| Sunnyツ a întrebat:

Heii TPU! Pro sau contra eutanasierii? Motive? :*

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Sunt pro. Imi plac cainii si nu aveam frica de ei, dar m-a muscat unu fara sa-i fac ceva si mi-a fost suficient. Ca sa nu mai zic ca unii le dau sa manance si apoi tu nu mai poti trece pe acolo. Nu mai zic de cei care ii tin in scara de bloc si trebuie sa suni unde te duci in vizita sa vina sa te ia sa nu te sfasaie "amaratul" de caine. Am fost si in strainatate si daca am vazut 2 caini e mult, chiar foarte mult. Cainii nu au ce cauta pe strazi. Doar in lesa si in propria casa cu raspundere de cauza. Sunt frumosi, aia de rasa, sunt draguti, dar nu ma numesc om si cica am si creier ca sa ajung sa ma terorizeze un rahat de caine. Ca sa nu mai zic, eu nu am copiii, dar nu vreau sa imi imginez cum o fii fost pentru parintele ala de i-a murit copilul si cum or fi fost ultimile clipe pentru acel copil sfasiat.

99 răspunsuri:
| Mihaitzan a răspuns:

Categoric contra. Nu am citit posturile de mai sus, sincer sa fiu, sper sa nu repet idei, dar nici nu imi pasa daca le repet. E inuman, ca noi, fiinte cu ratiune, care constientizam tot ceea ce se intampla intre noi, sa distugem. Suntem criminali? Nu e destul ca ii castram? Cum ar fi ca tie, ca om, sa ti se ia dreptul de a avea un copil. Dar daca ti s-ar lua dreptul la viata, pentru ca altii nu au avut mila de a te lua acasa la ei(am inteles ca daca referendumul va fi validat, atunci, dupa ce un caine va fi prins, dupa 14 zile in caz de ramane neadoptat va fi autenesiat). Accidentul cu acel copil s-a petrecut pe o proprietate privata. Acolo copilul nu avea ce, cauta, si in mod normal se face responsabila persoana care trebuia sa aiba grija de acel copil. Ma gandesc la mine, acasa, daca un om ar intra pe proprietatea mea, si ar fi atacat de cainele meu, sa fiu eu cel tras la raspundere? Ca al meu catel a facut lucrul pentru care a fost dresat (sa protejeze)?! Nu este normal ceea ce se intampla la noi, deloc. Sa se puna in discutie problema eutanasierii unei fiinte fara vointa ei, e o insulta pentru statutul de om.

De ce oare nu se vorbeste si de faptul ca in toata capitala nu sunt decat 10 hingheri?!

| Mihaitzan a răspuns (pentru Mihaitzan):

Eutanasiat*

| CautNume a răspuns (pentru Mihaitzan):

Pe proprietate privata (neingradita, ca de aia au ajuns acolo) s-a intamplat un singur incident, altii sunt muscati pe strada.La mine la scoala e plin de javre in curte straight face De ce? Pentru ca unii copii cretini le dau de mancare si javrele stau numa' acolo, de vreo doua ori le-am vazut cum intrau in scoala. Evident, paznicii erau la o cafeluta, in cancelarie...

| Mihaitzan a răspuns (pentru CautNume):

Intre timp am mai gasit si asta: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

iar aici este parerea unei alte persoane, raspuns la un argument folosit extrem de des aici:
"
TranceWorldWide 23 hours ago

Vai, dar stii... cei care iubesc animalele au luat animale acasa, insa nu le pot lua pe toate, ma intreb, voi care spuneti ca iubiti copii in locul cainilor, ati luat vreun copil acasa din orfelinate? ati ajutat vreun copil amarat? NU! Dar... or sa omoare cainii, acum puteti iesi in SIGURANTA pe strada alaturi de criminali, soferi beti, violatori si tot felul de psihopati, important e ca dintre toti CAINII sunt periculosi, nu? :-j
"

| CautNume a răspuns (pentru Mihaitzan):

