| bogdybogdy58 a întrebat:

Aș vrea să-mi iau un animal de companie și nu mă pot hotărâ ce să-mi iau dintre gecko leopard sau agama cu barbă sau cameleon. Motivați răspunsul

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna!
Inainte sa incep vreau sa-ti spun ca daca esti un incepator sa NU te gandesti sa-ti iei un cameleon!
-Nu te poti juca prea mult cu ei pentru ca se streseaza usor
-au nevoie de mult spatiu
-au nevoie de o dieta variata si de multe alte chestii
Deci cameleonul este exclus.

Agama cu barba :
PRO: -sunt perfecte pentru incepatori
-iubesc contactul cu oamenii
-sunt animale tari (nu se vor imbolnavii rapid si te vor ierta daca vei face o greseala in ingrijirea lor)
-poti sa pui mai multi la un loc (doar femele)
-sunt omnivori
-au diferite culori
-sunt usor de gasit
CONS : -au nevoie de un terariu mare
-pot fi destul de scumpi (am vazut la 100-800 de lei)
-poate fi cam greu sa ii hranesti
-au nevoie de o lumina UV (de 90 watt din cate stiu) si mai au nevoie de un heat pad, iar asta s-ar putea sa-ti incarce destul de mult facturile (aici nu sunt prea sigura)
-veterinarii pot fi greu de gasit

Gecko leopard :
PRO : -au nevoie de un terariu mic sau mediu
-sunt perfecti pentru incepatori
-sunt prietenosi
-au multe specii diferite (nu stiu cum ar trebui sa traduc cuvantul "morph")
-au nevoie doar de un heat pad
CONS : -e greu de gasit un veterinar
-pot fi loviti destul de usor
-va trebuii sa cresti insecte (au mai multe proteine daca sunt vii)
-sunt mofturosi cand vine vorba de mancare
-pot fi destul de scumpi (150-400 lei)
-sunt nocturni

Ai putea incerca sa-ti cumperi un gecko cu creasta sunt la fel ca cei leopard, dar tot ce trebuie sa faci e sa-i stropesti cu apa cusca de doua ori pe zi pentru a avea o umiditate ridicata. In rest pot fi tinuti la temperatura camerei.
Scuze daca am mai facut niste greseli, am incercat sa scriu asta cat mai repede.

2 răspunsuri:
| BaiatujmekhBazatBrocuraj a răspuns:

Extraterestu

| Paduraru_Nicusor_2001 a răspuns:

Eu as paria pe un cameleon
parerea mea