| alecsaa21bd a întrebat:

Heii TPU:**. pisica mea a fatat puii azi-noapte, azi dimineata nu aveau niciunu nimic, dar pe la 2, am observat ca 3 dintre ei sunt lipiti intre ei de placenta. ce pot sa le fac?

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Cel mai bine este să-i duci la cabinetul veterinar. Însă dacă nu ai posibilitatea asta, atunci mergi la o farmacie veterinară sau la un cabinet veterinar și explică-le situația și vezi ce-ți spun. Nu cred că e ceva foarte grav, bănuiesc că va trebui să-i separi tu, folosind o cârpă curată și o soluție, ceva.
Pe internet am găsit articolul următor:
http://www.zoopedia.ro/......ea-13.html

''Cand trebuie sa intervenim?
Daca mama nu isi elibereaza imediat puiul din placenta, eliberati botul nou-nascutului folosind o carpa curata si prezentati-l pisicii. Daca ea refuza sa-l linga, masati-l usor cu un prosop pentru a nu-i fi frig si pentru a-i stimula respiratia.
Daca mama, in ciuda eforturilor sale, nu reuseste sa fete, ungeti vulva cu vaselina si trageti usor de capul pisoiului. Aceasta miscare, asociata pueurilor mamei, este in mod normal suficienta pentru a-l elibera. Daca nu, trebuie sa chemati veterinarul.
Cand un pui nu respira, desfaceti (cu ajutorul unei carpe curate) placenta ca obstructioneaza botul si masati animalul pentru a-i stimula respiratia. Ridicati-l usor, miscati-i capul in jos pentru a scapa de mucozitatile care il impiedica sa respire. Solutia ultima va fi practicarea metodei "gura la gura".
Daca pisica nu rupe ea insasi cordonul ombilical, faceti acest lucru in locul ei, folosind o foarfeca sterilizata, taind la o distanta de aproximativ 3 centimetri de buric. Apoi, innodati extremitatea cordonului cu un fir dentar sau cu unul trecut prin solutie antiseptica.
Se intampla ca pisica sa-si manance puiul dupa taierea cordonului ombilical. Singura solutie este sa luati pisoiul si sa i-l aratati mai tarziu. Daca tot il respinge, va trebui sa il cresteti singur.''
Sper să fie totul bine.

1 răspuns:
| amdr001 a răspuns:

Du-i cat de repede la un cabinet veterinar sau daca nu e deschis acolo, du-te la spitalul de animale daca exista spital unde stai tu... du-te ca si eu am patit asa cu pisicile mele si au murit sad