| Angel977 a întrebat:

Hamsterii pot transmite boli sau microbi oamenilor?

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Lcm - Este o boala virala cauzata de virsul LCM. Afectiunea se transmite de la animal la om prin contactul cu urina, excrementele sau saliva hamsterilor, soarecilor, porcusorilor de guineea sau a altor rozatoare. Simptomele frecvente sunt asemanatoare gripei: febra, rigitate, lipsa poftei de mancare, dureri de cap, greata, varsaturi.

| Angel977 explică (pentru aditimus):

Se aplica si la iepuri?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pot trasmite, doar sunt niste sobolani, care poarta microbi si virusi.

| aditimus a răspuns (pentru Angel977):

La iepuri sunt altele :

https://rum.orsitaning.ru/......loase.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Se aplică la orice animal.