| Sunnyツ a întrebat:

Heii TPU! Pro sau contra eutanasierii? Motive? :*

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Sunt pro. Imi plac cainii si nu aveam frica de ei, dar m-a muscat unu fara sa-i fac ceva si mi-a fost suficient. Ca sa nu mai zic ca unii le dau sa manance si apoi tu nu mai poti trece pe acolo. Nu mai zic de cei care ii tin in scara de bloc si trebuie sa suni unde te duci in vizita sa vina sa te ia sa nu te sfasaie "amaratul" de caine. Am fost si in strainatate si daca am vazut 2 caini e mult, chiar foarte mult. Cainii nu au ce cauta pe strazi. Doar in lesa si in propria casa cu raspundere de cauza. Sunt frumosi, aia de rasa, sunt draguti, dar nu ma numesc om si cica am si creier ca sa ajung sa ma terorizeze un rahat de caine. Ca sa nu mai zic, eu nu am copiii, dar nu vreau sa imi imginez cum o fii fost pentru parintele ala de i-a murit copilul si cum or fi fost ultimile clipe pentru acel copil sfasiat.

| Sunnyツ explică (pentru deeea28):

Dupa parerea mea, ai mare dreptate. Mie una imi este mult mai mila de acel copil si de parintii lui decat toti acei caini vagabonzi. In fond, omul este mai presus decat animanul si din moment ce acest animal a ajuns sa manance un copil mic de viu, nu mai este un animal ci un monstru. Citeste te rog asta daca ai timp, este parerea mai pe lung despre acest subiect. Mersii!

http://www.zang.ro/blog/79242/?alert_id=99340761

| deeea28 a răspuns (pentru Sunnyツ):

M-am uitat, e dragut, dar eu deja cred ca ma retrag. M-am saturat inca o data de prostie. In tara asta de aia nu se face nimic. Sunt multi oameni contra pe degeaba, doar dintr-un principiu, in nici un caz din realitate, doar asa. Sunt frustrati si cred ca daca apara principiul asta, al vietii sunt mai breji.In fine, pe mine ma agita si ma deranjeaza prea tare subiectul, ca sa nu mai zic ca sunt "idiot", deci nu prea am ce cauta pe aici. Numai bine.

| Sunnyツ explică (pentru deeea28):

Stai linistita, oricum noi suntem aia rai, care nu gandesc, de fapt gandesc ...doar ca, ca si animalele...toti ne condamna. Asta este. Mersi ca ai cititi si ca ti-ai spus parere. Iti dau dreptate in tot ce ai zis pe aici! Numai bine si noapte buna.

| Annamaria_6326 a răspuns (pentru deeea28):

Daca esti pe principiul mortii esti tu mai desteapta ca restul sa inteleg? Daca iubesc cainii, si nu vreau sa fie omorati, asta nu inseamna ca sunt frustrata sau fara minte. Foarte inteligent.

| Sunnyツ explică (pentru Annamaria_6326):

Nu, inseamna doar ca iubesti mai mult animalele decat oamenii. Ca acesti caini, pe care nu i-ai vazut in viata, si care sufera oricum cu sau fara eutanasiere, sunt mai importanti decat familia ta, care poate la un moment dat sa fie atacata de un astfel de caine. Sunt realista, si nu as risca viata unui caine pe viata familiei mele.

99 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Sunt contra. Ador cand vad oamnei care sunt pro eutanasierii si au replica : "Iti e frica sa iesi din casa ca poate te musca un caine". Dar in lume sunt atati de multi psihopati care nu au nevoie de niciun motiv sa vina cu un cutit pe la spatele tau si sa te omoare, dar de ei nu ne e frica, nimeni nu se gandeste.
Si cainii sunt suflete, nu mi se pare nici mie noraml sa stea pe strada, nu este locul lor in strada. Locul lor este la adaposturi sau in curtea stapanilor lor.
Succes!

| Sunnyツ explică (pentru KellyGreen):

Hei :* Cati psihopati ai vazut tu pe strada? Ei sunt oameni. Caini am vazut si eu mult, nu animale, monstrii happy Adaposturi sa se faca, dar locuri de munca pentru cei absolventi de universitati si facultati, gradinite pentru copii, spitale nu sunt. Inca o data cainele este pus mai presus decat omul.

| CautNume a răspuns (pentru KellyGreen):

Bun, exista criminali si caini, ai sanse sa fi omorat pe strada de amandoi.De ce naiba sa nu scadem riscul asta scapand de caini?

