| Fcd_George_1998 a întrebat:

Am si eu 2 perusi, femela si mascul. Problema este ca masculul calca non-stop femela fara sa scoata pui. De cum aceasta iese din cuib este "luata in primire". Uneori intra dupa ea si in cuib. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu fa nimic, e normal sa o calce mai mult in perioada de imperechere, trebuie sa treaca cateva zile, chiari si saptamani de la calcare pana sa faca oua. Cand calca masculul femela, inseamna ca oualele sunt fertile, nu ca e musai sa faca oua dupa cateva zile.
Femlea are nevoie de nutrienti speciali pentru a depune oualele( pentru a le concepe)
- mixuri de seminte de calitate (in special mei);
- vegetale crude sau fierte: porumb, fasole, mazare, broccoli, cartofi dulci, morcovi etc.,
- alimente moi: paine integrala umezita (nu imbibata de apa), ou fiert tare si amestecat impreuna cu coaja pisata* (ideala ca sursa de calciu), paste, cereale pentru copii amestecate cu apa (fara adaos de zahar sau cacao), orez fiert, fulgi de ovaz amestecati cu apa sau alte alimente moi;
Coaja de ou trebuie bine spalata (pentru a indeparta orice urma de salmonella) si coapta la timp de 45 de minute.
- suplimente de calciu si minerale (foarte importante pentru sanatatea femelei): os de sepie si blocuri de minerale;
- o data pe saptamana suplimente de vitamine dizolvate in apa de baut.
-baile si umiditatea: Baile zilnice cu apa din abundenta sunt de asemenea importante si vor stimula perusii se se imperecheze; atat masculul cat si femela vor avea nevoie de ele.
Pentru mai multe informatii
http://www.4animale.ro/......rea-puilor

| Mykymu a răspuns:

Pune-i in custi diferite. Incearca sa ii tii la distanta inainte sa fie ranita femela.