| jolidon a întrebat:

mi-am cumparat un catel care...musca. are doua luni si incepe sa muste din joaca adica ma roade ca pe adidasi apoi daca il cert sau ii interzic incepe sa maraie, sa latre...am inceput sa ma tem de el insa il iubesc enormsadmai ales cand ii e somnic si e mai cuminte. e cel mai dulce catelus in afara de momentele cand musca. trebuie sa mentionez ca am incercat sa il lovesc peste botic cu un sul de hartie si la inceput a functionat dar apoi a inceput sa latre si sa muste sulul alalaughing. ce ma fac?

Răspuns Câştigător
| Suzzy_5903 a răspuns:

happy Am si eu o cateluse si musca rau de tot.si maraie la mine sare sa ma ia si de ochilaughing)) e in crestere de aia face asa. Te ia de mana pentru ca simte nevoia sa roada pentru ca il dor dintii si nu are ce sa roadalaughingIncearca sa ii dai peste botic cand te musca si te tipi la el si lasa-l putin nu il mai baga in seama si cred ca va functiona (la mine a functionat) baftakiss

8 răspunsuri:
| zacrazy a răspuns:

Ce rasa e si de la cate saptamani il ai? Sigur face asa deoarece a fost luat prea repede de la mama. In saptamanile 7-8 cateaua isi invata puii cum sta treaba cu muscatul. Oricum, daca crezi ca e prea agresiv du-l la dresaj.

Daca e genul de caine care sufera daca nu e bagat in seama... in momentul in care te musca ii spui ferm, NU, eventual poti sa ii dai cu ziarul peste fund si nu-l mai bagi deloc in seama 10 minute. Faci chestia asta pana ii iese din cap.

Asigura-te ca are jucarii de ros pentru ca el roade si din cauza ca ii cresc dintii.

| zacrazy a răspuns:

Incearca faza cu nebagatul in seama si cu jucariile. Incearca sa nu folosesti mainile tale pe post de jucarii. Stiu ca e cel mai usor mod de a te juca cu el insa ii transmiti cum ca are voie sa le roada.

| Baton a răspuns:

Ideea pleaca de la rasa respectivului catel.
sunt caini care sunt atat de dulci, pufosi si frumosi incat iti vine sa il mananci tongue dar daca maraie, latra, rod chestiile prin casa atunci inseamna ca nu trebuie tinut in casa.
tu trebuie sa iti iei un caine bland incat sa stii ca el va fi cuminte si ok chiar si atunci cand va fi mare.
nu ne spui si ce rasa ai?
app. daca se apuca de ros cablurile prin casa sau tevile de la centrala respectiv calorifere neaparat trebuie vandut sau trimis la o casa.
acei caini care fac asta nu au ce cauta intr-un apartament sau in casa...ci afara in curte.

| Piiink a răspuns:

Si eu akeasi rasa ca a ta; x si al meu cand era mik eraa asa de rau :-s si acum alaera dp minge laughing si tot felul; x baga id fitze.mhaa sau bubble_gum170; x si iti dau un video; x funda?batting eyelashes puppy dog eyes

| jolidon explică:

Acum si cand nu il las sa faca ceva daca ii zic latra urat si maraiestraight face. pentru un pui este foarte agresiv si nu sunt genul de stapan care sa ii dea motiv.

| jolidon explică:

COKER SPANIEL. este un caine foarte afectuos mai ales ca am mai avut unul la fel. insa nu il aveam de cand era mic... a fost luat la 2 luni fara o saptamana de la mamica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Primul sfat pe care ţi-l dau este să cumperi o carte despre câini, citeşte-o şi aplică. Al doilea, întreabă veterinarul, îţi poate da sfaturi competente. Al treilea, NICIODATA cu bătaia. Nici cu ziarul făcut sul. Când se ambalează, pune-i mâna pe spate şi forţează-l uşor să stea aşezat. Cu cealaltă mână ţine-i boticul închis pentru câteva secunde. Apoi dă-i imediat o bucăţică de biscuit, mângâie-l şi spune-i bravo. Repetă de 4-5 ori. Nu îl obosi, e mic, dresajul poate să înceapă cu adevărat pe la 6 luni. Ai răbdare şi repetă zilnic de 2-3 ori figura asta. Într-o săptămână ai să vezi primele rezultate. Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| BabyStereo a răspuns:

Incearca sa ii spui sa taca sau sa nu mai maraie si suparate pe el ...numai vorbi cu el un timp dar nu mult vreo 5 minute laughing daca da roade recompenseazal cu ceva.eu stiu mancare sau ceva...incearca sa il dresezi si sa ii acorzi cat mai mult timp happy sper sa functioneze happy mult noroc