| AndreeaMhhh a întrebat:

Hei, ieri mi-am cumpărat un papagal Micul Alexandru, are inel cu 2018, cică ar fi pui, i-am pus jucării în colivie și e vioi, nu a scos niciun sunet până acum, se joaca cu jucăriile, a mâncat și a băut din prima zi, azi i-am dat o bucățică de măr și a mâncat, dar când mă apropii de colivie se cam sperie, nu prea rău dar mna. El așa văd că vreau să iasă din colivie, se plimba pe jos în colivie. Dar îmi e cam frica deocamdată să îi dau drumul. Aș vrea si eu să îmi scrieti primii pași la îmblânzirea unui Micul Alexandru. Dau funda, mersi

1 răspuns:
| andreeabobo a răspuns:

Nu am Micul Alexandru, am un perus, dar pentru ca l-am luat din pet shop a fost fricos la inceput.
Trebuie sa ii vorbesti sa te cunoasca si sa ai rabdare. Incearca in fiecare zi sa te apropii din ce in ce mai mult de el, incearca sa pui mancare in palma si sa il lasi sa pape din mana ta. Poate nu o sa vrea din prima, dar pune-ti in mana niste seminte speciale pe care le mananca el si apoi intinde mana. Tine-o cateva minute, daca nu vrea fa o pauza si iar pune mana cu mancare. Incet incet se va invata dar ii trebuie si lui o mica perioada de acomodare happy
Sunt grupuri pe Facebook pentru pasari exotice si sunt foarte multi cunoscatori si crescatori care ajutahappy