| Ella2016 a întrebat:

Vroiam sa va intreb ce ati alege dintr-un akita inu japonez, akita american si doberman?
Am spatiu si vreau sa aflu parerea voastra sincera.

Răspuns Câştigător
| Mannaro a răspuns:

Akita Inu sunt foarte potriviți ca câini de pază. Este recomandabil să fie supravegheați atunci când se află în apropierea copiilor mici, pentru că nu suportă să fie tachinați prea mult. Are reacții temperamentale, rapide, poate evolua rapid de la o stare placidă la una amenințătoare, mai ales în prezența intrușilor, sau altor animale cu care nu au fost obișnuiți. Sunt feroci, nu trebuie omis faptul că acești câini nu ezitau să se angajeze în luptă cu un urs rănit. Nu obișnuiesc să latre prea des, unul din numele date în insula Honshu era „vânătorul tăcut". Se angrenează în jocuri alături de membrii familiei dar poate deveni plictisit și stricător atunci când este lăsat singur pentru perioade lungi de timp.
Sunt câini de pază care simt nevoia unei coordonări și cooperări permanente din partea omului. Ei dau dovadă de vitalitate, o foarte bună energie, loialitate și fac dovada unei agilități deosebite. Dobermann este un câine inteligent, răspunde foarte bine în dresaj și etalează o atitudine pozitiv-afirmativă, dovedindu-se supus și cooperant în fața unui instructor versat și experimentat. Acești câini sunt neînfricați și foarte determinați atunci când sunt puși în fața unei amenințări sau a unei sarcini de lucru. Posedă o doză semnificativă de ferocitate dar care poate fi ținută strict sub control. Nu sunt atât de agresivi și periculoși pe măsura reputației, dar trebuie luați în seamă. Femelele sunt adesea mai încăpățânate și mai greu de educat decât masculii.
Eu as alege Akita inu.Dobermanii trebuie eutanasiati de la varsta de 7 ani in sus deoarece cutia craniana nu mai creste si creierul se preseaza de aceasta.La un moment dat va innebuni si o sa aiba dureri. Daca nu se intervine, va muri.Dar, se va si chinui foarte mult.

4 răspunsuri:
| MistretulPufos a răspuns:

Cred ca dobermanul este mai usor de dresat si ingrijit, eu iti recomand dobermanul

| NoFeelings a răspuns:

Japonez,SIGUR!

| BeagleLover a răspuns:

Akita inu sunt adorabili si familisti! Au nevoie de spatiu, si ai mentionat ca ai loc destul! Ti se potriveste, dar ce zici de Beagle? Sunt familisti, iubitori, afectuosi si au nevoie de spatiu si ei, sunt foarte adorabili.

| Ella2016 explică:

Mersi pentru sfat daca nu mai raspunde cineva iti dau tie funda.