| KellyGreen a răspuns (pentru Sunnyツ):

Nu pun cainele mai presus decat omul. Este un bine pentu oameni ca, cainii sa fie luati de pe strazi si dusi in adaposturi. Toate lucrurile sunt importante, daca stam sa zicem ca aia e mai imporatanta decat cealalata nu terminam nici maine. Nici mie nu imi convine ca atunci cand vreau sa merg cu bicicleta, dupa 5 minute ma trezesc cu o turam de caini in spatele meu care latra la mine. Insa nu trebuie omorati. gandeste-te la nebunul ala din Norvegia de acum 2 ani. Ce a patit el? Mai nimic, nici la inchisoare nu cred ca l-au bagat si el nu a omorat 1 om, a omarat zeci.
Daca nu era copilul ala maidanezii stateau cu burta la soare pe strada mult si bine, dar pana nu se intampla vreo tragedie pe nimeni nu intereseaza. Cainii trebuie dusi in adaposturi, nu omorati.

| KellyGreen a răspuns (pentru CautNume):

Nu trebuie omorati, trebuie dusi in adaposturi! Cand eram mica invatoarea mea ne spunea ca inainte de a facem un rau cuiva sa ne punem in pielea lui si sa vedem daca ne e sau nu bine. Doar pentu ca un caine a ucis asta nu inseamna ca toti o vor face. E ca si la oameni. Doar pentu ca vecinul tau e criminal, nu se apuca nimeni sa omare pe toata lumea. Din pacate nu exista vreo metoda sa iti dai seama care e agresiv si care nu e, asa ca trebuie luati de pe starad si dusi in adaposturi.

| CautNume a răspuns (pentru KellyGreen):

Sunt dusi in adaposturi, dar nu pot sta acolo toata viata, de unde hrana si conditii pentru mii de caini? Intr-un fel si mie imi e mila de ei, dar alta solutie nu exista.La mine in oras e plin de caini ce te ataca fara sa faci ceva, de nu stiu cate ori erau sa ma muste.

| Sunnyツ explică (pentru KellyGreen):

Gandes-te in primul rand logic : cainii acestia oricum sufera, de frig, de foame, de diferite boli...destule adaposturi pentru cainii nu o sa se faca, din moment ce nici noi ca oameni nu avem anumite locuri [ exemplu: spitale ]. Cum am mai spus, o solutie ar fi ca toti cainii turbati si bolnavi sa fie eutanasieti, iar cei de "doamne ajuta" sa fie dresati si ingrijiti apoi dusi in daposturi.

| Mihaitzan a răspuns (pentru Sunnyツ):

Sunny, oamenii care sufera de frig, de foame sau de diferite boli au pretentia de a fi ajutati happy - in conditile in care - in multe cazuri, ei se pot ajuta si singuri.
Problema nu e la caini, traim intr-o lume in care noi suntem doar niste piese, manipulati de interesele altora. Suntem furati zilnic, de nenumarate ori.
Sunt unii care au furat miliarde de la stat si fac 2-3-4 ani de inchisoare (doar, dupa ce ies de acolo bani fiind tot ai lor), opinia publica fiind de parere ca ei sunt nevinovati + sustinuti de multi + ca in penitenciare au o incredibila libertate, ilegala, privilegiata de statutul lor in societate. Cel mai bun exemplu, extrem de mediatizat in ultimul timp este Becali.

M-am mai documentat acum de acum 3 ore si in momentul asta nici nu se mai pune problema de acel referendum d'oh.

Femeilor din ziua de azi le e rusine sa mearga pe strada cu par pe brate, dar cu mainile patate de sange..., mai putin.

E aiurea ce se intampla in tara asta si in general in lume. Chiar incep sa ma intreb daca nu cumva in urmatorii 50-100 de ani se va pune problema disparitiei noastre tongue. Exista o scadere vizibila de la generatie la generatie. Ce departe par anii din epoca de aur, sau a secolului 19, cand oamenii cautau cultura.

Cum poate fi posibil ca niciunul din numerosii milionari ai tarii noastre, sa nu se induioseze pentru alte fiinte? Eu sunt sigur ca multi dintre ei sunt hoti, le e frica sa nu ajunga ei victime.
Banii nu se evapora, taxele pe care le platim sunt uriase.

