| Maxxxi a întrebat:

Hei TPU, problema urgenta! Am luat nu de mult 2 pisoi.Toate bune, dar dupa 2 zile una dintre ele a inceput nu sa planga, cum sa spun ii curgea un fel de mucus galben din ochi.Am sters-o la ochi cu un servetel udat cu apa si s-a dus.Dar ii curge incontinuu si acum i s-au umflat pleoapele pe dinauntru si de abia tine ochii deschisi.Azi am fost plecat 8 ore de acasa si am gasit-o cu ochii lipiti (mucusul s-a pus pe pleoape si s-a uscat).Am sters-o din nou(toata ziua o sterg dar azi am fost plecat).Ce ar putea avea? Celalalt pisoi e in regula, nu are nimic dar aceasta chiar nu stiu cum sa procedez.Vi s-a intampla cu unul dintre pisoii vostri? Astept raspunsuri urgent! Va multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BlackRaven45 a răspuns:

Locuiesc la casa si am avut foarte multe pisici de-a lungul anilor. Nu e nimic grav. E o problema destul de comuna as putea zice. Te duci la farmacia veterinara si ii povestesti farmacistului exact ce ne-ai spus si noua aici. Iti va da o solutie oftalmica precum Oculsan, Oculoforte, etc. Sunt picaturi care se pun de 2 ori pe zi cate o picatura sau doua in fiecare, pare-mi-se. Iti va da farmacistul indicatile necesare. Du-te cu incredere. Nu iti va gauri portofelul. Este pana in 15 lei solutia.

Toate cele bune!

| Maxxxi explică (pentru BlackRaven45):

Mersi sper sa nu fie nimic grav, arata groaznic dar ti s-a intamplat sa li se lipeasca ochii?

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Maxxxi):

Yep. Am vazut multe cazuri asa. E o infectie cel mai probabil. Sunt si variante de picaturi mai scumpe de 15 lei, dar mergi linistit si pe variantele mai ieftine. Eu am luat mereu o solutie de 8-9 lei si in cateva zile s-au curatat foarte bine ochisorii.

| Maxxxi explică (pentru BlackRaven45):

Hei, am fost la o farmacie veterinara si nu a vrut sa imi dea nimic, a zis ca e o boala si acum nu stiu unde s-a dus pisoiul(eu stau la tara si noaptea il las afara)si acum nu il mai gasesc l-am cautat toata ziua mi-e frica ca s-a bagat undeva si nu mai vede ca sa iasa.Eu mai detin 3 pisici si daca avea vreo boala nu putea sa o raspandeasca?

| Maxxxi explică (pentru BlackRaven45):

Pana la urma am gasit-o .....Era moarta intr-un papuc...A murit in somn.Era incolacita ca si cum ar dormi.Acum ma simt vinovat.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Maxxxi):

Vai, bietul suflet... Pentru un pisoi, o infectie poate fi fatala. Chiar imi pare rau. Ce ti-a spus farmacistul? Nu ti-a spus cum se numeste asa zisa boala pe care crede ca o are fara sa o vada?-. Daca mai ai pisici si asta micul a murit de la asta, ar fi bine sa mergi sa te consulti cu un medic veterinar. In viitor macar sa poti preveni asa ceva. Sa nu fie ceva contagios. Imi cer scuze. Poate ar fi trebuit sa iti spun mai din timp sa te duci sa vezi un veterinar. Ma simt chiar prost acum. Bietul pisoi... Chiar nu te-am mintit. Am avut multe pisici cu secretii oculare si e ceva relativ comun. Am rezolvat usor cu picaturi. Insa s-ar putea a fi avut ceva mai grav sad Sau sa fi stat prea mult asa. Cum la oameni, un abces dentar e o urgenta medicala (e o punga de puroi la radacina unui dinte), asa ar fi putut sa fie si la el. La noi daca un abces nu e tratat la timp, puroiul ajunge in sange si poate sa ajunga la creier sau sa compromita buna functionare a anumitor organe, pe urma te trezesti cu probleme tot restul vietii. Ar fi putut sa apara complicatii si de asta sa fi murit. Oricum, ar fi bine sa te consulti cu un medic veterinar. Am si eu niste cunostinte, dar cel mai bine e sa vorbesti cu un specialist.

| Maxxxi explică (pentru BlackRaven45):

