| AndreeaAbcd a întrebat:

Ce parere aveti despre un husky la apartament? E greu de intretinut un caine din aceasta rasa, sau orice caine la apartament, in general?

2 răspunsuri:
| Causanu_Elena-Ramona_1981 a răspuns:

Nu este greu, si eu am, dar trebuie sa il inveti sa nu iti faca nevoile in casa, trebuie sa ii faci vaccinurile, sa nyu il scoti afara pana la 7 luni(pana dupa ce ii faci vaccinurile). FUNDA?

| Ademira a răspuns:

Eu cred ca tu faci misto. Ai intrebat de pitt, de pisica, de labrador, ai scris de spitz japonez, acum de husky. Tu chiar crezi ca un caine mare e un caine care are nevoie de putina ta atentie? Ce te faci cand te trezesti ca iesi cu cainele si e agresiv cu alti caini? Un husky il controlezi greu cand sare la bataie. Eu stiu, ca am despartit 2 husky cand stapanii lor neputinciosi se uitau la ei si au zis ca ii lasa sa se omoare intre ei ca nu stiau ce sa faca. Tu vrei sa ai un caine puternic cand tu nu ai timp? Ala trebuie educat, trebuie sa iesi cu el ca sa isi consume energia, sa te joci cu el, nu sa il lasi singur in casa. Trebuie sa ai timp de el. Mai ales la inceput. Husky sunt greu de dresat, asta ti-o spune oricine are husky. Eu am vazut husky dresat care era atat de educat si dupa ce nu s-a mai ocupat stapanul de el, a inceput sa sara sa muste alti caini. Nu incerc sa fiu rea, dar cati ani ai? Serios. In afara de faptul ca husky e un caine mare, tu ai habar cat par lasa? Eu am pieptanat o singura data un husky cu un furminator si mi-am aruncat toate hainele de pe mine la gunoi. Daca tot vrei un caine, ia-ti ceva mic, un westie, un bichon maltese, un frise, pudel, dar nu rasa mare. Dar orice caine are nevoie de miscare, atentie, joaca, reguli, etc. Eu am acum de sarbatori un yorkie, care nu are nici cea mai mica idee despre cum ar trebui sa fie un caine. E greu de controlat, are un munte de energie acumulat deoarece el e obisnuit sa iasa 15-20 de minute in total pe zi. Mi-a luat cam 7 ore sa il calmez cat de cat. De la o stare de energie maxima acum e undeva la peste normal si devine agresiv intr-o secunda. Eu zic sa te mai gandesti. Poate optezi totusi pentru o pisica.