| Siscanu12 a întrebat:

Am o pereche de perusi de 1 luna jum. Femela a fost prima in colivie, e de 2 ani apoi i-am luat un mascul de 1 an si 4 luni.Dupa care le-am cumparat o colivie mare si un cuib. Leam creat toate conditiile de inperechere si cind mai apare soarele pe afara ii scot citeva minute. Femela pune piciorul pe aripa masculului dar dupa cel da jos piciorul NU se umfla in pene.De cind am cumparat masculul femela e mai blinda cu mine, si din cinc in cind se mai saruta cu masculul,ea e putin mai autoritara,le pun si crengute de pomi fructiferi, si le place mult sa le ciupeasca, iar cind ii scot afara la soare femela intra in cuib sil aranjeaza dar cind e in camera nu intra deloc in cuib. Spuneti-mi va rog daca se vor inperechea?

Răspuns Câştigător
| AnaSuricata a răspuns:

Ei in orice caz se vor imperechea. Poate ca femela vrea sa aseze teritoriul cum vrea pentru a se imperechea. Oricum, nu-ti face griji.Lasa-i sa se comporte in largul lor.iar daca se intampla ceva ciudat, consulta un veterinar...

2 răspunsuri:
| Kindly a răspuns:

Trebuie sa le acorzi intimitate, nu sa fii toata ziua cu ochii pe ei.
Problema poate nu este compatibilitatea dintre ei sau mediul ambiant ci perioada aceasta. Asteapta! Poate la primavara...

| Doctorfishadi a răspuns:

Ceva nu este in regula, poate fi aranjamentul neadecvat sau ceva in neregula cu perechea. Uite cum ii poti imperechea corect:https://sites.google.com/site/perusul/imperecherea