Au existat o perioada cand tiganii(adica oameni) erau cei ce, cauzau probleme mult mai mari decat cainii in zilele noastre(nu vreau sa insult pe nimeni). Nu s-a pus vorba de eutanasierea lor niciodata iar acum au un statut privilegiat, unii traiesc in "temple", castele, multe conectate ilegal la retele de electricitate.
Mor cel putin 5 caini zilnic, otraviti. Nu s-a facut niciodata atata tam tam pe tema asta.

Dar tot nu inteleg, ce asteptari putem sa avem, ce, centre, ce naiba, cand noi avem 12 hingheri (4 echipe de catre 3 oameni) la "14 mii" de caini?! - (un numar care e mult mult mult umflat - si daca ar fi sa ne luam dupa prea bunele statistici ale noastre, cu 50 de mii mai mic decat a aratat ultimul recensamant realizat in sensul acestora - wt rolling on the floor?).

| Mihaitzan a răspuns (pentru Mihaitzan):

Ai secolului 19*
a existat o perioada*
sensul acesta* + "nu s-a pus vorba"
imi scuze pentru nenumaratele greseli gramaticale si nu numai din textul precedent, TPU mi-a publicat postul fara a mai avea posibilitatea de a edita [fara " Atentie! Inainte de a posta raspunsul, te rugam sa te asiguri ca acesta nu incalca regulamentul. (...)"]

| CautNume a răspuns:

Pro, sunt prea multi maidanezi si marea majoritatea sunt agresivi, turbati, mai au si alte boli, purici, capuse.Si, cum am mai spus, m-am saturat de oamenii, pe care ii pot numi pur si simplu cretini, ce baga in ei shaorma, umbla cu pantofi si genti de piele, cu haine de blana, nu adopta niciun maidanezi, dar totusi sunt contra eutanasierii.

| DenisIonut01 a răspuns:

Pro,sunt prea multi caini pe strazi si daca ai eutanasiem mai scapam de ei.Cine e contra sa ia cate un sau doi caini in proprietatea lui si sa fie castrati si nu lasati pe strada.

| Sunnyツ explică (pentru BiuL):

Da`ce stiu oamenii astia despre tara noastra? Doar ceea ce vad in niste poze si ce spune la stiri? Si care-i treaba noastra despre ce cred oamenii aia despre noi. Noua oricum nu ni bine. Nu s-au gandit sa faca adaposturi, sa ne ajute tara dar acum, ca niste cretini ce sunt, ne acuza fara sa stie care este cauza si ce s-a intamplat cu adevarat. Hai sa ducem cainii la ei in tara daca sunt asa de milosi si de educati. Sa vedem cum se descurca ei. Fac o pancarda, o petitie ceva? Multumesc.

| Annamaria_6326 a răspuns:

Contra,daca au omorat trebuie sa facem la fel si noi,atat de jos ne coboram,ne comportam mai rau ca niste animale, ele nu au ratiune,noi avem,dar in schimb recurgem la niste metode barbare,caini otraviti,batuti si asa mai departe,am vazut imagini cu pui de caine batuti pana au murit,asta este comportament de salbatic,daca in atatia ani oamenii nu au facut mai nimic,i-au lasat sa se inmulteasca,ce vina au ca se nasc,sunt fiinte, cu suflet, trebuia sa se faca mai multe adaposturi, sa fie sterilizati, dar daca nu au avut "niciodata" bani asta e nu? trebuia sa se gaseasca solutii normale si civilizate, astea sunt consecintele ignorantei oamenilor.Eu cred ca oamenii sunt mai periculosi,omoara,fura,violeaza,maltrateaza animale pentru. a se distra,aici vb. de oameni cu o incapacitate de a gandi,dar totusi sunt constienti de faptele si de asazisele consecinte,pe cand un animal nu este capabil sa-si dea seama de ce a facut,cainii isi apara teritoriul,sunt infometati ceea ce ii fac agresivi si masculii necastrati devin agresivi.Un om care ucide sau comite o alta fapta rea,este inchis nu stiu cati ani,este eliberat si unii pentru. buna purtare, iar dupa o luna omoara din nou.Ei au dreptul la viata, iar cainii sunt macelariti, ca bani de eutanasiere nu au, 100 de ron o injectie, sa fim seriosi o sa plateasca atatia bani pentru. toti cainii? In plus doi copii de 4 si 6 ani nu ar trebui sa umble nesupravegheati,puteau la fel de bine sa pateasca si altceva. Oamenii care vor omorarea cainilor sunt oameni car e nu prea gandesc cu tot creierul, este singura solutie pe care o au in cap, la altceva nu pot sa se gandeasca, ca nu ei se duc si ii omara si nu sunt capabili sa se gabdeasca macar la o solutie civilizata, au multa rautate in ei.

