| Zaynnn a întrebat:

Hei! Ar merita sa imi iau un pui de Husky Siberian? Am auzit ca nu sunt foarte greu de crescut, sunt foarte jucausi, iubitori fata de stapan si familie.As dori sa aflu daca este un caine bun pentru paza(nu am nev in special, doar vreau sa stiu), sau daca este greu de intretinut, locuiesc intr-un apartament(este destul de mare).

11 răspunsuri:
| angelBlack00 a răspuns:

Mai bine ti-ai lua labrador sau goldenwinking

| Purec a răspuns:

Nu recomand, sunt sensibili si se imbolnavesc des, plus ca nu e tocmai un caine potrivit pentru paza, ai toate sansele sa te bata cineva in fata lui laughing

| viotedy a răspuns:

Nu. sunt bolnaviciosi, dificili, zapaciti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Husky, in neconcordanta cu ce crede lumea, sunt caini agresivi. Desi in general sunt prietenosi, agresivitatea lor nu se manifesta ca la celelalte rase, ceea ce ii face foarte imprevizibili. Au nevoie de un dresaj corespunzator, fiind foarte incapatanati. Isi schimba blana mai des decat alte rase iar asta va ridica ceva probleme intr-un apartament. Husky NU sunt caini de paza, rasa a fost creata pentru un cu totul alt scop.
Da, nu sunt foarte greu de intretinut si sunt foarte devotati si inteligenti. Cu toate astea nu iti recomand sa iti iei unul daca locuiesti intr-un apartament. Au nevoie de multa miscare si din cauza taliei nu tocmai mici, prezinta un factor de risc intr-un apartament.

| Weider a răspuns:

Zvonuri: sunt sensibili cand ii superi, devin agresiv. (asa am auzit, nu pot fi sigur de asta), da sunt iubitori de stapan daca ii trateaza cum trebuie cu ei.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Nu ai baga in seama pe uni habar nu au ce vorbeschappy. Husky este un catel deosebit de ceilalti.Sti de ce? Deoarece este cainele zapezii.Nu sunt greu de crescuti trebuie sa le dai urmatoarele feluri de mancari:1)Boabe cumparate de la magazine de animale si uscate si mai umede le amesteci.
2)poti sai dai si orez fiert cu morcov si bucatele de carnita amestecate dar nu-i dai foarte des fiidca orezul strange la burta si nu mai poate sa faca c.a
3)poti sai cumperi peste si sa il tai felii curatate de oase si sa ai dai deaorece eschimosi astea ai dadea si carne inghetata(dar nue sete cazu sa ai dai si tu)
4)pot sai dai orice fel de carne dar nu foarte mult si nu cu grasime.Stiti voi ca nu este un caine bun de paza? Cum al cresti de mic asa o sa fie mare daca il inveti sa fie rau asa o sa fie cand e mare, daca il inveti cu alte animale de mic o sa ie bland si jucaus cu ele cand o sa fie mare, cu copii mici e alta problema poti sa nu al inveti de mic cu copii iar cand o sa creasca mare o sa se joace si o sai iubeasca la nebunie si cand e mic si cand e mare, daca il inveti tractiuni de mic cu creutati mici (pe timp ce creste cu atat ai pui lucruri mai grele dar nu exagerate fiindca ei trag lucruri usoare pe distante lungi si cu viteza mare 30-35km/h.As cum vrei sa fie asa va fi.Plus ca este una dintre cele mai inteligente rase de caini si vor invata repede comenzile dar sunt si foarte incapatinati.Au energie cat 30 de rottweiler si ar fi bine sa al scoti afara de foarte multe ori cand este iarna, toamna sau primvara in nici un caz vara s afugi cu el peste 3 ore in plus poti sa faci baie in piscina sa va balaciti iubeste apa daca il inveti de mic.Stiu atatea lucruri fiindca ador Husky si am un prieten care are dar mama nu ma lasa deoarece nu-i place parul iar Husky naparleste de 2 ori pe an primavara si toamanacrying iar cand voi avea casa mea o sa am vreo 10 -15 husky si malamuti imi plac dar mai putin:

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Da se merita are si un prieten de-al meu si daca stii sa-l dresezi sau il duci la un curs de dresaj.

| Luchius a răspuns:

Eu as spune nu, sunt imensi si latosi, nepotriviti pentru traiul din apartament

| MeowPattie a răspuns:

Husky Siberian, mai ales acum ca vine vara? Um, nu prea cred. Ei nu rezista la caldura foarte mare cum este vara la noi, daca stai undeva la munte, sa zicem ca e mai bine, insa daca stai intr-o zona mai joasa iti recomand sa gasesti alta rasa pe placul tau. Si nu, nu este bun pentru paza.

| Cosminell_Cosmin_1993 a răspuns:

Poate fii si un foarte bun caine de paza.

| Cosminell_Cosmin_1993 a răspuns:

Da poate fii un foarte bun caine de paza.