| YouAndMe95 a întrebat:

Am o mare problema! Am o catelusa care a nascut noaptea trecuta. Cu o zi inainte nu a iesit din cosul in care statea, nu a mancat nimic, nu te lasa sa te apropii de ea. Dimineata am gasit 2 puisori care sugeau de la ea. Tot nu se misca din locul ei care este umed si ar trebui bineinteles schimbat. Nu vrea sa manance, sa bea apa, nici nu iese afara macar pentru nevoi. Nu te lasa sa te apropii de ea. Este normal asa ceva? Isi va schimba comportamentul in urmatoarele zile? Ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Catelusa ta stie ce are de facut, nu te speria. Asa se intampla cu toate catelusele care nasc, nu se indura sa plece de langa pui. Sta langa ei pana cand considera ca le-a facut tot ce trebuie, si ca sunt in siguranta.
Vei vedea ca, si atunci cand va pleca pentru anumite necesitati fiziologice, se va intoarce foarte repede langa ei, ingrijorata ca nu cumva vreunul din pui sa fi patit ceva in lipsa ei.
Totul e normal in comportamentul catelusei tale, nu fii nelinistita!

| KinderBeeeib a răspuns:

Nu este ceva grav.Eu pateam asa mereu pentru ca am avut multi caini si pentru ca matusa mea e veterinar si verile le petreceam la ea laughing

Deci,e ceva normal sa faca lucrurile astea,nu o sa vrea sa manance, sa bea apa, sa iasa afara, nu o sa vrea nimic, eu zic sa ii duci bolul in zona unde a fatat si sa o lasi singura, o sa manance sa isi recapete fortele.
Daca este prima zi ea poate fata in continuare ajungand la maxim 9 pui (depinde de rasa).

Puii nu au voie sa fie atinsi sau deranjati altfel cateaua ii va refuza.

Referitor la loc, eu zic sa o atragi sa iasa afara si sa iti pui manusi de protectie, neatingand puii si incercand sa pui niste straturi mai rezistente ca sa nu faci treaba asta des.

| dianaoprea a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa o duci la medic!