Nu stau acum sa ma uit la asta.Cei care au luat animale acasa, mare majoritate, le-au cumparat, fiind animale de rasa, pentru ca mai nimeni nu-si doreste niste javre pe care nu le poti dresa.In primul rand asta e ce s-a intamplat cu acel copil, si oriunde ar fi ajuns nu trebuia sa se intample asta.Da, mie imi e frica sa ies pe strada din cauza cainilor, si nu, nu spun asta doar de cand a murit Ionut, prietenii mei stiu lucru' asta. Daca exista atatea pericole de ce dracu sa nu scap de cele de care pot scapa? De ce?
Asta cu adoptatu' a fost unul dintre multele de argumente, plus ca aceea comparatie cu un copil e stupida. Daca vrei un copil poti face decat sa adoptistraight face Si da, am ajutat alti copii, cu haine vechi de ale mele si cu alimente.
Cand eu ies pe strada nu ma tem de:Soferi beti-nu merg pe mijlocul strazii; violator-nu vine nimeni sa ma violez intr-un loc oarecum aglomerat.
Da, cainii sunt periculosi, iti dau purici, capuse, daca unul te musca trebuie sa faci n injectii pentru ca poti lua n boli, poti fi omorat.
Plus ca, eu pana acum un singur om ce e importva eutanasierii care sa merite sa fie ascultat nu am intalnit.De ce? Pentru ca mananca pui, vita, porc, oua, poarte haine si pantofi de piele, poarte haine de blana, rupe plante, arunca mizerii pe jos si multe alte lucruri...Cand nu o sa faci tu tot ce am spus mai sus atunci sa vi si sa-mi spui mie ca si javrele sunt niste suflete.

| Mihaitzan a răspuns (pentru CautNume):

Omule, in conditile in care un primar aloca 30 de milioane de euro pentru niste flori, nu poti spune ca nu sunt bani suficienti pentru niste amarate adaposturi. Sunt atatea solutii..., si se pot cruta atatea vieti..., dar intr-adevar, asta e marea problema a romanilor.
Ar trebui sa se acorde amenzi echivalente cat viata unui om pentru cei ce abandoneaza animalele pe care le aveau pe semnatura. Sau macar o amenda la fel de mare ca abandonarea unui copil, cum e in Marea Britanie.
La fiecare catel adoptat ar putea sa se scada un procent din taxele pe care le plateste o anumita persoana (ca in Franta).
La noi doar se fura, se fura, se fura si iar se fura. ATAT! Noi (victimele) suntem niste derbedei! Niste fricosi! Si intr-adevar, cainii sunt marea noastra problema, nu coruptia.

Se cer adaposturi dar in momentul asta, ele sunt goale. In Bucuresti lucreaza doar 12 hingheri?! In conditile astea totusi, 1400 de caini comunitari au fost adoptati in ultimul an. - deci se poate.

Mananc carne de porc si de pui s.a.m.d - s-ar putea sa ai dreptate in aceasta privire. -- Chiar iti dau dreptate. Dar teoretic lucrurile ar trebui sa se schimbe in bine. In Anglia sunt atatea cazuri in care pentru o insulta rasista pe un stadion de fotbal poti face inchisoare. Noi in schimb, suntem de acord sa se omoare la comanda unor hoti.
Noi nu stim sa invatam din trecut. Ne distrugem, si stii si tu asta. Nu e destul sa ne distrugem pe noi, trebuie sa facem asta si cu ce e in jurul nostru - si normal ca "nu trebuie sa ne oprim".
Noi luam in gluma adevaratele pericole. Noi habar nu avem cum sa ne aparam de pericolele reale (aici vorbesc la o scara mai mare - nu ma refer doar la tine).

Sa fi de acord cu inlaturarea cainilor din anumite zone, poate fi ceva normal. Dar sa spui ca iti doresti sa omori/sa se omoare...

Nu mai stim ce este normalul din pacate. Logica si rationamentul nu mai functioneaza dupa regulile prescrise de normala desfasurare a lucrurilor.

Cainii au fost intotdeauna in numar mare peste tot. Noi oamenii am fost cei ce au construit "mari imperii" peste locuri cand o data nu era nimic. Cainii insa, ghinionisti, nu s-au putut bucura de ratiune.

Dar stim amandoi ca unui om care e dispus sa asculte doar ce doreste, nu ii poti explica nimic.
Dar din moment ce primul post de aici a fost "pro si contra eutanasierii + motive" am si eu dreptul la o opinie, opinie ce de altfel mi se si cere [- opinie care personal (sunt un narcisist, stiu), mi se pare mai inteleapta decat nepasarea "inteleapta" din primele posturi - a se vedea mai sus chestia cu normalulon the phone. Altfel sus ar fi fost scris "De ce sunteti de acord cu eutanasierea"
Si acel post, cu video-ul, a fost ca sa iti demonstrez cum suntem manipulati de presa - cu proprietatea teoretic "neingradita" -- cat de mult le pasa celor ce iau decizile de lucrurile astea de fapt., cat de bine informati sunt inainte de a da un verdict sau de a mediatiza un subiect. Pentru ca influenta presei poate fi egala cu luarea unei decizii ce ar avea ca rezultat uciderea a 10mii de "lucruri" - daca nu vrei sa le numesc fiinte.
Au murit 10 romani in Muntenegru si a fost doliu national. Chiar era normal sa fie asa. Dar viata a atator catei este infinit inferioara sentimentului de frica pe care il au unii oameni cand ies pe strada.

