| radusejoaca a întrebat:

Heii TPU, eu as vrea un animal de companie adica o pisica sau un caine.Dar mama nu vrea.Cum pot sa o "conving" sa imi ia?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intai m-as intreba daca eu sau cineva din familie are vreo alergie la pisica sau la caine. Daca raspunsul e da, atunci nu vei reusi.

Daca raspunsul este nu, atunci eu as incerca ceva mai subversiv: mi-as imagina ca am un caine sau o pisica si de fata cu mama ta as incepe sa o mangai, sa ii dau de mancare, sa ma joc cu ea, sa o spal, cand merg la culcare as ruga-o si pe mama ta sa vina sa o mangaie, sau ca nu te poti culca daca nu lasa usa deschisa sa iasa pisica cand are nevoie, chestii din astea.

Cand te intreaba de ce faci toate astea, ii spui ca daca nu poti avea o pisica (sau catel - depinde de preferinta ta) atunci nimeni nu te poate opri sa iti imaginezi ca ai unul. Si ca e adevarat ca iti este greu, dar speri cu timpul sa te obisnuiesti cu ea (el), ca na, nu mereu iti doresti cate ceva atat de tare...

Cu o atitudine ca asta lovesti atat de tare la sentimente incat nu se poate sa nu primesti un catel sau o pisica.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum :-)

| BadSirChaos a răspuns:

Promite-i note mari, ca o sa faci curat, chestii de genul, daca stai la bloc, cel mai probabil nu o poti convinge decat sa iti ia niste pesti.

| Didi180 a răspuns:

Spune-i ca un caine sau o pisica te va face responsabil. Si ca vei avea grija sa strangi dupa, sai dai sa manance si sa il scoti afara.E cainele tau si tu trebuie sa ai grija de el, iar daca va merge sa nu uiti niciodata de promisiune ca altfel te vei trezi cu nefericita problema sa il dai... Succes!

| unic0arna a răspuns:

Iti zic cum am facut eu. De sase ani imi doream un caine si plângeam, făceam pacturi gen "daca iau media peste 9, 5 Imi cumperi caine" dar nu mergea. Acum o luna am vorbit cu o colega sa luam un caine de la adăpost, sa ii cumpăr tot ce ii trebuie si sa il tina la ea o saptamana. De ziua mea de nastere a venit cu el si cu lucrurile lui la mine la usa spunând ca e din partea clasei. Am promis ca il tin o saptamana cat sa fiu fericita si sa nu se supere colegii pe mine. Părintii mei s.au atasat de ea si acum o iubim cu totii si mai e si maidaneza. ( mai bagati vrajeli ca e din nu mai stiu ce oras si ca au dat multi bani pe el sau ca nimeni nu o sa mai vorbeasca cu tine la scoala) ( ^ω^)