| deeea28 a răspuns (pentru Annamaria_6326):

Hai sa facem pentru caini adaposturi, ca pentru copiii avem si gradinite si crese si de toate. Stii ca sunt multe femei care nu au posibilitatea sa stea cu copilul acasa dar nici nu au cresa sa-l lase? Stii cat de scumpe sunt gradinitele fiindca sunt putine si multe femei nu au posibilitatea sa-i dea la gradinita? Dar hai sa facem adaposturi, ca dintr-o data cainii sunt mai importanti ca oamenii. Ti-ai umplut capul cu mass-media, dar cu realitati nu. Uita-te in jurul tau cati oameni sunt muscati mereu de caini si alergati tot de acestia. Ei nu au minte, e bine ca ne coboram si noi la mintea lor putina si nu facem nimic, stam si ne uitam cum ne omoara. Tocmai de aia omul gaseste solutii si cainele nu, ca are creier.

| Sunnyツ explică (pentru Annamaria_6326):

In primul rand, eu sunt pro eutanasiere nu macelarire. Este o diferenta. In al 2 lea rand, aceste animale nu mai pot fi tinute sub control. Nimeni nu-si asuma riscul de a le "civiliza " pentru ca risca sa moara si ei la randul lor. Sterilizarea ar fi o solutie, dar singura diferenta peste cativa ani fata de acum, este ca o sa fie 7.000 de vagabonzi nu 14.000, adica dublul, pentru ca ei nu o sa se mai poata inmulti. In al 3 lea rand, noi suntem o tara de prosti, inainte de a fi criminali. Am mai spus-o odata, eu prefer sa fiu un criminal decat sa astept ca eu sau poate viitori mei copii sa devina niste victime. Stai linistita, ca nu omoara totii cainii din Romania, nici macar pe cei vagabonzi nu o sa-i omoare pe toti. Stii cum se zice, raul trebuie taiat de la radacina.

| Sunnyツ explică (pentru deeea28):

Cainii sunt viitorul Romaniei mai rolling on the floor))

| Annamaria_6326 a răspuns (pentru deeea28):

Sunt constienta de oamenii care nu au posibilitati si traiesc cum traiesc,nici pentru ei nu se face mai nimic,dar nu sunt omorati.Da,sunt de acord ca ei nu au ce cauta pe strada,si nici de omorat nu ar trebui sa omoare, locul lor este in adaposturi, cei care trebuie sa fie eutanasiati sa fie, dar cei nevinovati sa stea in adaposturi. Orice fiinta are dreptul la viata, ca oamenii au comlpicat lucrurile asta este partea a doua.Nu suntem in masura sa ii omoram in masa daca pana acum nu am fost cababili sa impiedicam asta.Da ce solutii au gasit oamenii inteligenti, pana acum ce au facut daca sunt cababili sa gaseasca solutii, si in ultima clipa! Asta este realitatea omul gaseste rezolvare la tot in ultima clipa ca pana atunci nu face nimic sa previna.

| Sunnyツ explică (pentru Annamaria_6326):

Prin acest comentar spui intr-un fel sau altul ca esti de acord cu eutanasiere animalelor violente. Helou! Violenti sunt 95% din maidanezii pe care ii vezi tu pe strada.

| Adrianetc a răspuns (pentru Annamaria_6326):

Cainii au dreptul la viata? Tu esti vegetariana? Pentru ca tu mai mult ca sigur mananci porc si pui si oaie, daca e dupa ratiunea ta, si ele au dreptul la viata deci tu mananci din ce altul omoara!

| Fatayou a răspuns (pentru Annamaria_6326):

Cainele e mai presus decat copilul asta am inteles de la tine.Stiai ca alocatia copiilor este de 42 de lei nu 50 si un caine care traieste la adapost trebuie sa se plateasca 250? Stiai ca exista copii care mor de foamne ori traiesc o boala grea mai rea decat moartea? Stiai?

| bfvhjcv a răspuns:

Contra. Nu trebuie sa moara toti cainii doar pentru ca unul singur a facut rau.
Trebuie sa gaseasca o alta solutie pentru aceasta problema

| Sunnyツ explică (pentru bfvhjcv):

Ai dreptate. Trebuia sa asteptam ca toi cainii sa faca asta si apoi sa rezolvam asa problema. Ce alte solutii stii tu?

| deeea28 a răspuns (pentru bfvhjcv):

