| joaxenul a întrebat:

Heii TPU am o mare dilema laughing ( nu vreau jigniri ) mereu miai dorit un caine cu care sa am o relatie speciala cu cativa ani in urma mi s-a implinit dorinta mi-am luat un ciobanesc carpatin dar din pacate nu am putut sa ma apropii de el... unchiul meu nu m-a lasat sa il dadacesc fiind ca devenea tuta apoi mai tarziu mi-am luat un spaniel tibetan a crescut in casa dar acum mama la dat afara... problema mea este : eu imi doresc mult un caine cu care sa am o relatie apropiata de genul sa ne jucam sa iesim la plimbare si pe care sa il arat lumii si sa spun " uitati ce caine am " dar nu se poate cu niciunul deoarece cel mare e foarte agresiv si nu poate fi scos la plimbare iar cel mic nu mai poate sta in casa ( cu toate ca eu il vreau inapoi ) mama mea mi-a spus sa astept sa ne fete cateaua si sa imi iau din pui un caine care sa fac ce vreau cu el ( catei din spaniel ) dar nu prea stiu cateva sfaturi big grin FUNDA

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Nu conteaza ce rasa de caine ai pentru a se putea atasa, daca ii oferi iubire necondionata si ai grija de el, el o sa te iubeasca la fel, neconditonat. Trebuie sa ii dai timp din timpul tau, sa stai cu el, sa ii mangai, sa ii vorbesti frumos, daca este bolnav sa il duci la medic veterinar, sa il alinti iar el o sa te iubeasca. E o prostie sa spui ca o anumita rasa de caine te iubeste mai mult s-au mai putin. Te iubeste in functie de cata iubire ii oferi, cat timp stai cu el si cum il ingrijesti.

| joaxenul explică (pentru LaLaura):

Nu am spus ca ar conta rasa... vreau cateva sfaturi despre cum pot sa il scot pe cel mare la plimbare sau cum sa il primeasca pe cel mic inapoi in casa. Sau poate daca ar trebui sa astept noii catei. V-am spus vreau un caine cu care sa ies si sa spun lumii " uitati ce caine am" big grin

| LaLaura a răspuns (pentru joaxenul):

Nu am cum sa iti dau sfaturi de cum poti sa primesti in casa cainele ( sunt parintii tai, tu trebuie sa ii cunosti mai bine, de exemplu ai mei stiu ca as face orice pentru animale, si nu se baga, ca stiu ca ma supar, si nu doresc asta), iar pe cel mare, trebuie sa te imprietenesti cu el, sa vorbesti cu el, sa ii dai de mancare, sa stai langa el, trebuie sa ii capeti increderea ( la fel ca un prieten). Ai nevoie de rabdare, si mult timp.

| joaxenul explică (pentru LaLaura):

Cu cel mare sunt cel mai bun prieten laughing nu e agresiv cu mine am crescut amandoi l-am iubit si il iubesc si el ma iubeste e agresiv cu strainii si daca las scoate la plimbare ar fi dezastru eu vreau sa il dezvat de ura asta pentru straini

| LaLaura a răspuns (pentru joaxenul):

Pai nu ai ce sa ii faci, asa l-ai crescut, trebuia de mic plimbat si invatat cu strainii. Incerca-l sa il plimbi pe un camp sa se obisnuisca sa fie plimbat, banuiesc ca nu l-ai plimbat niciodata in lesa, si nu ai spus cati ani are. Eu doar am inteles ca nu ai o relatie speciala cu cainele mare ( dar o relatie speciala inseamna sa il iubesti si sa te iubeasca neconditionat, nu sa il plimbi in lesa si sa te lauzi cu el).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce ai zis tu acolo cele doua rase nu sunt cele mai prietenoase.

Un labrador sau un retriever e felul de caine care s ar atasa foarte mult de tine

| joaxenul explică:

As vrea cateva sfaturi despre cum sa il pot scoate la plimbare pe ciobanesc sau cum sa o conving pe mama sa il accepte din nou pe cel mic in casa...