica.

| Diavolcata a răspuns:

Las-o in pace, ai grija sa nu o lovesti sa sa ii faci ceva. Las-o ca o sa fete.Si daca o zapacesti cu siguranta va muri cativa pui.

| fataaaa a răspuns:

Am mai avut pisici si stiu cum este.In ziua in care pisica mea intrase in travaliu era foarte agitata,avea dureri,era foarte foarte afectuoasa si a sta in brate la mine indurerata,respira mai greu, torcea de durere, numai eu am inteles-o, nimeni nu ma credea ca o sa nasca, dar spre seara a nascut doi puisori. Daca si pisica ta are aceste simptome inseamna ca a intrat in travaliu.Bafta! Funda? Te roooog.