| DinoRax a întrebat:

Hei TPU, azi mi-am luat un catel, o catea mai degraba, ea are vreo saptamana.Eu am luat-o de la un om care sta la curte si cateaua ii obisnuita sa isi faca treburile pe unde apuca si eu stând la apartament el isi face treburile prin casa, deci cum as putea sa o invat sa nu isi mai faca treburile in casa?

P.s sau funda

Răspuns Câştigător
| 77777Games a răspuns:

Plimbare zilnica dimineata si seara la ora fixa, isi va da seama de program dupa o vreme. Bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista scutece pentru caini, covorașe, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Puii mici de pisici /caini se invata intai unde au voie si unde nu sa-si faca treburile.
Prima data trebuie sa pregatesti o cutie /ladita cu nisip, pus intr-un colt al locuintei, unde sa-si faca treaba.
De aici, pasul urmator este sa pui un pic din escremente in nisip (pentru miros), iar cand puiul vrea sa-si faca treaba, il pui in cutie. Daca-si face treaba in alta parte, atunci il sfadest cu cuvine (comenuzi) scurte de "nu e voie", ii bagi botul in escrement, dupa care il duci la cutia cu nisip. Metoda este foarte eficace, mai ales la puii de pisici, dar nu numai).
In cazul cainilor, dupa varsta cand nu mai sug (1-2 luni), puii se invata cu plimbatul afara, de 2 ori pe zi: dimineata si seara, iar cutia cu nisip se va elimina cand se obisnuieste cu afara.

| DinoRax explică (pentru 77777Games):

Multumesc mult am sa incerc asta de maine