Aveti dreptate, nu am cum sa nu va dau. Din pacate nu suntem in stare sa ne luam nici o responsabilitate (vorbesc despre oameni in general) -- nu putem sa ne-o asumam pe a noastra, dar a celor dinaintea noastra care au distrus orice forma de natura unde, cainii, ar fi putut sa fie lasati sa traiasca si fara sa ne plangem noi de prezenta lor. Cine o sa raspunda oare atunci, cand omenirea se va afla intr-o catastrofa creata tocmai de ea - oare?!
Sa furam e mult mai important. Sa fim egoisti e si mai important. Sa fie copiii mei rasfatati si mai. - Poate ca astea ar fi si interesele mele daca as fi la putere, adica, daca ei fura, de ce sa nu o fac si eu cand mi se iveste ocazia? (modul de gandire al omului)
Problema cu maidanezii este o minoritate. Dar daca ne stau in cale happy.

Of doamne happy. Cata prosteala.

| CautNume a răspuns (pentru Mihaitzan):

Pe langa adaposturi create iti trebuie si hrana pentru 1 milion de caini.Si da, sa se dea amenzi pentru cei ce abandoneaza cainii, din cauza lor s-a ajuns aici.Si da, ar trebui sa fie mai multi hingheri.Si totusi, 1400 (din sute de mii) de caini adoptati e un procent mult prea mic, mai ales ca multi i-au adoptat si le-au dat drumul inapoi pe strada.Si da, sunt multe pericole reale si pentru mine unul dintre ele sunt si cainii(nu, nu am inceput sa zic asta de cand a murit acel copil, mereu mi-a fost frica sa merg singura pe strada). Normalului nu ii poti da o definitie...Nu am spus ca vreau neaparat ca acei caini sa moara, adica ar fi foarte bine sa se gaseasca alte solutii, dar dupa cum vezi nu se poate, poate zici ca-s egoista dar imi pasa mai mult de mine decat de niste animale care dupa ce ma omoara pe mine mai fac si alte victime.
Si sincer? Nu am prea urmarit ce s-a scris in presa despre moartea unui copil, si nu pot sa ma spun ca ma bucur ca s-a intamplat asta, dar asa macar au inceput si oamenii sa dea atentie mai multa problemei cu cainii.Si in momentul de fata, la ce e la mine-n oras, nu e chiar o minoritate.Nu stiu cati ani ai, ce faci etc...dar eu sunt fata, n-am chiar doi metri, am 12 ani si nu am cum sa ma apar de o haita de caini daca sunt singura pe strada straight face
Hai sa nu ne mai contrazicem atat, s-a adoptat deja legea, mira-m-as sa se schimbe ceva...O sa vedem ce se mai intampla.

| Mihaitzan a răspuns (pentru CautNume):

Vorbeam strict de capitala eu - 1400 din 2500 care au trecut prin centre. Nu ma contraziceam, doar imi sustineam punctul de vedere -- si cand ziceam de egoism, ma refeream nu in special la o persoana, ci la un tip de mentalitate, la un intreg, era o ironie fata de societatea in general - cat ni se ofera noua si cat oferim noi in schimb.
Tocmai pentru ca nu s-a incercat nimic - din acest motiv nu s-a reusit nimic si sa treci direct la eutanasiere pentru ca sunt unii oameni... "lenesi" e., dur. Sau s-o fi incercat pe acolo, ceva, sa para. Dintotdeauna autoritatile lucreaza la diferitele probleme, niciodata ele nu dispar. Eu cred ca o sa se omoare degeaba.
Oricum in Romania orice lege este interpretabila. Noi nu suntem duri cu, cine ar trebui sa fim.
Nu sunt multi cei care arunca, cateii in strada, au si ei o mare parte din vina., dar e un lant de lucruri care au adus la ceea ce se intampla cu maidanezii - dar nimeni nu isi poate asuma raspunderea pentru lucrul asta happy.
Eu in momentul asta sincer, nu pot gandi diferit. Noi avand acest dar de a gandi ar trebui totusi sa avem obligatia de a avea grija si de cei ce nu au fost la fel de norocosi ca noi (ma repet, normal laughing ), nu ne putem bate joc. Fapta unei fiinte ce, constientizeaza, ar trebui sa fie mult mai grava decat a unei fiinte irationale.
Eutanasierea chiar ar fi o prostie - nu s-ar face nimic in conditile de fata. La cum se face treaba la noi in tara, noua regula nu va aduce nimic - decat niste cadavre de caini, dar in nici un caz nu vor disparea cateii. Daca intr-adevar s-ar pune pe treaba, e foarte probabil sa fi fost un interes la mijloc. Sa nu uitam ca alegerile de abia au fost.

