| Roxii12 a întrebat:

Heii! Cam cat costa un caine American Staffordshire Terrier, Amstaff mai pe popular, cu pedigree, de la o canisa. Ii intreb pe cei care au unul... Si cam ce canise imi recomandati? Funda pentru utilizatorul care ma lamureste cel mai bine.winking

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Eu am achizitionat-o pe a mea de la canisa ducipal kennel, din sibiu, am dat 200e,am mers personal sa o iau,i-am vazut mama(un temperament excelent,am ramas fara cuvinte),fratii,bunicul si sunt foarte multumita de ea,sanatoasa,caracter specific de amstaff, fizic specific, potential de show, acte in regula si inca tin legatura cu crescatorul, care mi-a spus ca orice problema am sa apelez la el. Tot la aceasta canisa a avut si un pui la 150e, dar era alb in mare parte si in expozitii se numeste defect(daca ai citit standard-ul stii la ce ma refer) si la acestia nici ped nu li se face normal, dar cu toate astea crescatorul i-a facut.
Canise uite aici: http://pitbullclub.ro/canise-amstaff-in-romania + articole amstaff si primesti sfaturi sau raspunsuri in caz ca ai intrebari sau probleme.

In concluzie, pretul unui amstaff porneste de la 150e(celor care au mai mult de 80% pe corp alb), unul ok gasesti la 200e, daca vrei unul pentru show pretul porneste de la 250e sau o culoare mai speciala blue, pretul cred ca deja sare de 300e. In canisele cu prestigiu gen Diamondkings Kennel, Champion Of Rings Kennel, Crazy Crys Kennel preturile cresc, de la 250e in sus.
Pretul mai difera si de pedigree,ce parinti,bunici, strabunici, stra-strabunici are puiul, dar si de sex, masculii find mai scumpi decat o femela.
Cel mai bine e sa cumperi dintr-o canisa fiindca ai multe avantaje:
-stii ca e 100% de rasa
-stii ca e sanatos(parintii sunt testati inainte de monta pentru boli genetice)
-stii cum va arata la maturitate
-stii ce temperament are
etc.
Fiind o rasa care se deosebeste mai greu de pitbull de catre necunoscatori exista mari sanse sa te alegi cu un mix sau chiar cu un pitbull sau chiar daca arata a amstaff in spate poate avea un pitbull ca stramos fiindca nu-i stii arborele.
Bafta si cu siguranta faci cea mai buna alegere daca iti cumperi pui din vreo canisa.

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

M-am gandit sa-mi iau o catelusa inca de la inceput big grin. Ieri am citit ca cei care au mai mult de 80% alb au defect si nu pot participa la competitii, si se pot lua mai ieftin. Chiar astazi m-am uitat la canisa din Sibiu, dar nu scrie nici un pret orientativ. Mersi mult big grin Daca mai am vreo intrebare, sper sa-mi fi de ajutor!

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Preturile nu prea sunt afisate,doar prin prin telefon poti discuta asta sau in caz ca esti pe un forum, prim mesaj privat. Facebook are crescatorul canisei care se numeste reti Andrei, daca dai cautare pe fb o sa.l gasesti si ii poti trim acolo un mesaj. Din ce stiu eu, momentan nu are pui de amstaff, dar vb ca el stie mai bine. Am vazut ca tu ai 13ani daca nu gresesc, iar aceasta rasa se afla in ordonanta privind detinerea de caini periculosi si se afla in articolul 2(cauta exact asa si vei gasi detalii), asta ce inseamna: ca tu nu ai voie sa iesi cu el la plimbare neinsotita de o persoana majora, deci nu ai voie sa deti aceasta rasa daca nu ai 18 ani. Te ajut oricand cu mare placere.

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

Stiu ca nu pot sa il am doar daca am peste 18 ani, dar pe carnet il trec pe numele tatalui meu big grin. Mersii mult happy

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

In fine, ai grija cu aceasta rasa fiindca nu e pentru oricine, mai ales daca esti la primul caine. Este o rasa care are tendinta sa domine si daca nu are un stapan ferm, care stie sa se impuna si sa-i arate cine este liderul, altfel poti avea langa tine o bomba cu ceas.

