| Sunnyツ a întrebat:

Heii TPU! Pro sau contra eutanasierii? Motive? :*

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Sunt pro. Imi plac cainii si nu aveam frica de ei, dar m-a muscat unu fara sa-i fac ceva si mi-a fost suficient. Ca sa nu mai zic ca unii le dau sa manance si apoi tu nu mai poti trece pe acolo. Nu mai zic de cei care ii tin in scara de bloc si trebuie sa suni unde te duci in vizita sa vina sa te ia sa nu te sfasaie "amaratul" de caine. Am fost si in strainatate si daca am vazut 2 caini e mult, chiar foarte mult. Cainii nu au ce cauta pe strazi. Doar in lesa si in propria casa cu raspundere de cauza. Sunt frumosi, aia de rasa, sunt draguti, dar nu ma numesc om si cica am si creier ca sa ajung sa ma terorizeze un rahat de caine. Ca sa nu mai zic, eu nu am copiii, dar nu vreau sa imi imginez cum o fii fost pentru parintele ala de i-a murit copilul si cum or fi fost ultimile clipe pentru acel copil sfasiat.

99 răspunsuri:
| Lexi888 a răspuns:

Contra.oameni sunt vinovați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent. Nu as avea drept de vot oricum daca va fi cazul, am un catel, il tin la casa, nu hoinareste pe strazi, deci restul nu este problema mea.

| Niiiicu a răspuns:

La mijloc

| bfvhjcv a răspuns:

Contra. Nu trebuie sa moara toti cainii doar pentru ca unul singur a facut rau.
Trebuie sa gaseasca o alta solutie pentru aceasta problema

| vangaelis a răspuns:

Pro.
am fost muscat de 4 ori intr-un an. fara sa-i fi provocat. Deci nu merge treaba cu teoria "se apara si ei saracii". Sunt salbatici si nu au ce cauta intr-o comunitate de oameni. Si nu-i placut sa mergi la urgente din cauza acestora.

| Sunnyツ explică (pentru anonim_4396):

Adevarat, inteligent spus.

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

In sfarsit am gasit unul ca mine. Si eu sunt pro.

| Sunnyツ explică (pentru Lexi888):

De ce sunt oamenii vinovati?

| Sunnyツ explică (pentru bfvhjcv):

Ai dreptate. Trebuia sa asteptam ca toi cainii sa faca asta si apoi sa rezolvam asa problema. Ce alte solutii stii tu?

| emy31 a răspuns:

Contra! sunt si ei finte! si pe mine m-a muscat un caine...da doar pentru ca isi apara puii..asa ca..nu i-am facut nimic si acum nu mai musca

| vangaelis a răspuns (pentru Sunnyツ):

Good, sentimentul e reciproc.winking
tocmai ce credeam ca lumea o luase razna cu maidanezii lor. Bine ca mai sunt si oameni pragmatici.

PS: Unde ai gasit nutella asa mare laughing)?

| lavyyyyyy a răspuns:

Pro...

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

Am primit-o din Austria laughing Cirka 5 kg are borcanul laughing

| Lexi888 a răspuns (pentru Sunnyツ):

Din cauza noastră sunt pe străzi ca noi ii aruncam acolo.

| vangaelis a răspuns (pentru Sunnyツ):

Giizz big grin iti ajunge pe un an tongue

| MariusBoy2013 a răspuns:

Contra!
Daca fiecare caine ar avea o familie care sa aiba grija de el sa il hraneasca, sa se joace cu el, sa il scoata pe afara in parc, caini nu ar mai fi asa!
Pentru cei care au votat 'Pro'.
De ce?
Daca ai fost muscat o data sau de doua ori ai avut o experienta naspa cu un caine asta nu inseamna ca gata un caine trebuie omorat.
Sa zicem ca o persoana a gresit de 2-3-4 ori gata hai sal omoram. nu merge asa!
Pentru cei care urasc caini e la fel daca nu iti plac treci mai departe nu ai dreptul sa decizi ce se va intampla cu animalele astea!

