| Andreea0109 a întrebat:

Hei! Vreau sa imi cumpar si eu un porcusor de guineea sau un hamster. Ce imi recomandati si de ce? Se ingrijesc greu?
Vreau mai multe detalii daca se poate, ca sa fac o alegere corecta. Ofer FUNDA

Răspuns Câştigător
| NoFeelings a răspuns:

Buna,Andreea!

Iti recomand iepurasii pititci, precum cap de leu.Sunt mai usor de ingrijit, si mult mai draguti si prietenosi.
Daca, totusi vrei sa alegi dintre porcusori de guineea si hamsteri, alege porcusorii de guineea.Cu hamsterul esti ca si cum ai avea un peste, nu te poti juca cu el, nici macar mangaia.

Nu se ingrijesc foarte greu, trebuie schimbat o data pe saptamana talasul, in cazul iepurasilor o data la trei-patru zile.La hamsteri chiar nu stiu,deoarece nu mi-am lat,nu imi plac.

De costisitori nu sunt costisitori niciunul,o cusca,pe care o poti lua noua, din pet shop, mai scumpa sau utilizata, dar la jumatate sau chiar unsfert din pret pe olx.

Iti poti lua accesorii pentru ei, din pet-shopuri.Este necesar:rumegus(talas),o adapatoare,si o jucarie din lemn pentru dinti. Daca iti iei un iepuras, poti sa ii iei o litiera, si e simplu de invatat deoarece iepurii isi fac nevoile unde stau mai mult timp, deci ar face in cusca.

Exista si pietre speciale la pet-shopuri care elimina mirosul.

Daca mai ai intrebari, te ajut cu drag happy

Funda?

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Eu iti recomand papagali. Am avut si eu si se intretin foarte usor.

| Andreea0109 explică:

Am avut papagali. Nu m-am descurcat cu ei