| wpAbby a întrebat:

Vreau de mult sa îmi iau un bichon maltez dar nu îmi pot convinge părinții ca acest animal se poate tine și într un apartament, le am explicat ca el va avea un covoraș pe care își va face nevoile etc,normal ca răspunsul lor a fost nu.Dar poate greșesc și eu,după părerea mea este un animalut mic care poate sta intr-un apartament,eu am avut multe animalute pana cum (pești, papagal,momentan hamster),toți (in afara de hamster) au murit doar de bătrânețe, în rest am avut grija de ei ca de ochii din cap. Dacă nu greșesc ca acest animal poate fi ținut și în apartament, ce ar trebui sa fac ca sa ii conving?(am note bune, mediile mele sunt de 9 și 10, nu i am suparat pana acum, nu știu ce sa mai fac)

6 răspunsuri:
| Laiyla a răspuns:

Nu le-ai spus bine ca va avea un covoras pe care isi va face nevoile... trebuie invatat sa-si faca nevoile in litiera. Daca ai incercat prin discutii separate, iar apoi impreuna cu amandoi, nu cred ca ai sanse sa ii convingi. Asteapta sa mai cresti, iar dupa acea te vor lasa. Un caine inseamna responsabilitate mai mare decat un hmaster, papagali si pesti. Trebuie plimbat, spalat, dus la tuns, dus la veterinar, dresat, daca il lasi singur si ii e dor de voi poate incepe sa planga, sa latre, iar daca latra prea mult si nu-l poti dresa vecinii au dreptul sa cheme politia, se da amenda pentru latratul cainilor. Nici pe mine nu m-au lasat sa am pisica atunci cand eram mica, iar dupa ce am ajuns la liceu mi-au cumparat ei, iar acum ca am dat si bacul pot sa-mi iau si catel, dar e prea multa responsabilitate.

| Laiyla a răspuns (pentru Laiyla):

Aceea *
hamster *

| wpAbby explică (pentru Laiyla):

Am vorbit cu amândoi, am mai avut caini și mult mai mari ca un bichon maltez (am avut tot de mărimea lui un caine) dar faza este ca ii țineam la curte si acolo nu aveau nevoie de "litiera".Eu ma simt pregătit pentru un caine deoarece pot zice ca știu cum este, dar nu prea știu cum e un caine în apartament

| Laiyla a răspuns (pentru wpAbby):

Daca le-ai spune sa luati unul de la adapost ca sa nu dea nici bani si sa te lase sa-l tii o perioada, o luna gen ca sa vada cum te descurci, iar daca ei vad ca nu esti pregatit sa-l duca la curte? Asa a facut si o colega. Bineinteles, nu va ajunge la curte daca vad ca te descurci cu el.

| andreyksd a răspuns:

Spune-i ca il cresti in acvariu!

| RickyXDD a răspuns:

Ai mare dreptate știu cum e. Dar și părinții tăi au putina dreptate pentru că este destul de greu sa dresezi un câine. Dar până la urmă daca o sa spună ce am spus eu poti face un lucru :
Ca Sa îl dresezi bine cand face ceva bine ii dai recompensa când nu, îl certi. știu că sună ciudat dar este adevarat. Succes! big grin