| Sunnyツ explică (pentru Lexi888):

Asculta, in primul rand ei se mai si reproduc pe strazi. Solutie pentru asta, dar doar pentru asta, ar fi sterilizarea. Singura chestie este ca atunci am avea 7.000 de caini pe strazi nu 14.000 peste cativa ani. Si acum, daca din cauza noastra sunt pe strazi pentru asta trebuie noi sa murim, adica sa fim niste victime. Din cate stiu eu, omul este mult mai important decat un caine.

| Sunnyツ explică (pentru MariusBoy2013):

Dar ele au dreptul sa ma omoare? Pai stai putin, dupa ce un caine m-a muscat de 2-3 ori sa-l iau la mine acasa sa-i dau de mancare? Da ce-s eu Maica Teresa? Copilul acela este primul caz de acest gen, atat de grav despre care se vorbeste atat, pentru ca suntem o tara unita nu cred ca vrem ca sa mai fie alte 200 de cauzuri. Tu cati caini ai acasa?

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

Ce vorbesti mai? In 2 luni a fost gata, am impartit cu toti prietenii mei laughing Si aia nehaliti ca mine.

| deeea28 a răspuns (pentru Lexi888):

Da, corect, sunt vinovati ca nu i-a eutanasiat mai de mult, sunt vinovati ca le da sa manance si sporesc inmultirea lor, da, sunt vinovati ca nu-i ia cu bata cand se dau la oameni. Corect, ai si tu dreptate.

| deeea28 a răspuns (pentru bfvhjcv):

Unul singur a fost rau mediatizat sau 2 -3, ca au mai fost si cazurile alea, ala cu chinezul si ala cu femeia sfasiata. Dar care sunt care nu se dau la televizor. Dar daca nu ai habar si vorbesti doar ca ai caine si iubesti cainii, nu inseamna ca ai dreptate si gata, ai gasit solutia perfecta, cainii sa traiasca. Dar ma intreb daca erai tu in locul copilului sfasiat, ce faceai? Si erai si asa neputincios, ca la 4 ani, scuza-ma ce putea sa faca? Sa traiasca cainii si sa moara oamenii.........eeeee, bine gandit, solutia perfecta.

| Annamaria_6326 a răspuns:

Contra,daca au omorat trebuie sa facem la fel si noi,atat de jos ne coboram,ne comportam mai rau ca niste animale, ele nu au ratiune,noi avem,dar in schimb recurgem la niste metode barbare,caini otraviti,batuti si asa mai departe,am vazut imagini cu pui de caine batuti pana au murit,asta este comportament de salbatic,daca in atatia ani oamenii nu au facut mai nimic,i-au lasat sa se inmulteasca,ce vina au ca se nasc,sunt fiinte, cu suflet, trebuia sa se faca mai multe adaposturi, sa fie sterilizati, dar daca nu au avut "niciodata" bani asta e nu? trebuia sa se gaseasca solutii normale si civilizate, astea sunt consecintele ignorantei oamenilor.Eu cred ca oamenii sunt mai periculosi,omoara,fura,violeaza,maltrateaza animale pentru. a se distra,aici vb. de oameni cu o incapacitate de a gandi,dar totusi sunt constienti de faptele si de asazisele consecinte,pe cand un animal nu este capabil sa-si dea seama de ce a facut,cainii isi apara teritoriul,sunt infometati ceea ce ii fac agresivi si masculii necastrati devin agresivi.Un om care ucide sau comite o alta fapta rea,este inchis nu stiu cati ani,este eliberat si unii pentru. buna purtare, iar dupa o luna omoara din nou.Ei au dreptul la viata, iar cainii sunt macelariti, ca bani de eutanasiere nu au, 100 de ron o injectie, sa fim seriosi o sa plateasca atatia bani pentru. toti cainii? In plus doi copii de 4 si 6 ani nu ar trebui sa umble nesupravegheati,puteau la fel de bine sa pateasca si altceva. Oamenii care vor omorarea cainilor sunt oameni car e nu prea gandesc cu tot creierul, este singura solutie pe care o au in cap, la altceva nu pot sa se gandeasca, ca nu ei se duc si ii omara si nu sunt capabili sa se gabdeasca macar la o solutie civilizata, au multa rautate in ei.

