| brutus123 a întrebat:

Am o intrebare happy Am gasit astazi un catel pe strada. Dupa inaltime nu are mai mult de 2 luni varsta.Mananca carne, bea apa si nu are nici o problema. Voiam sa va intreb cam cand va incepe sa manance mancare de caine. Si de la ce varsta poate sta cu lesa? Daca nu ma insel este un Caine - lup.

7 răspunsuri:
| Shuka a răspuns:

Mai usor cu, carnea ca se invata numai cu bunatati si daca are vreo alergie ii poate cadea si blana. Cel mai bine este sa ii iei boabe de catei junior, iar daca este de talie mica sa ii iei mini junior. Daca i-ai dat lapte este recomandata si deparazitarea interna, pentru ca de la laptele matern orice pui de caine face viermisori. Mai ales daca este caine lup trebuie sa ai grija cu alimentatia sa deoarece dupa luciul blanii se observa sanatatea cainelui. Lesa nu este o problema, dar daca e de pe strada nu este obisnuit, este adecvat ca la plimbare sa il tii in lesa...si ai grija cu vaccinurile care trebuie facute, or fi mai rezistenti maidanezii dar pentru siguranta prietenului tau, ar trebui sa i le asiguri. happy Mult succes si sa-ti traiasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din momentul intarcarii orice caine ar trebui sa manace numai mancare de caine. Alimentatia trebuie sa difere in functie de varsta cainelui pentru a raspunde nevoilor reale ale organismului.
Caine junior :hrana cainelui in aceasta perioada este esentiala pentru a ii asigura un bun start in viata.
De aceea este necesar ca alimentatia sa fie echilibrata, compusa din alimente usor digerabile si bogate in calciu si fosfor.
Cainele aflat in crestere, necesita un aport energetic deosebit. Avand un stomac mic, alimentatia sa trebuie sa fie usor asimilabila.
Cainelui adult i se ofera o alimentatie caracterizata prin gust delicios care sa permita cresterea apetitului sau. Alimentele trebuie sa contina, in egala masura, uleiuri esentiale pentru piele si un par, fibre naturale pentru un intestin sanatos si vitamina E pentru a ii intari organismul.
In ceea ce priveste plimbatul cu lesa acesta se face inca de mic pentru a se adapta stilui de mers la pas cu stapanul. Altfel mai tarziu cand va avea deja o personalitate formata, va refuza cu siguranta lesa.

| chocco1995 a răspuns:

Pai daca ai de gand ss-l pastrezi mai asteapta cateva luni pana sa-i dai mancare de catel, organismul lui nu e obisnuit mai ales ca este de pe strada! Si lsa la fel, inca este mic pentru ea!

| Pooc a răspuns:

Exista mancare de caini pui, poti sa-i cumperi. Nu-l invata cu mancare de casa pentru ca dupa aceea nu va mai vrea mancare de caini [ eu am un caine care face asa ]. cu lesa poti deja sa incepi pentru ca el e pui si fara lesa e riscul sa fuga. dar iti recomand lesa din aia care il lasi in mai lung pentru ca el inca e pui si vrea sa mai alerge. sper sa te fi ajutat si BRAVO faci fapte bune! happy

| dienutza_4801 a răspuns:

Poti sa ii dai mancare de caini inca de pe acum, dar sa fie pentru juniori(de-aia cu granule micute, ca sa-i fie usor la mestecat)Cu lesa ar fi bine sa il inveti de pe acum, pentru ca se obisnuieste mai repede cand e mic.Catelul meu era foarte agitat prima data cu lesa(pe la vreo 3 luni)si s-a obisnuit mai greu.Si ai grija cu oasele de pui, ca nu cumva sa inghita aschii.

| Ionut_Teodorescu_1967 a răspuns:

Niciodata pina cind ii dai carne!

| Inf3ction a răspuns:

Dai laptecea mai buna solutie sa vezi cu mse ingrase ca un porc