| BogdantheDreamer a întrebat:

Cum explicati faptul ca niciodata nimeni nu s-a imbolnavit din cauza faptului ca a fost impartasit?
Stim ca se foloseste aceaiasi lingurita pentru sute-mii de oameni si niciodata nimeni nu s-a imbolnavit.
Cu toate ca prin aceasta practica se pot transmite: hepatita, boli infectioase, microbi si altele, dar totusi nimeni nu s-a imbolnavit vreodata.

47 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu se poate explica. Pentru ca fiecare boala are perioada ei de incubatie, de la cateva zile pana la cateva saptamini in cazul hepatitei, adica de cand iei microbul pana se manifesta primele semne ale bolii. Si cum credinciosul considera ca impartasania e ceva sfint, nu va pune boala pe seama ei, ci se va gindi ca a inceput de la altceva, si asa boala actioneaza in mod ascuns. Deci asta nu e un argument care sa tina.
Si inca ceva: in ortodoxie, impartasania e foarte stricta, nu se impartaseste chiar oricine. Deci acele sute de mii de oameni de care zici nu sunt mai mult de citiva sau maxim cateva zeci, poti vedea asta la o simpla vizitare a unei slujbe. Iar la neoprotestanti, unde se impartasesc cu sutele, de cand s-au inmultit, au devenit mai practici, ei o fac din paharele din care fiecare persoana foloseste cate unul. Asa ca, sa nu exageram.

| Dandanache a răspuns:

Cum explicati ca nu exista niciun studiu care sa probeze aceasta afirmatie? Cum explicati ca aceasta afirmatie e considerata din start corecta, desi nu a fost niciodata dovedita?

| RAY a răspuns:

De unde sti ca nimeni nu sa imbolvanit vreodata in urma impartasaniei? poate uni sau imbolnavit dar nu stiau ca de din acesta cauza, asta nu e o dovada ca exista dumnezeu, uni manca carne stricata si nu au nimic, depinde de fiecare in parte

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Omul pur si simplu doar a intrebat, nu a facut aluzie la Dumnezeu, dar va place sa faceti raca.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

A pus intrebarea la religie, sigur ca vrea sa dovedeasca cu asta ca exista dumnezeu

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Exista mai mari sanse sa iei un virus de pe cosul de cumparaturi de exemplu..Crezi ca cosul ala este gol? GRESIT..are milioane de microbi.Pui mana pe el din greseala duci mana la gura si te pricopsesti cu cine stie ce boala...Sau colegul tau are TBC, tuseste, ai mari sanse sa contactezi si boala.Sa mai continui? Am avut hepatita prin '92, cred am luat-o cand am baut suc de la dozator, nu de la impartasane, oricum o faceam odata pe an.

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Angy noi avem milioane de microbi pe pielea noastra plus inca multi care traiesc in simbioza cu noi, important e ca acum esti sanatoasa

| Drimmero a răspuns:

Cu Divinul nu te pui!
In schimb daca folosesti practici stiintifice, cum ar fi injectarea cu acelasi ac, de exemplu, ai hepatita garantata/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Gresit nu iei hepatita nici daca injectezi en persoane daca nici o persoana nu a avut virusul hepatic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca nu hepatita, iei tot felul de porcarii in corp, deci teoria asta nu scade nici macar 1 %.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Uni se injecteaza in grup si nu se imbolnavesc, tu nu intelegi ce e un virus sau un microb, injecatarea nu causeaza virusi

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Stii tu ca nu se imbolnavesc? Si daca unul dintre ei sufera de diversi virusi, la cati exista in lume e imposibil ca doar hepatita sa ti-o dea seringa,, sunt riscuri enorme, drogalaii aia care se injecteaza vor avea de suferit pe parcurs.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Omule daca nici unu nu are vreun virus nu se va transmite nimic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu i-a priit vinul, iti dai seama, fiind si mic,, a avut o repulsie la vin, acum hai sa lovim cu totii biserica pentru impartasanie.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Haaaaaaaaaaaa ce ma nu ia placul vinul, asta e dovada ca se poate primi si boli prin chestia asta, dar argintul distruge multi microbi sau virusi, uni manca carne de animale moarte si nu patesc nimic

