| AdZi a întrebat:

Hei. Am papagal care atunci când ii dau drumul in camera fuge de mine si când e in cușca ma lasă sa il ating, sa il alint sa pun mana pe el... Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| ShizAnime a răspuns:

Incearca sa.i intinzi degetul inainte sa.l scoti din cusca. Si vezi daca intentioneaza sa vina. Daca nu, incearca cu niste paine sau mei, sau ceva de mancare. Vorbeste cu el des. Poate ca in camera respectiva ai o lustra mare, sau ceva ce l.ar putea speria. Sa nu.l alergi prin toata casa. Incearca sa il alinti in cusca si usor, usor sa il atragi la tine. Vorbeste cu el. Nu fii violent cu el. Cheama.l la tine, si incet, incet se v.a apropia de tine.

| IubitoareaDePudeli2000 a răspuns:

Asa sunt toate animalele, tine-l cat poti tu mai mult timp liber si ademeneste-l cand este liber cu firmituri si mancare, alinta-l si fa-i aceleasi lucruri pe care i le faci cand e in cusca numai ca mai delicat

| Laura_Dinu_2001 a răspuns:

Daca il vei alerga pri camera o sa inrautatesti situatia. Incearca sa il ademenesti cu ceva(de mancare). Fa asta de mai multe ori iar dupa un timp el va veni la tine pentru ca stie ca trebuie sa il hranesti.

| Maslinutza a răspuns:

Cand e in cusca alintal, vorbeste cu el si chestii din astea, iar cand il lasi liber, stai locului pana se linisteste!

| RayBoy a răspuns:

Cand ii dai drumul din colivie e agitat pentru ca, camera este mult mai mare decat colivia lui. Lasal sa se linisteasca apoi incet, incet apropie-te de el, in timp ce te apropi vorbeste cu el. BAFTA! Si inca ceva!(ce rasa este papagalul, pot sa iti dau mai multe informati. Eu cresc Nimfe, Perusi si Canari)