| LAMANTIN17 a întrebat:

Hei. Am o intrebare. Ma poate lamuri cineva cum se cresc iepurii pitici? Am primit o pereche de iepuri pitici si vreau sa le ofer conditii bune. Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| elenamaria11021 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai suficient spatiu pentru ca iepurasul sa se simta liber: o cusca mare (cu cat mai mare, cu atat mai bine) sau un tarc.
Ofera-i iepurasului fan proaspat mereu: desi sunt animale mici, le place sa rontaie in mod constant, nu atat pentru a-si potoli foamea, ci si pentru ca simt nevoia sa roada si sa isi toceasca dintii. De aceea este bine sa le dai si legume zilnic, cum ar fi bucati de morcov, mar sau banana.
Asigura-te ca iepurasul are parte de cel putin patru ore de miscare pe zi.
Fereste din calea lui cabluri de telefon, calculator, scoate din priza veiozele si ai grija la orice altceva ar putea roade. Iepurii nesupravegheati pot fi destul de stricatori.
Ofera-i suficiente jucarii sau obiecte pe care le poate roade.
O zi frumoasa.