| xAndraax a întrebat:

Hei, am un husky de 7 luni si stiu ca este o rasa foarte incapatanata dar ma scoate din sarite. mereu sare pe mine cand ma vede si ma umple de noroi pentru ca il tin in curte, stiu ca e doar fericit sa ma vada dar chiar vreau sa nu mai faca asta. Cand il scot pe str cu lesa evident trage de mine in toate partile si nu ma asculta niciodata si ma trage dupa el si imi vine sa il bat si ii mai dau cate una si se pune jos ca tip la el. nu vreau sa fiu rea dar chiar ma enerveaza cand face asa, cand vreau sa ii pun lesa se da in toate partile cu capu si la fel ma enerveaza ..va rog niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

1. Are nevoie de multa miscare, e prea energic. I-a bicicleta, role sau ceva cu care tu sa mergi si el sa alerge dupa tine.

2. Cand sare pe tine nu e bagat in seama (nici macar nu te uiti la el) si daca se urca pe tine nu-l impingi cu mana,nu-l atingi deloc,doar te intorci cand a sarit pe tine. Ex: da sare din fata,pune labele pe tine, tu te intorci si el va cadea singur, iar tu iti vezi de drumul tau.
Il mangai doar cand e linistit. Sa zic ca-l prinzi cand e adormit si nu sare pe tine, il mangai, iar la un moment dat sare i se spune nu-i voie pe ton ferm si-l ignori.

3. Cumpara zgarda de forta. Cand trage,il tragi usor de zgarda cat sa fie atent la tine,iar cand merge la pas i se spune bravo, este mangaiat si recompensat (bucatele de piept de pui/carne de vita/calcaval, biscuitei de catei, batoane pentru catei, etc.)

4. Nu i se pune lesa pana nu se linisteste,nu tragi de el,nu alergi dupa el. Trebuie sa ai rabdare sa se linisteasca,daca se linisteste si in momentul in care te-ai dus la el iar sare si face ca toate alea ii spui nu-i voie si astepti. Cand s-a linistit,ai reusit si i-ai pus si lesa i se spune bravo,e mangaiat si recompensat.

Catelul tau nu a fost educat si nu stie ca tu esti liderul. Presupun,ca in momentul in care deschizi poarta sa iesi cu el la plimbare el iese primul val vartej,gresit! Cainele se pune in pozitia sezi si i se spune asteapta. Deschizi poarta,iesi prima si pana nu-i dai comandat hai nu iese din curte.
Trebuie sa te apuci de dresajul de baza neaparat fiindca mai tarziu iti va da mari batai de cap. Se vede ca nu te-ai ocupat de el si nu ai stiut mai nimic despre cresterea unui caine cand l-ai cumparat.
Uite cate ceva:
Corectat=in caz ca are lesa trebuie putin tras de ea(smucire usoara) si sa-i spui in acelasi timp nu-i voie,nu foarte tare incat sa-l doara,dar cat sa il scoti din starea respectiva(lesa trebuie prinsa de zgarda,nu ham),in caz ca va aflati afara sau certat apoi ignorat daca sunteti in casa. Cand face ce e bine(e linistit,este atent la tine etc.) trebuie recompensat.

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii,sfori cu noduri,jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri,dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri,trecerea trebuie facuta treptat.

-pentru inceput dresajul trebuie facut intr-un loc linistit,ferit de galagie,oameni,caini,abia dupa ce stie comenzile trebuie executate si in locuri zgomotoase sau aglomerate(gen parc)
-de fiecare data cand nu face ce nu are voie trebuie corectat(indiferent daca e pui sau adult),niciodata batut cu ziar, bat, lovit peste bot etc., doar certat pe un ton ferm.
Comenzile pe care trebuie sa le stie orice caine, comanzile de baza sunt:
-nu e voie
-aici
-sezi
-culcat
-asteapta
-mers la pas
Primul lucru stimularea atentiei:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
http://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (dupa minutul 0:58)
Comanda SEZI:
-chemi catelul in fata ta si duci usor recompensa deasupra capului catelului, iar acesta va cadea usor in fund, in acest moment ii spui "sezi" si repeti de cateva ori
-o sedinta trebuie sa nu tina mai mult de 5-6 minute fiindca puiutii se plictisesc repede,dar puteti repeta asta de mai multe ori pe zi,pana va sti sa o execute perfect.
Comanda ASTEAPTA(asta se foloseste cand primeste mancare,cand iese afara, cand i se pune lesa, este foarte folositoare)
-de obicei aceasta comanda o folosesti daca urmeaza sa primeasca masa, ai iesit cu cainele la plimbare si intri intr-un magazin, il pui sa astepte cuminte afara, in pozitia culcat pana revi sau sa stea intr-o anumita pozitie "sezi" sau "culcat"
-poti sa-l inveti aceasta comanda incepand cu comanda "culcat"
-il pui in pozitia culcat si ii spui asteapta, daca in 10-20sec nu se ridica il recompensezi, apoi il pui sa astepte cu 10sec mai mult si tot asa pana ajungi la 1-2 min
-urmatorul pas: cand a invatat sa astepte mai mult incepi sa te indeparteti un pas, 2 dar cu fata spre el repetandu-i de mai multe ori "asteapta", daca a facut cum trebuie il recompensezi si a2a oara mai maresti putin distanta, dupa maresti timpul de asteptare, pana cainele va face perfect comanda
-daca se intampla ca in momentul in care ii spui asteapta sa se ridice, il duci inapoi in locul unde trebuie sa stea si o iei de la capat.

Nu-ti doresc decat rabdare!

| xAndraax explică (pentru RedNose):

Iti multumesc foarte mult, voi incerca tot ce mi-ai spus cu rabdare si atentie, dar cand cainele refuza sa manance boabe ce pot sa fac?

| RedNose a răspuns (pentru xAndraax):

Sa-l lasi nemancat. Daca inca nu are mese la ore fixe trebuie sa-i faci un program. La 7 luni trebuie sa primeasca 3 mese pe zi. I se da la prima masa boabe, i le lasi 20-30minute,nu a mancat i se ia castronul si se da la urmatoarea masa si faci asa pana va manca,de foame iti garantez ca va manca, ideea e ca intre mese sa nu primeasca nimic. Daca vezi ca a inceput sa manance, dar parca mananca doar ca nu are ce manca si nu se satura incerci alt sortiment de hrana, poate nu-i place. Cauta o hrana superlremium, e cea mai buna. Care e alimentatia lui in mome tul de fata si ce marca sunt boabele pe care vrei sa i le dai?

3 răspunsuri:
| dony89 a răspuns:

Cert este nevoie de un dresor in toata aceasta problema!
Sfatul meu este sa apelezi cu incredere la www.cartedresajcanin.ro Acesta este site-ul dresorului si este foarte bine cotat.In plus obtii multe sfaturi pro-bono succes!