| XxBlueRosexX a întrebat:

Heii..de 2 saptamani a un pisoi micut, i-am facut deparazitarea i-am facut si baie alatiaieri cu sampon special pentru pisici l-am clatit bine cu dusul si acum se tot scarpina chiar foarte des din 5 in 5 minute...o fi alergic la acel sampon sau asa e prima data... purici nu are. Si inca un lucru, cum il pot invata la tavita cu nisip pentru ca e cam nasol can isi face nevoile pe covor?

4 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

Http://www.animalutul.ro/......isip/1122/

Orice pisica se scarpina, indiferent daca are purici sau nu.

| Cat a răspuns:

Buna!

Pentru problema cu scarpinatul, trebuie sa ajungi cu pisica la veterinar cat mai curand. Este posibil sa aiba o boala de piele sau paraziti (de exemplu, raie auriculara). Majoritatea sampoanelor pentru pisici au un pH suficient de bland pentru pielea lor si ingrediente care nu ar trebui sa le cauzeze alergii.

Legat de problema cu litiera, trebuie sa ai un pic de determinare si rabdare ca sa il inveti unde vrei tu sa faca. Primul pas e sa identifici unde face acum (presupun ca e prin vreun colt de camera sau o zona care miroase foarte puternic a tine sau a ceilalti membri ai familiei - patul sau canapeaua). Incearca sa ii pui litiere unde face frecvent. Regula generala e ca ai nevoie de un numar cu 1 mai mare de litiere decat numarul de pisici pe care le ai. Asta inseamna ca tu ar trebui sa ai 2 litiere in casa.

Tinutul litierelor unde isi face acum nevoile prin casa e doar o solutie temporara. Dupa ce invata sa le foloseasca corect, le muti incet incet unde vrei tu (pe balcon, in baie sau unde se poate la tine acasa).

Stiu ca poate parea complicat sa urmaresti pisica prin casa si sa stai mereu cu grija ca poate face undeva, dar e simplu sa stii cam cand urmeaza sa se intample. Ai nevoie de o rutina de hranire (de 2 - 3 ori pe zi, la aceleasi ore pe cat posibil, sub nici o forma mancare la discretie, disponibila tot timpul zilei). O sa observi ca pisica va manca, se va spala si apoi se va duce sa-si faca nevoile. Atunci o urmaresti si o urci tu in litiera. In prima faza, scurmi tu cu mana si cu labutele lui in nisip, ca sa inteleaga ce ar trebui sa se intample acolo si ca poate sa foloseasca nisipul ca sa isi acopere nevoile.

E nevoie si de un pic de experimentare pana gasesti combinatia ideala de tip de litiera + tip de nisip pentru pisica ta.

Eu am acum un pui de pisica pentru care am avut nevoie de aproape 5 zile ca sa o invat la litiera. De cand am adus-o, i-am pus o litiera pe balcon. A facut sub pat si pe canapea, am dus-o eu dupa fiecare accident la litiera, si i-am scurmat in nisip cu labutele, desi ea nu mai avea fizic ce sa faca acolo, ca sa inteleaga ca acolo ar trebui sa se duca. Pentru ca a facut frecvent si intre vasul de toaleta si cada, i-am pus o litiera si acolo, pe care o foloseste mai frecvent decat cea de pe balcon.

E foarte important ca la inceput sa nu fii foarte harnica cand ii faci curat la litiera, ca sa ramana niste miros de-al lui acolo si sa isi aduca aminte si sa inteleaga ca ala e locul desemnat nevoilor.

Daca ti se pare ca nu reusesti sa il inveti singura la litiera, gasesti in magazinele pentru animale si niste picaturi pentru educatie, pe care sa i le pui in nisip si care sa atraga pisica acolo.

Desi stiu ca poate parea complicat, trebuie sa te distantezi emotional de faptul ca face prin casa, sa cureti si sa tratezi totul doar ca pe un accident. Daca vei certa pisica, o vei lovi sau ii vei freca nasul acolo unde a facut, nu va invata decat sa-i fie frica de tine si sa gaseasca locuri si mai ascunse si mai sigure unde sa-si faca nevoile.

Daca cumva mai ai nevoie de ajutor, poti sa-mi scrii. Mult succes!

| Vampir007 a răspuns:

Este posibil sa fie alergica sa are pielea mai sensibila, baie nu se face des la pisici. Trebuie sa o urmaresti si cand cezi ca vrea sa isi faca nevoile - cand cezi ca miroase diferite locuri din camera- o iei si o duci la litiera, va invata ca acolo trrbuie sa faca. Si mai este o probleme daca nu ii plaxe nisipul din comert s-ar putea sa nu faca unde vrei tu!

| Razvyy14 a răspuns:

Du-te la un veterinar, poate are o iritatie sau e alergica la acel sampon pe care il folosesti. Depinde si unde se scarpina poate are viermisori, in orice caz du-l la un medic veterinar. Si cand vezi pisoiul ca prin diferite locuri ia-l si du-l in tavita cu nisip, daca e pui incerca sa-l inveti de pe acum sa-si faca nevoile la tavita ca sa se obisnuiasca, ca daca se face mai mare si nu se invata la nisip... e mai nasol.