Unul singur a fost rau mediatizat sau 2 -3, ca au mai fost si cazurile alea, ala cu chinezul si ala cu femeia sfasiata. Dar care sunt care nu se dau la televizor. Dar daca nu ai habar si vorbesti doar ca ai caine si iubesti cainii, nu inseamna ca ai dreptate si gata, ai gasit solutia perfecta, cainii sa traiasca. Dar ma intreb daca erai tu in locul copilului sfasiat, ce faceai? Si erai si asa neputincios, ca la 4 ani, scuza-ma ce putea sa faca? Sa traiasca cainii si sa moara oamenii.........eeeee, bine gandit, solutia perfecta.

| Adrianetc a răspuns (pentru bfvhjcv):

Doar unu a facut rau, esti constient de ce zicii? sute de cazuri in fiecare zi, oameni mutilati, alergati de caini si tu spui ca decat unul? Tu spui ca trebuie sa se gaseasca alta solutie, dar tu ce esti? nu poti venii cu o solutie avand in vedere ca esti contra eutanasierii?

| h3r a răspuns:

PRO. N-aș spune asta dacă barosanii de sus s-ar implica mai mult, inclusiv primarii! Iar ratații ăștia cu adăposturile primesc multe fonduri pentru a putea îngrijii câini, dar nu le pasă.
Ș.a.m.d...

| Crucified a răspuns:

Contra.

| Crucified a răspuns:

Eutanasierea cui? Babelor cu cancer la stomac?

| SaveTheNature a răspuns:

Pentru ca zilni oamenii patesc asta :
http://www.youtube.com/watch?v=L1JLzuf7T0A
eu zic ca nu ar trebui eutanasiati maidanezii, ci ar trebui eutanasiat 1 aparator de maidanezi, la fiecare om muscat! Ce spuneti?

| fuzzer a răspuns:

Sunt de acord cu aceasta metoda! Viata unui om e mult mai importanta decat a unui caine.

Si ca sa le raspund scepticilor care sunt contra acestei metode, de ce stapanii acelor caini i-au abandonat? Sau de ce nu construieste cineva un habitat pentru aceste fapturi? E clar, ca atata timp cat traiesti in Romania nu poti face diferenta dintre un om si un animal!

Va trece mult timp pana se va face ceva, doar vorbe-n vant!

Banuiesc, ca inca cateva zeci de oameni trebuie sa-si piarda viata, ca acest guvern incompetent sa actioneze!

In aceasta tara degeaba strigi dupa ajutor, ca nu te aude nimeni. Degeaba vrei dreptate, ca nu ti se ofera, trebuie sa ti-o faci singur.

| MadRaven a răspuns:

Buna,
Pro.
Nu-i inteleg pe cei care protesteaza, daca tot sunt asa mari iubitori de animale de ce nu adopta ei cainii de pe strazi?
Am si eu un caine, dar il tin in curte si nu il las de capul lui pe strazi.
Unde stau eu te si temi sa iesi singur din casa dupa ora 22, ca te mananca (,) cainii.
Tu esti pro sau contra?
Numai bine!

| LordBolton a răspuns:

Pro, m-am saturat sa merg cu frica pe straca ca pot fii muscat de caini, biciclistii care nu fac nimic cainilor sunt latrati si cainii alerga duap ei.
statul da mia multi bani pe ingrijirea unui caine decat a unui copil.

| Niiiicu a răspuns:

La mijloc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent. Nu as avea drept de vot oricum daca va fi cazul, am un catel, il tin la casa, nu hoinareste pe strazi, deci restul nu este problema mea.

| Sunnyツ explică (pentru anonim_4396):

Adevarat, inteligent spus.

| vangaelis a răspuns:

Pro.
am fost muscat de 4 ori intr-un an. fara sa-i fi provocat. Deci nu merge treaba cu teoria "se apara si ei saracii". Sunt salbatici si nu au ce cauta intr-o comunitate de oameni. Si nu-i placut sa mergi la urgente din cauza acestora.

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

In sfarsit am gasit unul ca mine. Si eu sunt pro.

| vangaelis a răspuns (pentru Sunnyツ):

Good, sentimentul e reciproc.winking
tocmai ce credeam ca lumea o luase razna cu maidanezii lor. Bine ca mai sunt si oameni pragmatici.

PS: Unde ai gasit nutella asa mare laughing)?