| Sunnyツ explică (pentru deeea28):

Dupa parerea mea, ai mare dreptate. Mie una imi este mult mai mila de acel copil si de parintii lui decat toti acei caini vagabonzi. In fond, omul este mai presus decat animanul si din moment ce acest animal a ajuns sa manance un copil mic de viu, nu mai este un animal ci un monstru. Citeste te rog asta daca ai timp, este parerea mai pe lung despre acest subiect. Mersii!

http://www.zang.ro/blog/79242/?alert_id=99340761

| Lexi888 a răspuns (pentru deeea28):

Si mata e vinovata ca a facut un idiot.

| deeea28 a răspuns (pentru Annamaria_6326):

Hai sa facem pentru caini adaposturi, ca pentru copiii avem si gradinite si crese si de toate. Stii ca sunt multe femei care nu au posibilitatea sa stea cu copilul acasa dar nici nu au cresa sa-l lase? Stii cat de scumpe sunt gradinitele fiindca sunt putine si multe femei nu au posibilitatea sa-i dea la gradinita? Dar hai sa facem adaposturi, ca dintr-o data cainii sunt mai importanti ca oamenii. Ti-ai umplut capul cu mass-media, dar cu realitati nu. Uita-te in jurul tau cati oameni sunt muscati mereu de caini si alergati tot de acestia. Ei nu au minte, e bine ca ne coboram si noi la mintea lor putina si nu facem nimic, stam si ne uitam cum ne omoara. Tocmai de aia omul gaseste solutii si cainele nu, ca are creier.

| Sunnyツ explică (pentru Annamaria_6326):

In primul rand, eu sunt pro eutanasiere nu macelarire. Este o diferenta. In al 2 lea rand, aceste animale nu mai pot fi tinute sub control. Nimeni nu-si asuma riscul de a le "civiliza " pentru ca risca sa moara si ei la randul lor. Sterilizarea ar fi o solutie, dar singura diferenta peste cativa ani fata de acum, este ca o sa fie 7.000 de vagabonzi nu 14.000, adica dublul, pentru ca ei nu o sa se mai poata inmulti. In al 3 lea rand, noi suntem o tara de prosti, inainte de a fi criminali. Am mai spus-o odata, eu prefer sa fiu un criminal decat sa astept ca eu sau poate viitori mei copii sa devina niste victime. Stai linistita, ca nu omoara totii cainii din Romania, nici macar pe cei vagabonzi nu o sa-i omoare pe toti. Stii cum se zice, raul trebuie taiat de la radacina.

| Sunnyツ explică (pentru deeea28):

Cainii sunt viitorul Romaniei mai rolling on the floor))

| deeea28 a răspuns (pentru Lexi888):

In primul rand Deea e nume de fata, deci as fi idioata, in al doilea rand, poti sa ma faci cum vrei, eu inca nu musc, doar vorbesc, tu deja esti de alt rang, musti, asa ca du-te pe strazi si pupa cainii in fund ca esti de teapa lor. Dar adevarul doare de multe ori ce-i drept.

| deeea28 a răspuns (pentru Sunnyツ):

M-am uitat, e dragut, dar eu deja cred ca ma retrag. M-am saturat inca o data de prostie. In tara asta de aia nu se face nimic. Sunt multi oameni contra pe degeaba, doar dintr-un principiu, in nici un caz din realitate, doar asa. Sunt frustrati si cred ca daca apara principiul asta, al vietii sunt mai breji.In fine, pe mine ma agita si ma deranjeaza prea tare subiectul, ca sa nu mai zic ca sunt "idiot", deci nu prea am ce cauta pe aici. Numai bine.

| Lexi888 a răspuns (pentru deeea28):

Nuti iau jobul din care trăiești de zi cu zi.