| tonicaboss18 a întrebat:

Hei TPU
sunt a6a si in curand voi primi un hamster alb cu ochi negri (pitic,nu stiu altceva) de un an
voiam sa va cer (celor care au avut un hamster) despre cum trebuie sa il ingrijesc, sa ii spal cusca sau sa il hranesc etc
dau funda celui mai complet raspuns (apropo nu vreau linkuri pe net sau copy -paste de la alte raspunsuri, vreau sinceritate )

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Am avut hamsteri vreo 2-3 ani ( talie normala, nu stiu daca se mai gasesc la magazin din rasa aceea, acum am vazut numai pitici si gen cobai cu coada lunga sau alte rase de hamsteri).
Sfatul meu ar fi sa iei cel putin 2, 2 masculi ( daca sunt frati e fantastic). Eu am avut o pereche, mascul si femela si din pricina de a se inmulti ( fata la 3-4 luni aprox 8-10 puiuti) incepusem sa i tin separat insa in permanenta noaptea inloc sa si faca,, de lucru" alergand in roata etc ei toata noaptea incercau sa scape tragand de gratiile de la cusca. Daca vei lua custi mai scumpe cu pereti din plastic vor incepe sa sape in colturi ( nu vor putea evada dar noaptea sunt deranjanti plus, care mai e farmecul?)
Mancare ii poti da hrana uscata de la magazin ( in 2 ani intelesesem ca aia mai scumpa are decat alte forme hrana in rest e aceeasi chestie), eu ii luam cea mai ieftina, era un leu suta de grame atunci, acum probabil e mai mult nu stiu. Legume ii poti da orice insa sa nu i dai legume cu capsaicina ( care ustura) ca nu i fac bine. ciocolata si orice alt tip de dulciuri in cantitati moderate, apa de la robinet este ok ( atata timp cat nu stai intr o zona unde nu e potabila apa de la robinet, am tinut sa precizez asta chiar daca sunt sanse mici). Curat la unul singur ii schimbi talasul ( un fel de rumegus, gasesti la magazinul lor, nu conteaza aroma, aveau cu mar si menta atunci, acum poate au mai multe variante) cam la 3 -4 zile. O sa ti dai seama dupa miros, majoritatea fac intr-un colt, dar e bine sa l schimbi pe tot si apoi in functie de marimea custii ii pui sa aiba 10 cm cam asa stratul. Legat de jucat cu ei, nu ti recomand sa i lasi liberi in casa, mai ales la inceput cand nu stie sa se intoarca la cusca lui, sunt foarte rapizi o sa ti dea batai de cap ca se baga de obicei in zone lipsite de lumina ( pe sub canapea, in spatele mobilei etc). La magazin exista mai multe tipuri de hamuri, poti cumpara unul si te,, plimbi' cu el prin casa, eu aveam un fel de biluta de plastic, il bagam acolo si se plimba el safe prin casa.
Revin la casuta, ei dorm ziua, rar ies sa manance, bea apa, si mai rar ies sa se dea in roata sau sa faca altceva
Daca cusca ta o sa aiba casuta ii poti pune putin talas si acolo

| alex495 a răspuns (pentru alex495):

Legat de joaca, cand vine vorba de teritoriu, sau vrei sa l scoti din cusca si nu vorbesti cu el, acesta ca orice animal se va speria si sanse mari sa te muste, muscatura nu e grava chiar daca o sa ti curga putin sange, presezi si in 2 minute nu se mai vede nimic, de obicei te prind de varfurile degetelor asa ca ai grija mai ales daca bagi mana sa l scoti din casuta, ei dorm, tu scoti acoperisul sa l poti scoate si te musca ( e mai mult un fel de ciupitura, nu ti face cine stie ce rana).

10 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Dc sa iei hamster? Traieste putin plus ca nu e la fel de distractiv ca un catel

| tonicaboss18 explică (pentru Daniel9988):

Am deja 2 caini

| Daniel9988 a răspuns (pentru tonicaboss18):

Ia pisica atunci

| tonicaboss18 explică (pentru Daniel9988):

Am si din alea 3, dar fiind la curte mama nu le primeste in casa ca sunt prea rele (se urca pe masa), daramite sa le bag la minen camera

| Daniel9988 a răspuns (pentru tonicaboss18):

Apoi sa vezi tu de hamsteri...aia is rai de tot....schot zgomote ciudate cand sunt obositi, stresati, sau inperioada de inmultire

| AdrianAntoine a răspuns:

Mare îngrijire nu-i trebuie, ai grijă să aibă mereu ce mânca și ce bea, pune-i o jucărie două în cușcă (clasica rotiță pentru alergat), curăță-i în mod regulat cușca, oferă-i atenție și dacă îl scoți prin casă ai mare grijă să nu fugă. Ca mâncare poți găsi pachete speciale pentru hamsteri la magazinele specifice. În cușcă trebuie să le pui un strat destul de înalt de rumeguș pentru că le place să sape. Un sac de 3kg de rumeguș la animax e vreo 33 de lei. De spălat nu trebuie să i-o speli, doar să-i faci curat în mod regulat prin rumeguș (o dată la 2 zile) și să-i schimbi rumegușul (de 2 ori pe săptămână e perfect). Repet, mare grijă când îl scoți din cușcă să nu fugă!

Recunosc că prima parte e copy paste, dar este copy de la un răspuns dat tot de mine în legătură cu hamsterii, asta pentru partea de sinceritate. laughing Baftă!

| Iuuuulianaaaaa a răspuns:

Pai... Sora mea are un hamster alb cu ochi negri de 7-8 luni. Dar o sa-ti zic tot ce stiu eu. Ea îi spală cusca saptamanal (inainte o spala in fiecare zi dar e cam obositor). Nu trebuie sa umpli toata sticluta aia cu apa (o pui cam jumate). Castronul de la mancare trebuie sa fie plin. Iar sora-mea are cateva jucarii de ros pentru ea. (Te-am ajutat cat am putut)