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

'' Nimeni n-a vrut sa se uite la copil, spune tatal copilului'', poftim interesul cu care te trateaza doctorii din spitalele din Romania, mori pe capete, nu mai spuneti ca doar preotii incaseaza bani, daca nu dai banul la doctor, mori de fata cu el!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Http://www.mediafax.ro/......te-5720488

Cercetările au relevat faptul că argintul este un agent cu puternice proprietăţi antimicrobiene, neiritant şi nu este toxic", a declarat Valerie Edwards Jones, profesor de microbiologie la Metropolitan University din Manchester (Marea Britanie). "Studiile recente au demonstrat că argintul anihilează până la 650 de tipuri de microbi patogeni".

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Eu m-am impartasit de multe ori, nu am patit nimic,, si prin lingura aia cine stie cati 'bolnavi' n-au trecut, dovada ca stiinta este un pronostic, nu este mereu exacta,, degeaba sunt relatate dovezi, viata nu merge doar pe statistici /

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Lingura aia se mai spala nu? crezi ca in alte culturi din lumea asta alte religi nu au impartasani de genul? cati se imbolnavesc din cauza baniilor dar prin cate maini trece fi serios

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahaha,, am raspuns si pentru asta, dar suna atat de aiurea incat ma umfla rasul.

| BogdantheDreamer explică (pentru RAY):

"De asemenea, printre oameni este destul de raspandita credinta potrivit careia argintul ar impiedica transmiterea de microbi sau de boli si, deoarece lingurita folosita la impartasanie este din argint, ei sunt astfel protejati.
Referitor la proprietatile miraculoase ale argintului, Ciubotaru spune ca e vorba de un mit: "Nu este adevarat. E pur si simplu o explicatie religioasa, la fel si cea potrivit careia vinul e dezinfectant. Din punct de vedere medical e complet fals. Solutia de vin e prea diluata si timpul e prea scurt pentru a dezinfecta lingurita".
http://biserica-ortodoxa.blogspot.ro/......intre.html

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Imi dai un link cu biserica ortodoxa care neaga desigur asta doar pentru a ascunde adevarul,vrei sa imi spui ca un creator care a creat miliarde de stele se arata prin asa ceva? asta nu-i o dovada ca exista dumnezeu, ce spui de cei care sunt imuni la veninul serpilor vb de hindusi? alea nu sunt dovezi a, asemenea argumente sunt puerile si jalnice, un creator nu e un magician care face de astea, plus ca crestini de ai tai neaga minunea asta, voi crestini singuri va negati singuri asa zis minunile, daca spui asta unui catolic va spune ca e vrajeala

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Uite ce scrie pe un site tot ortodox

Argintul coloidal, un amestec de particule de argint inmuiate în lichid, este un antibiotic natural care se folosește de secole.
Acest tratament trebuie utilizat numai temporar, pentru că prea mult argint, un metal greu, poate fi toxic. Argintul coloidal dezactiveaza enzima necesară pentru reproducerea bacteriilor unicelulare. Bacteriile și virusurile sunt distruse fără nici o deteriorare a sănătații prin privarea de oxigenul care le este necesar acestora pentru supraviețuire.

http://www.aparatorul.md/cele-mai-bune-antibiotice-naturale/

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Vaccinul e o asemenea injectare, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Cind eram copil nu existau la medici seringi de unica folosinta, asistentul mergea la job cu 30-40 de minute mai repede sa pregateasca seringile, prin fierbere 30 de minute. Daca e asa cu argintul, de ce nu erau seringile de argint? Pentru ce atita munca cu pregatirea lor, si dupa fiecare utilizare, din nou acelasi chin?

