| GameRoGo1 a întrebat:

Funda si vot. Cum se comporta o pisica atunci cand este gata sa fete? Gen, cum iti dai seama ca va intra in travaliu? Pisica mea a inceput sa se puna pe jos si sa gafaie cum ar fi intrat in travaliu dupa care si- revenit are tatele un ros mai deschis dar nu sunt sigur daca este gestanta dar nu stiu cand va urma sa fete. Nu vreau raspunsuri dupa internet, ci de la cei ce au mai avut o pisica sau au si a avut pisoi. Multumesc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la veterinar şi întreabă-lwinking

| aneliram a răspuns:

Este agitata, isi cauta un loc in care sa fete, mianuna incontinuu (se vaita).

| GaZa1994 a răspuns:

Buna! Nu stiu daca vin târziu cu răspunsul dar eu am 4 pisici iar doua din ele sunt fete si amândouă au născut. Una din ele a născut o data iar cealaltă a născut de 2 ori. In primul rând când sunt insarcinate, încep sa crească in burtă iar apoi se măresc sfârcurile. Când mai are aproximativ o saptamana sa nască, o sa înceapă sa caute loc retras unde ar crede ea ca puii o sa fie in siguranta. O sa se miste mai greu si mai puțin. Spre exemplu: Una din pisiciile mele a plans la usa dormitorului meu vreo ora pana când am luat-o cu mine in dormitor si am stat cu ea pe podea si am încercat sa ii alin durerile mângâind-o dar pentru ca era 6 dimineata, dupa vreo 30 minute am trimis-o in sufragerie si m-am culcat. Dupa doua ore de somn, m-am trezit si am văzut ca deja născuse într-o cutie pe care o aveam special pentru pisici. Se pare ca ea vroia sa nasca cu compania mea. A doua oara când a născut, a născut într-o alta cutie in care aveam o pătură pusa pe sifonier (loc retras) dupa vreo 2-3 ore de plâns si învârtit prin casa. Cealaltă pisica e atât de proasta si nepăsătoare, ca s-a apucat sa nasca in mijlocul casei si apoi sa fuga cu puii in masca de la chiuvetă, dupa care i-am pregătit o cutie cu un prosop într-o camera nefolosită. Si tu poti sa ii pregatesti o cutie (nu foarte inalta) încât sa poata sării in ea cu ușurință si cu un prosop sau cârpe de aruncat înăuntru, într-un colt al casei destul de cald si retras. Dupa ce naste, de preferat sa aiba apa si mâncare lângă ea ca sa nu trebuiască sa fie plecată prea mult timp de lângă puii ei. Daca sta plecata mai mult de 30 minute, ar trebui sa o iei si sa o pui lângă pui (in cazul in care acestia nu dorm). De altfel, e bine ca dupa doua-trei zile sa începi sa mângâi puii cu un deget (foarte blând) pentru a se obisnuii cu oamenii. Si nu in ultimul rând, trebuie aruncate carpele si puse altele curate. Asta poti face a doua zi dupa ce pisica iese din "trauma" nașterii. Probabil o sa ti se para scârbos dar merita sa vezi mici suflețele crescând sub ochii tăi. Tot ce am zis e valabil daca pisica ta chiar e însărcinată si daca chiar iti pasa de ea tongue

| Curioasa12349 a răspuns:

Cred ca ceea ce se intampla cu pisica ta este normal, femeile cand sunt insarcinate au dureri, si stiu sa le trateze, dar animalele nu. Asa ca nu te ingrijora.

| DifferentKidd a răspuns:

Oare? laughing)). Se misca mai greu, are burta mare, nu mai are chef de joaca, nu prea mai mananca.