| AlexandraGeo22 a întrebat:

Hei! big grin Am un metis (bichon + shih-tzu) are 6 luni si e in calduri... la cate luni o pot da la catel :? cred ca e prea devreme la 6 luni. Multumesc happy Funda :*

Răspuns Câştigător
| Katiyiy a răspuns:

Cainii din rasele de talie mica intra mai devreme in calduri si mai des.O catea poate ramane gestanta inca de la primele calduri. Insa acest lucru nu este recomandat. Atat fizic cat si mental ea nu este dezvoltata complet, fiind inca un copil. Organele genitale nu sunt maturate, iar pui pot aparea insuficient dezvoltati, cu anomalii sau in numar redus, in plus si mama poate fi expusa multiplelor complicatii. De aceea se prefera ca prima monta sa fie la 1, 5- 2 ani. Sper ca te-am ajutathappy!

4 răspunsuri:
| raduradu2014 a răspuns:

Mai asteapta 6 luni cel putin. parerea mea

| trixiiie a răspuns:

Nu e în călduri laughing) Până la un an, un an și un pic, nu prea au treabă cu chestia asta, ci e doar instinctul lor de animale să se comporte așa.
Așteaptă până la vârsta de un an.
Știu detaliile fiindcă am găsit un cățel pe stradă și îl cresc. Acum are 8 luni și am observat la el comportament de genul, dar veterinarul mi-a zis și mie cele de mai sus.

| Lavii007 a răspuns:

Cel mai bine e dupa 1 an. happy

| TedyGirls144 a răspuns:

Eu spun la 2 ani pentru ca e mai maturawinking