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Pentru ca nu se stia de asa ceva si era si scump asa ceva, cristi daca asta dovedeste ca exista dumnezeu e aiurea, asta nu-i o dovada clara repet sunt indieni imuni la veninul serpilor asta nu demonstreaza ca exista zeii lor, va agati de orice doar ca sa demonstrati ca exista zeul vostru, numai vorbesc ca alte religii crestine spune ca asa ceva nu e adevarat, singuri va contraziceti

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Ce vacin delirezi

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu stii cum sunt facute vaccinurile? Sunt luati microbi de acelasi tip, dar slabiti, su forme mai putin virulente, si sunt injectate in corp pentru a crea un raspuns imun la adevaratii microbi. Asta e definitia vaccinului. Variola asa a fost eradicata, s-a descoperit ca laptaresele nu se imbolnaveau decat intr-o forma usoara, si asta pentru ca luau de la vaci o forma mai simpla a microbului, iar cand veneau adevaratii microbi care produceau boala, ele erau pregatite sa se apere impotriva ei. S-a izolat acea forma usoara a microbului, si s-a gasit remediul pentru boala, facindu-se din ea vaccinul, care a si fost eradicata in anii 70

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Si vezi, iar zici ca delirez, dar nu e chiar asa... happy

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De ce nu esti atent la ce am scris? Si eu zic ca nu e o dovada clara. Dar nici explicatia cu argintul nu tine.
Iar martorii au fost cit se poate de oculari. Daca nu e asa, demonstreaza. Iar eu iti voi demonstra ca asa a fost.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Noul testament a fost scris dupa multi ani dupa moartea lui iisus, nu a fost scrisa de martori oculari plus apoi modificata si tradusa, copiata etc

| cristi202 a răspuns (pentru cristi202):

Iar faptul ca martorii ar fi scris la mult timp dupa aceea, nu e un contraargument. Scrisul nu era asa de raspindit atunci ca acum, si era o ocazie rara de a o face, asta e unul din argumente, deci nu se scria oricind si oricum, ca acum, dar, cit timp au trait cei ce au fost acolo au putut scrie. E ca si cand eu as scrie despre Revolutia de la Timisoara. Faptul ca voi scrie la 90 de ani ceva, adica dupa peste 70 de ani, nu arata ca nu am fost martor ocular sau ca nu a fost adevarat ce am vazut. Am fost acolo, am vazut, pot scrie oricind, nu conteaza timpul cand o fac, daca e mai devreme sau mai tirziu, ci sa o fac atita timp cit traiesc, daca vreau sa fie o marturie adevarata.

| Dandanache a răspuns (pentru cristi202):

Eu nu inteleg discutia despre argint in condiitiile in care nu exista dovezi medicale ca oamenii nu se imbolnavesc in timpul impartasaniei. In momentul in care va fi intreprins un experiment in cadrul unei comunitati religioase in care unii enoriasi sufera de boli transmisibile pe cale orala, atunci da, se pot trage niste concluzii concludente. Sa spui ca argintul dezifecteaza/nu dezinfecteaza, in conditiile in care nu stim daca actul religios are realmente efect medical, e ca si cum ai spune ca mucoasa stomacului le permite/nu le permite cailor sa manance jaratic. Trebuie sa vedem la inceput daca caii chiar mananca jaratic, si dupa aceea, daca se dovedeste ca da, sa vedem cum anume reusesc sa faca asta.

| cristi202 a răspuns (pentru Dandanache):

Despre argint vorbeam la modul general.
In rest, logica ta este pertinenta, doar dupa un experiment s-ar stii daca oamenii se imbolnavesc sau nu la impartasanie.

| Florentina9210 a răspuns:

Esentialul pe care multi il scapa, este ca, impartasania este ceva sfant. Nu te poti imbolnavi. Poate pare doar o lingurita cu vin, insa semnificatia ei este de nedescris. Si in plus, acea lingurita este din argint.

| xerxes1 a răspuns (pentru Florentina9210):

Vin amestecat cu bale de credinciosi.
Cat se poate de sfant.

| cristi202 a răspuns (pentru xerxes1):

Hai sa zicem si ca Isus a folosit scuipat, bale, cum zici tu, pentru a vindeca un orb din nastere. E scris in Evanghelii, marturiiile celor ce au cunoscut viata Lui. Balele isi au si ele rostul lor. Si orice lucru e sfint, daca e folosit cum trebuie. Ce te-ai face fara saliva?

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Martori oculari nu au scris noul testament

| xerxes1 a răspuns (pentru cristi202):

Ce m-as face fara saliva crestinilor fumatori care scuipa din 10 in 10 secunde?
Pai nu ar mai aluneca nimeni cand calca in flegmele lor si nu ar da gusul acela duleag vinului de la impartasanie.

