| kawaii69 a întrebat:

Heii ^^ Am o mare problema. Acum un an a murit cainele mamei pe care il avea de cand era mica si tinra mult la el. De atunci tot caut un pui de caine insa nu gasesc. Am strans suficienti bani pentru a ii lua lesa, sa ii fac vaccin, etc......ideea e ca in cateva zile e aniversarea mamei si inca nu am facut rost de caine. Mama vrea sa cumpere alt catel si vreau sa i.o iau inainte cu asta si sa.i daruiesc unul de ziua ei. Am doar 14 ani si nu pot cumpara de pe intetnet. Vreau un caine de le strada(deoarece mie si mamei ne plac mai mult maidanezii deoarece....defapt nu stiu de ce). In fine. Stiti vreun loc unde sa pot gasii asa ceva? Si.....mai important, mai sunt pui pe vremea asta? Multumesc de ajutor. Funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

M-ai lăsat fără cuvinte... Și faptul că iubești cățelușii maidanezi, și faptul că ții neapărat să-i oferi mamei un cadou, la aniversare. Surprinzător și frumos gest, venit din partea unui copil, care a fost învățat să accepte și să iubească, ceea ce alții nu pot iubi.
Cățeluși ai nimănui, chiar si de câteva săptămâni, se găsesc încă pe străzi, însă trebuie să ai norocul de a-i găsi. Ca să iei unul din adăpost, ar trebui să "complotezi" cu tătăl tău, și să-l rogi să nu deconspire mamei, secretul vostru. Tu încă ești prea mic și te vor refuza cei din adăpost. Orice cățel, adoptat, se eliberează cu acte, doar în urma unor semnături, pe propria răspundere, pentru a se asigura că nu-l veți arunca din nou, în stradă. Iar ei, dacă nu ai buletin, nu te vor considera destul de responsabil. De aceea îți spun că, trebuie să-l ai pe tatăl tău, de partea ta. Citește aici mai multe:
http://www.primariagiurgiu.ro/......%20CFS.pdf
În felul acesta, ai salvat un suflet de la eutanasiere. :)

3 răspunsuri:
| kawaii69 explică:

Multumesc din suflet de raspunzuri. happy in cele din urma am gasit un caine pe strada. Nu este chiar pui dar mama mea s.a bucurat nespus de mult. Multumesc din nou :3

| unprietenaproape a răspuns:

Mergi la un adapost de animale.

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Buna. Poti incerca la adaposturile publice mai ales (salvezi o viata). De asemenea exista si adaposturi private. Cauta pe internet. Adaposturile private au si pagini de facebook sau web in care poti vedea albume cu cateii existenti. Nu stiu cum ai putea scoate din adapost totusi ca ai doar 14 ani. Poate te poate ajuta cineva.