| anonim_4396 a întrebat:

Happy end or drama? Hei. Am mai pus intrebarea, si o voi mai pune pana cand voi primi suficiente raspunsuri cat sa fiu multumita. Ce ati alege dintre o carte cu final fericit sau o drama? M-am apucat sa scriu o carte, si vreau sa stiu daca mi-o va cumpara cineva. laughing Fac un sondaj.
Multumesc si dau funda celui care isi argumenteaza cel mai bine raspunsul!

Răspuns Câştigător
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu depinde de cititori ce sfarsit vei pune in general sfarsitul este facut intotdeauna pentru personaje,pentru ca atunci cand scrii tu esti toate personajele practic,tu le dai"fiinta". intotdeauna un scriitor scrie din propia viata,un firicel, un sentiment, o idee...toate pornesc din adevar.
nu stiu ce as alege,citesc cam multe drame eu, si plang cu pofta.
daca e un final fericit, trebuie sa fie foarte special ca sa-l pot apreciahappy
hmm...cand o publici?:d

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Happy end,drama doar pe la actiunea cartii, momentele desfasurarii atat, acum nah.depinde si de subiectul cartii

| Mihaela a răspuns:

Dragilor, va multumesc de pareri! big hug Cartea o sa fie drama. Am ales sa fie cu final nefericit, pentru ca toate filmele pe care le-am vazut cu final nefericit, cartile pe care le-am citit. mi s-au parut fascinante. Am ramas practic marcata, din punctul meu de vedere ele reprezinta adevarata viata, ne spun ' Bai stai ca viata nu-i roz', ne spun ca viata nu e perfecta, si ca nu intotdeauna se va intampla asa cum vrem noi. Pai, inca nu am terminat-o de scris, planul il am, stiu tot ce o sa se intample, numai ca nu prea am timp, ca sunt la scoala cu lucrari si ne tot asculta si etc. Atunci cand o public sa fiti siguri ca o sa va anunt! Nu sunteti curiosi cum se numeste cartea?laughing Va spun eu ' Unele povesti de dragoste nu mor niciodata'. Multumesc tuturor pentru pareri si mai astept! >big grin

| Kesariona a răspuns:

Eu as alege drama.Si si eu scriu dar... drame laughing. Asta depinde de cum te simti tu in momentul ala si ce simti.Dar eu sunt mai pesimista din fire, asa ca prefer drama happy

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Happy end. La drama ma cam ea cu groaza in suflet.

| moniii_1083 a răspuns:

Hei!
Drama! Deoarece finalurile fericite au devenit mult prea clasice...si in zilele noastre ele sunt foarte rare!
Prefer sa vad o drama intru cat asa observi cat de ironica e viata uneori...si cum lucrurile pot lua intorsaturi drastice! desi cu totii ne dormi finaluri fericite, nu intotdeauna finalurile fericite ne vor pe noi!
big hug
O zi faina ~!

| lizzy01 a răspuns:

Nu prea pot alege dintre cele doua, dar macar pot sa-ti spun cateva avantaje/dezavantaje la fiecare(opinie proprie, evident)
Happy end-ul imi lasa o stare de bine la terminarea cartii, dar in acelasi timp multe carti se termina bine si ma gandesc ca as citi ceva diferit cateodata...thinking
Drama- ca avantaj am zis, ar fi ceva mai deosebit, ai putea interpreta finalul in fel si chip, iar ca dezavantaj e starea aia de "doamne da' ce nebuna a fost aia, daca scriam eu, nu faceam asa" sau "cred ca autorul ori nu se simtea bine cand a scris asta, ori isi uraste cititorii si vrea sa-i intristeze"
Daca vrei ceva mai... original poti face un happy end cu nuanta de drama...in sensul ca nu totul e perfect si lumea e sau ar trebui sa fie constienta de asta.

| Rallu_2412 a răspuns:

Pai. Sunt frumoase si interesante cele cu final fericit, deoarece poate fi povestea unei casnici odata fiind nefericita si cu timpul sa devina fericita, sau a unui cuplu in care nu pot fi fericiti din cauza gurilor rele, sau a parintilor...
Cele de drama sunt printre preferatele mele, deoarece sunt pline de actiune sa se intample ceva rau, sau cine pe cine mai omoara... :X

| pwp a răspuns:

Drama happy
ar fi mult mai interesanta

| ella_2561 a răspuns:

Eu as alege clar drama! Pentru ca povestile cu happy-ending sunt banale! Sau ai putea face o combinatie intre genuri, o poveste in care personajele principale sa fie tot timpul 'protejate' stii,sau norocoase. Ca in telenovele,exact atunci cand juan vrea s-o calce cu masina pe paula,si in ultimul moment e salvata de amorezul ei, armandolaughing Iar la sfarsit ce sa vezi? Paula se sinucide! Sper ca ai prins ideea! Mult succes, si dupa ce termini cartea sa ma anunti si pe minehappy!

| denisa1_3310 a răspuns:

Cu final fericitwinkingdar sa ai si intamplari dramatice