| Criissuu a întrebat:

Hei.Am un catel bichon maltez de 2 luni si ceva. De la un timp a inceput sa muste de degete, de picioare.Plus ca roade tot ce prinde.Cand vreau sa ma joc cu el nu pot findca ma musca (ii dau jucariile sa le roada si plec).Si cand il iau in brate nu sta, tot se zbate.Ieri cand l-am scos afara a inceput sa latre la o femeie. Si deja nici nu mai vine la mine cand il chem, iar cand ma apropii de el incepe sa fuga. Spuneti-mi ce sa fac.Cum sa il dresez.Dau funda pentru cele mai bune sfaturi happy

4 răspunsuri:
| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Pune-l sa faca diferite chestii iar daca reuseste trebuie sa il recompensezi cu piept de pui(sa nu cumva sa ii dai slanina sau grasime ca moare imediat). Este un caine foarte dragut dar fii autoritara striga la el/ea, trebuie sa stie cine-i stapanu.(dar sa nu fii nici exagerat de dura).N-am nevoie de funda, mai bine lasa-mi un mesaj daca ai reusit ceva! Daca nu poate te mai pot ajuta!(Eu am un Bichon Maltese).

| Criissuu explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

L-am invatat cu mancare de caini.Asa ca nu am sa ii dau mancare de oameni.Plus ca strig la el cateodata.dar degeaba ca tot nu asculta.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Criissuu):

Aham deci e baiat.(o sa ai mai mult de furca cu el).Fii autoritara, ridica mana la el fara sa il lovesti(ca altfel poate devine agresiv mai tarziu)iar cand il scoti la plimbare, tragel de lesa si lasa-l sa se plimbe unde vrei tu, nu unde vrea el.Cand iesi afara din casa, iesi mai intai tu apoi vine si el dupa tine, faci la fel si la intrare.(ca sa stie ca are de urmat un stapan).

| Criissuu explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ok. Multumesc happy