| cosminvasile a întrebat:

as dor sa imi iau un pui apartinand rasei American Pit Bull Terrier ( nu American Staffordshire Terrier si nici Staffordshire Bull Terrier pentru ca multi le confunda) cu pedigree. problema este ca la canise nu am gasit aceasta rasa decat American Staffordshire Terrier(amstaff). va rog sa raspundeti doar daca sunteti cunoscatori. multumesc!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

La noi in tara nu sunt multe canise de pitbulli fiindca este interzisa rasa(stiu ga am gasit una, dar nu mai imi aduc aminte cum se numeste), dar poti sa gasesti crescatori de incredere.
Intra pe www.pitbullclub.ro si intreaba de canise, daca nu trimite-i un mesaj acestui user http://pitbullclub.ro/user-271.html Creste pitbulli de foarte multi ani, stie cam toate montele din Romania si in caz ca nu are el, o sa-ti recomande pe cineva de incredere. Cred ca gasesti un pui ok cam la 150e, spre exemplu, el nu vinde la preturi exorbitante.

p.s. eu am amstaff si sunt foarte multumita de rasa. sper ca-ti doresti pitbull pentru companie, nu pentru lupte sau sa te dai smecher in cartier.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

De obicei, confunda amstaff-ul cu pitbull-ul, sbt fiind mult mai mic ca inaltime decat cele doua rase. canisa din care mi-am luat eu cainele crestea si sbt.

| cosminvasile explică (pentru RedNose):

Imi plac foarte mult cainii si nici pe departe nu sunt de acord cu folosirea lor in lupte. Prefer pitbull-ul pentru ca este mai atletic decat amstaff-ul si nu este nici prea mare si nici nu ii cade parul, deci mi se pare potrivit pentru apartament. am dreptate? app. Multumesc pentru ajutor!

| RedNose a răspuns (pentru cosminvasile):

Ambele rase sunt active, doar ca pitbullul este mai inalt(poate ajunge si la 56cm), dar mai atletic, cum ai spus si tu. Ca par este la fel fiiindca au par scurt ambele rase si pierde par la fel.
Si pitt-ul si staff-ul se pot adapta la apartament, daca este scos minim 2 ore pe zi la alergat nu vei avea probleme cu el in apartament.
La apartament este mai naspa cu vecinii, in primul rand, trebuie sa ai peste 18ani,in al doilea rand, trebuie sa il inregistrezi la politie(multi ii trec ca amstaff fiindca cei ce detin pitbulli sunt obligati sa-i castreze/sterilizeze) si stiu ca atunci cand e inregistrat trebuie sa accepte si locatarii sau ceva de genul, sper sa nu gresesc. Da un search pe net la ordonanta de urgenta privind detinerea de caini periculosi si citeste acolo ce scrie.
Daca esti la primul caine nu e recomandat, mai bine iti iei o femela amstaff, este mai usor de controlat. Daca intri pe forum gasesti tot ce trebuie sa stii.

5 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Mergi tara unde gasesti canisa daca la noi nu sunt.

| Unlucky a răspuns:

Mai bine adopta un maidanez