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

Am primit-o din Austria laughing Cirka 5 kg are borcanul laughing

| vangaelis a răspuns (pentru Sunnyツ):

Giizz big grin iti ajunge pe un an tongue

| Sunnyツ explică (pentru vangaelis):

Ce vorbesti mai? In 2 luni a fost gata, am impartit cu toti prietenii mei laughing Si aia nehaliti ca mine.

| Adrianetc a răspuns:

Sunt Pro eutanasierii, cainii sunt animale, precum porcii si pasarile pe care le mananca babele si obsedatii de maidanezi, nu mai spuneti voi ca au dreptul la viata ca nu avem noi dreptul sa-i omoram, ba da, avem. CAINII SE VOR MAI INmulti SI SE INLOCUIESC CU ALTI CAINI, DAR UN SUFLET DE OM NU SE INLOCUIESTE.

| PVAAVU a răspuns:

Contra.La fel ca oamenii sunt caini si caini (unii rai altii buni).

| Remus13 a răspuns:

Sunt pro. M-am saturat la un moment dat sa fiu latrat, alergat de caini. Noroc ca mi-am luat aparat cu ultra sunete impotriva cainilor.

| MetalHead04 a răspuns:

Da.

| Lexi888 a răspuns:

Contra.oameni sunt vinovați.

| Sunnyツ explică (pentru Lexi888):

De ce sunt oamenii vinovati?

| Lexi888 a răspuns (pentru Sunnyツ):

Din cauza noastră sunt pe străzi ca noi ii aruncam acolo.

| Sunnyツ explică (pentru Lexi888):

Asculta, in primul rand ei se mai si reproduc pe strazi. Solutie pentru asta, dar doar pentru asta, ar fi sterilizarea. Singura chestie este ca atunci am avea 7.000 de caini pe strazi nu 14.000 peste cativa ani. Si acum, daca din cauza noastra sunt pe strazi pentru asta trebuie noi sa murim, adica sa fim niste victime. Din cate stiu eu, omul este mult mai important decat un caine.

| deeea28 a răspuns (pentru Lexi888):

Da, corect, sunt vinovati ca nu i-a eutanasiat mai de mult, sunt vinovati ca le da sa manance si sporesc inmultirea lor, da, sunt vinovati ca nu-i ia cu bata cand se dau la oameni. Corect, ai si tu dreptate.

| Lexi888 a răspuns (pentru deeea28):

Si mata e vinovata ca a facut un idiot.

| deeea28 a răspuns (pentru Lexi888):

In primul rand Deea e nume de fata, deci as fi idioata, in al doilea rand, poti sa ma faci cum vrei, eu inca nu musc, doar vorbesc, tu deja esti de alt rang, musti, asa ca du-te pe strazi si pupa cainii in fund ca esti de teapa lor. Dar adevarul doare de multe ori ce-i drept.

| Lexi888 a răspuns (pentru deeea28):

Nuti iau jobul din care trăiești de zi cu zi.

| Sunnyツ explică (pentru Lexi888):

Mai taci odata! happy Ca nu are nici o legatura cu intrebarea...ai vorbit aiurea destul. Numai bine, noapte buna!

| h3r a răspuns (pentru Lexi888):

Copilă, când vei avea la rândul tău un copil iar într-o zi vine de la școală mușcat de câine doar pentru că se îndrepta cuminte spre casă, mai zici că el e vinovat? Ori te doare inima? Asta dacă mai ajunge întreg acasă.

| Lexi888 a răspuns (pentru h3r):

Fa,nu fa din astea cu mine, am 26 de ani si sunt bărbat, dar se vede ca nu gândești.si vezi ca am copill are 3 luni.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru h3r):

Nu-ti mai bate capu degeaba cu oameni de genul laughing eu m-am convins toti stiu acelasi lucru oamenii sunt de vina, bine bine sunt dar hai sa si facem ceva, e ca si cum in *** explodeaza un reactor nuclear si toti stau sa investigheze in momentul ala cine e responsabil si ignora catastrofa laughing doar atat ii duce capu, stiu una si buna, oamenii i-au abandonat deci prin lege nu pot sa fie cainii persecutati daca te ataca pentru ca nu e vina lor ca au ajuns pe strada, si daca o sa se tot stranga toti imbecilii astea congenitali si femeile nefutute cand se incearca sa fie ridicat un caine de pe strada n-o sa se rezolve nimic, ce *** au ajuns si cainii sa ne domine laughing asta e societatea eu m-am lamurit si cu site-ul asta toti analfabetii astea flamanzi vin si vor sa aiba dreptul la o opinie.

| h3r a răspuns (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Pute prostia din ei! Mâine ne mâncăm între noi, că asta ar mai lipsi!

