| NatiNatalia10 a întrebat:

Hei! Nu ma pot hotarî ce sa îmi iau : hamster, porcușor de Guinea sau veveriță. Nu ma interesează prețul. Vreau un animalut cu care sa ma pot juca si care sa nu muște. Îmi puteri da niste informații despre fiecare?

9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Un catel Tekel ar fi ideal; parerea mea

| Mirris a răspuns:

Porcusorul de guineea mi se pare cel mai dragut.Parerea mea

| annempx a răspuns:

Hamsterul ronţaie tot, nu iti recomand. Plus ca se ascunde prin locurile din casa si nu il găsesti prea repede...
Porcusor de Guineea am avut si eu, dar se ascunde mult prin casa si rontaie lemnul (mobila)... Iti recomand dar doar 45%
Veverita in nici un caz, daca ii dai drumul prin casa sau afara nu o mai găsesti...

Mai bine ia-ti un caine, o pisica sau o pasăre. Am 2 câini si 1 pasăre (perus), si ma simt foarte bine cu ei.

| Snowa a răspuns:

Buna! Eu am experienta doar cu veveritele si hamsterii nu si cu porcusorii de guinea.
1.Hamsterul. Hamsterii sunt nocturnii deci nu o sa ai cum sa te joci, iar daca nu stii cum sa imblanzesti te vor musca destul de rau.
2.Veverita. Veveritele pot fii foarte scumpe (o veverita siberiana poate ajunge pana la 700 de lei, iar daca cumperi cusca dintr-un pet shop ajunge pana 1000 de lei sau mai mult). Pe langa asta au o dieta destul de complicata si trebuie sa ai grija sa nu devina obeze si mai trebuie sa le scoti si din cusca o data pe zi (in camera sa nu fie un tv pentru ca le poate stresa).
Iar despre porcusorii de guinea. nu stiu ce sa zic..., dar eu iti recomand un sobolan happy poate fii dresat, e destept, nu musca daca te cunoaste, nu e pretentios si poti sa te joci cu ei.
Sper ca te-am ajutat.
P.S.: Inainte sa-ti iei un nou animalut studiaza-l!

| NatiNatalia10 explică (pentru Snowa):

Mulțumesc foarte mult!

| anonim70 a răspuns:

Iati un catelus e cel mai iubitor doar ca trebuie rabdare la inceput cat e micut pana se invata sa isi faca nevoile pe covoras absorbant.E asa placut cand vezi cum iti sare in brate cand vi acasa cand sta dupa tine in permanenta oriunde esti prin casa.

| raducristian1 a răspuns:

Nu iti recomand nici unul din cele mentionate. Cu hamsterul nu te poti juca si daca ajunge la haine ti le rontaie, cu porcusorul de guineea te poti juca, dar trebuie sa ii schimbi rumegusul cel putin o data la 2 zile pentru ca miroase, iar veverita s-ar putea sa fie pretentioasa la mancare ( la veverita nu imi pot da cu parerea ). Mai bine nu iti lua nimic. Mi-am cumparat si eu un Bichon pentru ca voiam unul. In primele 6-7 luni facea doar in casa desi il scoteam afara. La mine nu a mirosit pentru ca tot timpul eram cu peria cu sapun si faceam imediat, dar nu stiu tu daca poti face fata. Acum are 2 ani. Acum este invatat sa faca afara, dar cateodata ma trezeste la 2-3 dimineata ca ii trebuie afara si nu am ce face ca daca nu isi face treburile in casa. Nu prea merita sa ti un animal, asta e parerea mea.

| CoconutLover2017 a răspuns:

Din punctul meu de vedere hamsterul este cel mai drăguț și jucăuș dintre cele trei. Dacă vrei mai multe informații despre ei îți recomand să te uiți pe You tube la Erins animals

| eusielisa a răspuns:

Ti o recomand eu pe prietena mea, ca combinatie intre veverita castrata si sobolan hiperactiv si in acelasi timp vaca turbata