| ElleAhx a întrebat:

Hei, am si eu o intrebare. Cine ar putea sa manance coada la Guppy? Molly, Xipho, sau Conconius, deoarece ii am impreuna de mult timp si pana acum nu am avut probleme de genul asta. big grin

3 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Masculi Guppy se bat intre ei si si le mananca.Dar si Molly si Xipho sunt agresivi cu alte specii.De Conconius habar n-am laughing pentru ca nu am mai auzit de aceasta specie.

| Chillcs a răspuns:

Daca am inteles bine problema dumneavoastra, cozile pestisorilor dumneavoastra ar putea arata mancate din mai multe cauze: - alti pesti din acvariu ii agreseaza pe Guppy sau Guppy se agreseaza unul pe altul; - pestisorii isi ranesc aripioarele si coada in eventualele decoruri prea ascutite; - calitatea apei din acvariu este scazuta si concentratia de amoniac prea ridicata, ceea ce cauzeaza un fel de arsura pe coada si aripioarele Guppy-lor; - pestisorii sufera de o infectie bacteriana care se manifesta in acest fel. Incercati sa stabiliti exact cauza problemei. Daca de vina este calitatea apei, luati masuri pentru a o imbunatati, inlocuiti decorurile ascutite cu unele in care pestii nu se pot rani, studiati compatibilitatea speciilor de pesti pe care ii detineti in acvariu. Daca pestisorii sufera de o infectie bacteriana ei trebuiesc imediat tratati. Va recomandam sa schimbati apa foarte frecvent (eventual chiar zilnic) sau sa adaugati sare neiodata in acvariu (1 lingurita la 4 litri de apa). Este foarte bine sa achizitionati si un kit de teste pentru apa din acvariu, in acest fel veti putea controla oricand parametrii apei. Aveti grija sa pastrati parametrii apei la valorile potrivite pentru Guppy! De asemenea, oferiti-le o hrana echilibrata pentru a le ajuta sistemul imunitar sa ramana stabil.

| lastOne a răspuns:

E posibil sa fie o boala, arata ceva de genul asta? freshwater-aquarium-passion.blogspot.com/2010/08/fin-rot.html