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru h3r):

Nu are rost sa persecutam cainii, cainele ataca doar oamenii haini si fara frica lui dumnezeu laughing) dezbaterile astea, scurgerile vaginale si problemele medicale tratate deampwlea sunt inima si sufletul acestui site laughing

| Coconutz a răspuns:

In nici un caz. Omului nu i-as permite sa omoare nimic altceva decat propiul seaman. Din cauza prostiei si naturii lui haotice nu ar trebui sa fie afectate si alte vietati.

Am fost socat zilele astea cum oamenii se grabeau sa omoare aceste animale. Am o pisica si un catea. Ambele maidaneze. Nu se pupa ele prea bine dar fata de noi au o afectiune enorma. Sunt iubitor de animale. Ce nu inteleg eu este cum oamenii nu sunt? Si inteleg nu iubitori. Dar sa fii in extrema cealalta? Si fata de caini?

De ce nu putem fi pasnici? Haide ma sa nu mai aruncam cu pietre in ei de plictiseala sau sai batem ca latra noapte. Sau sa ii lasam sa moara de foame. Ca suntem inteligenti nu? Ne plangem de ei ca sunt periculosi cand de fapt ei se nasc simpli ca o bila de plastilina, si noi suntem cei ce modelam. Putem sa traim cu ei dar nu vrem. Putem dar nu vrem.

Suntem violenti si de natura distructiva. Asa ca alegem desigur eutanasierea.
Eu sunt contra eutanasierii. Consider omul o fiinta josnica care nu aduce nici un beneficiu ecosistemului. E o molima ce distruge din ce in ce mai mult din planeta asta. Din punctul nostru de vedere cainii ar trebui eutanasiati.
Dar voi? Cand va bateti joc insistent de natura? Voi ce meritati?

| Sunnyツ explică (pentru Coconutz):

Zici "voi "de parca tu ai fi extraterestru. Da stai putin...ce lagatura are narura cu eutanasierii cainilor. Daca ii eutanasiaza o vor face inauntru intr-un cabinet ceva, nu in natura dragule. Noi suntem pasnici, nu mancam de vii cainii. Ei ne mananca pe noi. [ si la propriu si la figurat ] Daca te crezi atat de pasnic de ce nu iei tu toti cainii la tine si iti faci casa un mini-adapost. Nimeni nu se va supara.

| comsacodrut a răspuns:

Pro.Pe mine m-a muscat un caine anul trecut fara sa-i fac nimic.Sa-i eutanasieze pe toti ca prea ne musca.Sa nu mai ne e fie frica sa iesim pe strada

| Fatayou a răspuns:

Pro! Pe mine era sa ma muste 3 caini.Noroc ca era un mini gardulet si cativa oameni care se plimbau altfel ma muscau si mai trebuia sa mai merg la doctor! Am avut noroc dar nu toti il au. Oamenii spun ca-s accindente, dar de fapt gresesc."Iubitorii de animale"ii lasa pe strazi infometati si neingriji. Daca iubiti cainii nu-i lasati sa moara de foame.Intr-adevar cum ziceti voi"cainii sunt niste biete suflete", dar noi cine suntem? Invizibilii lumii? Cine vrea sa adopte sa adopte, dar sa aiba responsabilitati.Multi zic:"Pai eu n-am unde sa-l tin sil alung pe strazi". Daca nai unde sa-l tii, cumparati o curte si tinel acolo:ingrijestel, spalal, dai sa manance... ceea ce trebuie sa faci. Poate da aveti o parte din drepatate cas niste biiete fiinte.Asumati responsabilitatea de al ingriji.Crezi ca annimalu te iubeste dacal izgonesti numa ca l-ai cumparat si ii esti stapan? Se spune:"Cainele este cel mai bun prieten al omului". Asta spune ca, cainii apara omul de dusmani.De obicei, cainele se tine in curte nu in casa pentru ca are spatiu. Daca il tii in bloc, il chinuesti, dar asta nu inseamna ca trebuie tinut in strada.Chiar daca sunt 64.000 n-ar prea conta. Daca il tii la curte sil ingrijesti pai atunci nu mai e nicio problema. Daca il vei ingriji, cainele te va multumi mult si atunci vei primi cu adevarat titlul:iubitor de animale"de fapt "de caini"! Va fi aproape de tine la bine si la greu! Acum ce pot zice este eutanasierea pentru ca sa ajuns la ceva grav.Asa se intampla daca nu se judeca! Cam atat am putut spune.Eu mi-am spus parerea deschis, nu stiu cum judeca altii, dar nu pot controla lumea, nu?happy. Daca as putea so controlez, as pune toti oamenii care au caini sa locuiasca la curte si sa aiba grija de ei.

