| PustoaicaTaAndreiutza a întrebat:

Heii TPU. happy nu vreau jigniri la intrebare. Deci : Stie cineva de ce catelul meu se scarpina asa rau dupa ce i-am facut prima baie? O fi de la sampon, ca purici nu are. Are toate vaccinurile facute : antiparazitare si celelalte...dau funda la cel mai bun raspuns ❤

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
1. Este alegic la samponul cu care l-ai spalat ( e de preferat sa il speli cum sampon special pentru caine, are un ph redus fara de samponul pentru om, deci nu ii irita pielea sensibila).
2. Nu l-ai clatit suficient de bine, iar din cauza asta are o alergie.
3. Alergia poate sa fie si din cauza unui aliment, dar putin probabil, deorece a inceput sa se scarpine dupa baie. Deci, a facut o alergie de la samponul cu care l-ai spalat, te sfatuiesc daca scarpinarea persista, sa il duci la un veterinar, alergia se poate agrava, adica s-ar putea sa faca bubite si sa ii cada blana.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru animale exista sampoane speciale. Folosirea altor substante pentru imbaiere le va irita pielea.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Cel mai probabil este ca nu l-am clatit bine si au ramas urme de spuma in blanita. La fel e si la oameni, daca nu te clatesti bine pe cap si ramane sampon te manaca pielea.
E probabil si sa aiba alergie la ceva substanta din sampon. Cu ce il speli? E indicat sa ii cumperi sampon special pentru catei.

| Admunssen a răspuns:

Daca ai folosit un shampon ieftin pentru catei, poate fi o problema. Daca ai folosit shampon pentru oameni e o grava problema. Dar cel mai probabil nu l-ai clatit bine, bine. Mai fa-i o baie si clateste-l abundent. Daca nu ai un sampon pentru catei, poti folosi cu succes sapun. In toate cazurile trebuie bine clatit. Fa asta cat de repede poti sa nu traga chinuri scarpinandu-se.

| Claudia_Stefan_1984 a răspuns:

Pai ce rasa e?