Pai o sa vad daca vad ceva schimbat la celelalte pisici.Pana acum nu vad nimic.Acel pisoi mai avea ceva...De un timp nu putea sa miaune pur si simplu deschidea gura ca sa miaune si nu putea.Mama lui l-a facut odata cu inca alte 11 pisici(pisica a avut 12 pisoi). Poate a avut parte de mai putine resurse... Avea sistem imunitar slab cred..Acum ce sa fac.Sunt atent la celelate 3 si am grija de ele cat pot de bine.Mersi oricum.(Cel mai rau mi-a parut ca nu l-am putut gasi ca poate ii mai faceam ceva.A murit singur.Cand l-am gasit avea ocii lipiti din nou.Nu mai pot sa ma gandesc la el ca ma invinovatesc.Asta e.Mersi mult ca ai incercat sa ma ajuti.Si femeia de la farmcie n-a zis ce boala are.Acum mai am o problema.Nu stiu daca ai avut caini dar am un caine ciobanesc (pui)care nu are pofta de mancare, nu mananca, nu e jucaus sta intr-un colt de 2 zile.Cineva mi-a zis ca are viermi asa ca m-am dus la farmacie sa ii iau niste pastile.Acum e a 2 zi dupa ce i-amm dat pastila si tot e diferit.Parca incearca sa se ascunda si am auzit ca animalele se ascund de stapan cand simt ca o sa moara, ca sa nu ingreuneze situatia.Ce as putea sa fac?

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Maxxxi):

Cu siguranta a avut si altceva, nu doar infectia de la ochi, dar nu iti pot spune ce sad Chiar nu stiu... Cat despre catel, asa e. Cand animalele simt ca mor, se duc sa se ascunda. Ai observat si altceva mai neobisnuit la el? Catelul meu nu mananca singur. Trebuie sa stau sa ma joc cu el, ii mai pun bolul sub nas, mai mananca putin, ne mai jucam, iar mai ia cateva guri si tot asa. Exact ca un copil. Poate e depresiv ca nu primeste suficienta atentie. Incearca sa ii starnesti atentia, sa te joci cu el. Uita-te in gura lui. Poate are ceva rana care il impiedica sa manance. Are cumva burta umflata? Pisicile mele cand au avut paraziti, aveau si burta destul de umflata. Si veterinarul cand a vazut-o pe una dintre ele a spus ca mai mult ca sigur are. Sa te uiti si la materiile fecale. Si ele spun multe atat despre sanatatea omului cat si a animalelor. Sa aiba mereu apa proaspata la discretie. De mancare ce ii dati sa manance? Sa nu fi mancat ceva toxic. Sunt multe de luat in calcul. Da-mi mai multe detalii si poate voi fi in stare sa te ajut.

| Maxxxi explică (pentru BlackRaven45):

Hei,vrei sa ma contactezi pe Facebook in privat? Situatia cu cainele sa inrautatit si nu stiu ce sa-i fac si aici nu mi-e asa usor sa vorbesc.E mai usor pe Facebook. Poti sa ma gasesti aici: https://www.facebook.com/profile.php?id=100037036763237

13 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Și eu am exact aceeași problemă cu un pisoiaș.
Acum câteva zile l-am găsit în grădină la mine, cineva la abandonat.
Era murdar și cu viermi intestinali.
Am fost la vererinar și mi-a dat o pastilă, acum că nu mai are probleme cu virmii a început să îi curgă ochii.
De vreo 2 zile îi șterg ochii.
Mâine mă duc din nou la veterinar să îmi dea niște picături să îi pun în ochi.

| Maxxxi explică (pentru Andreeush):

Eu am fost la o farmacie veterinara si nu a vrut sa imi dea nimic, a zis ca e o boala si acum nu stiu unde s-a dus pisoiul(eu stau la tara si noaptea il las afara)si acum nu il mai gasesc l-am cautat toata ziua mi-e frica ca s-a bagat undeva si nu mai vede ca sa iasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am avut pisoi și i s-au întâmplă unuia asta. N-am avut soluții speciale dar am avut niste alifii de ochi pentru oameni sau soluții și i-am mai dat o picătură doua trei sau alifie pe care i-am unso în ochi, în jurul ochilor și i-a mai trecut dar nu de tot. Cel mai bine este să mergi la veterinar cu el este doar o infecție și se trateaza!

| BlackRaven45 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc ok sa le dai animalelor solutii/medicamente pentru oameni. Situatia lor se poate inrautati. Singura data cand m-a sfatuit veterinarul a fost cand chiar nu am avut nimic la indemana si ca sa ii mai treaca crizele de tuse macar putin pisicii mele, m-o sfatuit sa ii dau un sfert de algocalmin pana o sa ajung la farmacie dupa medicamente. Exceptii mai sunt, dar doar daca iti spune veterinarul ca e ok, doar atunci le poti da.

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Ar fii mai bine să o stergi cu un ceai de musetel pus pe niște dischete demachiante. Dar ar fi bine să consulti și un medic veterinar