| Levelstar a răspuns:

Sunt si nu sunt pe de alta parte

| MariusBoy2013 a răspuns:

Contra!
Daca fiecare caine ar avea o familie care sa aiba grija de el sa il hraneasca, sa se joace cu el, sa il scoata pe afara in parc, caini nu ar mai fi asa!
Pentru cei care au votat 'Pro'.
De ce?
Daca ai fost muscat o data sau de doua ori ai avut o experienta naspa cu un caine asta nu inseamna ca gata un caine trebuie omorat.
Sa zicem ca o persoana a gresit de 2-3-4 ori gata hai sal omoram. nu merge asa!
Pentru cei care urasc caini e la fel daca nu iti plac treci mai departe nu ai dreptul sa decizi ce se va intampla cu animalele astea!

| Sunnyツ explică (pentru MariusBoy2013):

Dar ele au dreptul sa ma omoare? Pai stai putin, dupa ce un caine m-a muscat de 2-3 ori sa-l iau la mine acasa sa-i dau de mancare? Da ce-s eu Maica Teresa? Copilul acela este primul caz de acest gen, atat de grav despre care se vorbeste atat, pentru ca suntem o tara unita nu cred ca vrem ca sa mai fie alte 200 de cauzuri. Tu cati caini ai acasa?

| CautNume a răspuns (pentru MariusBoy2013):

Am dreptul sa decid ce se intampla cu ele, de aia am ratiune straight face

| DanielaGroza a răspuns:

Total contra, cainii sunt si ei fiinte.

| JustLikeHeaven a răspuns:

Contra. Iti dau un exempluwinking. Daca un barbat face ceva grav,ceva de condamnat,ar trebui sa fie omorati toti barbatii? E ceva tampit si aiurea. Eutanasierea presupune injectarea acestor caini cu ceva care sa ii omoare fara durere. Sa fim seriosi? Chiar credeti ca au rabdare sa injecteze toti cainii vagabonti? Pai stati asa,ca adevarul e groaznic. Ii duce undeva si i inchide, nu le da mancare de ajung sa se manance intre ei si ii lovesc cu bate si cine stie ce le ma fac, deci mai bine sa moara aia care ii arunca pe strada. Traim intr-o tara de ***, pe bune, hai sa nu ne mai ascundem. Romania! laughing

| CautNume a răspuns (pentru JustLikeHeaven):

Spui ca traim intr-o tara de ****. Faci ceva pentru a schimba asta?

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru CautNume):

Ce sa fac? Am 16 ani...Nu poate sa faca nimeni nimc, a da, sa plecat cu totii afara sa ne lasam familii si tot nu? De facut ar trebui sa faca cei care pot nu noi, simpli nimeni...

| CautNume a răspuns (pentru JustLikeHeaven):

Ar putea sa-ti pase, sau daca tot nu faci nimic sa taci.Nu, daca pleci esti un iresponsabil care distruge tara, comenteaza si se cara de aici. Spre exemplu, am putea vrea sa fim ca ceilalti, adica fara javre pe strazi.

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru CautNume):

Nu te certa cu mine, eu ti-am vorbit frumos. Da ia zmi tu inteligentule sau inteligento ca nu stiu ce esti, tu ce faci pentru TARA asta? HMMM? Ca tare curioasa m-ai facut kiss

| CautNume a răspuns (pentru JustLikeHeaven):

Nu ma cert cu tine si nici eu nu ti-am vorbit urat.Stii, ai fi putut citi pentru ca ti-am dat un exemplu.Si stiu ca eu, acum, nu am ce schimba, dar nu tip ca suntem o tara de ****, pentru ca nu e asa, doar marea majoritate a oamenilor din ea sunt de ****.

| JustLikeHeaven a răspuns (pentru CautNume):

Aha...am inteles. Fiecare gandim diferit. Daca asta e parerea ta nu inseamna ca si a mea ar trebui sa fie aceeasiwinking

| euuuy a răspuns:

Pro doar in cauzl in care animalele vor fi eutanasiate dupa ce or stat o saptamana in adapost si nu au fost adoptate si sa fie eutanasiate fara durere.