| HamsterulMeu a întrebat:

Am doi perusi, o femela si un mascul si au amandoi cam un an si jumatate.
Intrebarea mea este:
Sezonul de imperechere este primavara prin februarie-aprilie?;-)
Si daca da atunci sa le cumpar cuib pentru. ca e deja Ianuarie!?!
Cate oua pot avea?
Ma gandeam sa le cumpar si o colivie mai mare deoarece aceasta pe care o am mi se pare mica.
Au tot ce le trebuie.
Au:
-Mancare
-Apa
-Leagan
-Scarita
-doua Suporturi(bete)

Ps. Daca masculul e violet(albastru spre violet)cu alb si femela e verde cu capul galben, puii vor fii colorati in toate culorile parintilor?!
Trebuie sa le pun ceva paie sau crengute in cuib?
Daca voi avea oua ma gandesc sa pastrez un pui iar pe ceilalti sa ii dau cadou sau sa ii vand.
Sa pastrez mascul sau femela?

Mersi!
Fundita! :-)

Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Ti-o spun din experienta, am avut multi perusi pana acum.
1. Da este sezonul de imperechere si trebuie sa pregatesti perusica. In primul rand trebuie sa ia mult calciu, sa ai grija sa aiba osul de sepie, sa ii dai bucatele micute de pere (sunt foarte bune in aceasta perioada) da-i multe fructe si legume.
2. Pai minimul de oua este de 4-5 la fiecare 2 zile ea depune cate un ou asa ca perioada de clocire este de 18 zile. Ea poate depune si 10 chiar 20 de oua care arata ca are un dezechilibru hormonal si ii poate pune in pericol viata perusului tau.
Iti las un link cu mai multe informatii:
https://casacuperusi.wordpress.com/tag/imperechere-perusi/