Tehnica folosita de Iisus cu amestecarea salivei era folosita si in Egipt de preotii lor.
Rugaciunea Tatal Nostru era egipteana iar multe invataturi erau ale filozofilor greci ai vremii.

https://www.youtube.com/watch?v=ndYnyOOFQR8

| xerxes1 a răspuns:

Niciodata nimeni nu avem de unde sa stim.
Este ca un sarut cu limba intre membrii aceleași comunități.
Saliva este o bariera impotriva virusilor dar meningita,herpesul bucal,candidoza orala,afte bucale, hepatita, mononucleoza, raceala se pot transmite si prin saliva.
Credinciosii care s-au imbolnavit dupa perioada de incubare a virusului cu siguranta nu vor da vina pe virusii de la impartasanie, ca doar este de la Dumnezeu si vor gasi alte motive.

| AC4S4 a răspuns:

Daca se folosesc tacamuri, pahare si farfurii din argint este normal. Argintul omoara bacteriile, microbii deci toti pot bea din acelasi pahar de argint.

| cristi202 a răspuns (pentru AC4S4):

Argintul are proprietati antibacteriene, dar doar fierberea timp de 30 de minute distruge toti acei mititei, deci argumentul cu argintul nu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre, eu cred ca cineva s-ar imbolnavi in acest context doar daca cineva de dinaintea lui avea vreo boala contagioasa si a transmis virusul prin lingurita.

Oricum, nu cred ca are rost sa incerci sa dai caracter divin acestei actiuni care este lipsita de orice fel de spiritualitate doar pentru ca, dupa cum afirmi, nu s-ar fi imbolnavit nimeni pentru ca a pus gura pe lingura. N-ai de unde sa stii daca s-a imbolnavit sau nu cineva de-a lungul istoriei acestui ritual, si vorbim de sute de milioane de oameni, poate chiar miliarde, nu de 10-20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impartasania simuleaza sacrificiul uman indirect. "Mănâncă-mi trupul … Bea-mi sângele" pe bune?! rolling on the floor

1 Corinteni 11:24, 25
24 Luați, mâncați; acesta este trupul meu care se frânge pentru voi; să faceți lucrul acesta spre pomenirea mea."
25 Acest pahar este legamantul cel nou in sangele Meu; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de cate ori veti bea din el

Pe fata un sacrificiu uman.
Vad ca, crestinismul cam sustine canibalismul.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e un sacrificiu, ci e comuniune. E comuniunea suprema. Tot Biblia spune ca, cei ce se casatoresc vor deveni un singur trup. Deci aceeasi carne, acelasi sange. Cam asta se intampla si la impartasanie. Si e atit de sigura treaba asta incit multi au facut dupa aceea lucruri care inainte nu erau in stare desi luptau din rasputeri sa le faca, si asta pentru ca aceasta comuniune chiar transforma omul care are parte de ea.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Poate ca unii se vor intreba de ce zic unele persoane de ce se spune ca te imbolnavesti sau ti se intampla lucruri rele daca nu mergi la biserica.
Dumnezeu este inteles foarte gresit!
De ce sa fi blestemat daca nu mergi la liturghie pentru a ii sluji lui Dumnezeu? Oricum, pe Dumnezeu il gasesti peste tot, nu doar in biserica. Nu suna absurd ca un Dumnezeu atotputernic sa ii imbolnaveasca pe oameni fiindca nu merg la biserica? I se intampla vreun rau lui Dumnezeu, si ii e frica ca nu cumva sa I se pateasca ceva? Deaia te imbolnaveste? - Dumnezeu e atotputernic si nu are nevoie de ajutor de la niciun om, -> daca are nevoie ceva isi face singur: "1. Asa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu si pamantul asternut picioarelor Mele! Ce fel de casa Imi veti zidi voi si ce loc de odihna pentru Mine?"
2. "Toate acestea mana Mea le-a facut si sunt ale Mele, zice Domnul. Spre unii ca acestia Imi indrept privirea Mea: spre cei smeriti, cu duhul umilit si care tremura la cuvantul Meu! (Isaia 66) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/66/

Aceste spuse a oamenilor care spun ca te blesteama Dumnezeu ca nu mergi la biserica sunt gresite - acele persoane sunt foarte gresit informate in privinta adevaratului Dumnezeu.