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

Nu e primul meu caine. Prima data am avut un soricar, dupa aceea mi-am luat un 'pitbull', dar dupa un an am observat ca e corcit cu boxer. Intr-adevar tatal lui avea pedigree dar mama lui era cam slaba, dar na, nu m-am informat prea bine despre caracteristici si am luat teapa. Dar eu l-am dresat sa stea jos, culcat, sa vina la mine, nu l-am batut... dar stia ca trebuie sa asculte de mine si de tatal meu vitreg, dar mama e mai moale daca ma intelegi :)) si cu ea isi cam permitea....acuma i-am zis ca daca imi iau caine (din banii mei :| ) atunci cand e certat, nu il ia in brate si il alinta, iar cand ceva nu e voie, chiar nu e voie niciodata. Uite de unde m-am inspirat:http://www.smart-staff-kennel.ro/......canin.pdf. :D Si inca o intrebare. Ce ii dai de mancare, cat, de cate ori, de cate ori iesi afara cu el? :D

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Nu merge imaginea.
Momentan, ii dau pro plan puppy robust, asta i-a dat si crescatorul si nu avea rost sa i-o schimb daca e o hrana buna si la 3 luni primeste 3 mese pe zi, cat de cat trebuie sa fie la ore fixe: in jur de ora 9 dimineata, 15 si ultima 21. In total trebuie sa manance pana in 300gr, eu ii dau 75g dimineata, 75g dupa-amiaza si 100g seara. Crescatorul mi-a recomandat cel putin pana la 8-9luni sa-i dau doar boabe ca sa aiba un start bun, dupa pot sa-i dau si mancare gatita, dar eu zic ca e bataie de cap, parerea mea ca tot atatia bani dai si daca ii face mancare gatita, deci cu boabe nu ai stres(un sac e 230lei). O sa-i mai iau si carne, dar ii dau cruda fiindca e foarte buna, citeste pe net dieta barf si o sa vezi despre ce e vorba, cel putin o masa din dieta barf as vrea sa-i dau, dar putin mai tarziu ca altfel o dau peste cap cu stomacul ca acum sunt sensibili la schimbare.
De plimbat abia de acum pot sa o scot afara si minim 2 ore. Acum cat e mica nu are voie sa faca foarte mult efort doar inot, plimbari, joaca si alergari usoare, dupa 6 luni vreau sa o invat sa mearga pe langa bicicleta, iar atunci o sa facem alergari mai lungi si cu diferite de viteza. Daca stai la bloc poti sa o scoti la plimbari de 15-20min pentru a-si face nevoile.

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Am rezolvat cu site-ul,merge. E foarte folositoare "cartea", eu am tot ceva de genul, dar este o carte pentru detinatorii de ciobanesti germani, o carte din 1984, iar la dresaj e la fel, pana si standard-ul seamana. Am vazut ca link-ul e luat de pe canisa smart staff, de aici imi propusesem sa-mi achizitionez un pui, dar nu avea pui disponibili la momentul ala.

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

big grin imi place cum explica acolo ca nu trebuie sa bati\certi cainele deoarece nu intelege limba noastra. Mersii happy

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

Sacul de mancare cate kg are? puppy dog eyes

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Cand i-am luat prima data, am luat 2 saci de 3kg si deja dadusem 140-150lei si acum i-am luat sac de 14kg si am dat 230lei, i-am mai luat cate ceva total 265lei si mi-a facut reducere de 20lei ca da voucher, daca luat doar sacul deja dadeam pe sac putin peste 200leihappy

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Luam*

a mancat 6 kg in 3 saptamani.

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

Si ii cumperi online?

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Nu,merg direct la maxipet, dar mi se pare ca are si pe net hrana si altele, dar nu am comandat niciodata. pe alte site-uri e un sac 260lei(pentruanimale.ro un site care are produse mai ieftine decat altele)

| Roxii12 explică (pentru RedNose):

Te intreb deoarece eu sunt din Zalau si nu stiu daca gasesc pe aici. big grin mersi.

| RedNose a răspuns (pentru Roxii12):

Aha,intra pe www.maxi-pet.ro gasesti aici produsele care le au

17 răspunsuri:
| Dr3y a răspuns:

RedNose deci tu ce ai? Amstaff sau Pit Bull

| Floo_Florin_1993 a răspuns (pentru Dr3y):

Deci intrebare mai idioata poti avea? odata ce pittbull nu este recunoscut ca si o rasa nu are cum sa fie o canisa legala si inscrisa la FCI care sa se ocupe cu asa ceva! happy