Acum glumind, Primaria Bucurestiului daca ar eutanasia (teoretic), ar putea fi aproape la fel de eficienta ca bomba atomica de la Nagasaki care a produs (sper sa nu ma insel), 60-70 de mii de decese. Oricum ar depasi Al Qaeda pe departe, cu atacul lor asupra celor doua turnuri gemene - 3000 de morti.

| CautNume a răspuns (pentru Mihaitzan):

Stiu cum e in capitala, am stat aici, dar acum stau intr-un oras apropiat (adica ne desparte doar un afis laughing ), dar oricum sunt mai mereu prin Bucuresti.Cand vorbim de cainii maidanezii vorbim de toata tara, in toata tara ar fi normal sa se aplice aceiasi solutie.Stiu ca atunci cand ai spus de egoism nu te-ai refeit neaparat la cineva. Poate ca nu s-a incercat nimic pentru ca nu ar fi fost nimic eficient, iar banii erau aruncati degeaba.Si ba da, sunt multi cei care arunca animalele in strada, ei au 90% din vina, daca nu ii abandonau nu se mai inmulteau atat si nu mai erau in prezent o problema asa de grava.Sincer nu ma intereseaza cum se scapa de ei numai sa se intample asta cat mai repede.
Si, iar ma repet, mi se pare stupid sa nu susti eutanasierea cainilor, caini ce pot provoca atata rau, cand mananci carne de pui (de exemplu), pui ce sunt inovensivi, pui ce traiesc toata viata (cat traiesc) in captivitate sau porti pantofi din piele, animalele alea dupa ce sunt omorate mai sunt si jupuite...

| Mihaitzan a răspuns:

Ah, uitasem, o mica ironie :">: http://www.youtube.com/watch?v=RpKaMoraxJw

| Biiancaaaa a răspuns:

In mare parte contra. Sa-ti explic si de ce. Nu sunt de acord cu eutanasierea tuturor cainilor maidanezi, deoarece multi dintre ei nu au nici o vina. Vina este a oamenilor, pentru ca i-au abandonat pe strada, fara a se gandi la viitorul lor.
Este tragic ce s-a intamplat cu acel copil, si nu numai, ci cu toti oamenii morti din cauza asta. Intr-adevar trebuie sa se faca ceva, cat mai repede! Dar desigur ca la noi trebuie sa se intample o tragedie ca sa se ia atitudine...
Parerea mea este ca toti cainii care sunt bolnavi si cei care au stat in haita(care de obicei sunt agresivi si care nu se pot da spre adoptie) ar putea fi eutanasiati. Dar restul, mii de suflete nevinovate, cu ce ne-au gresit? De ce sa-i judecam, de ce sa profitam ca sunt necuvantatoare si sa luam o decizie ingrozitoare?! Acei caini ar putea fi castrati, pentru a nu se mai inmulti, si dusi in adaposturi! Dar acolo nu tinuti in chinuri cum se intampla din pacate prea des... Ci tinuti in conditii bune, hraniti corespunzator, ca atunci cand un iubitor de caini vine sa-i vada, sa ii fie drag si sa-i adopte!
Sa fie stransi cainii de pe strazi, ca sa nu mai iesi din casa cu teama ca oricand unul poate sari pe tine! Dar clar nu eutanasiati toti, asta nu e o solutie, ci o cruzime. Parerea mea! Si scuze daca te-am plictisit sau daca m-am abatut un pic de la subiect.

| lavyyyyyy a răspuns:

Pro...

| Nicusor_Eduard_Onete_1997 a răspuns:

Contra deoarece sunt si ele niste suflete care nu trebuie omorate.

| Al3xMicutzu a răspuns:

Contra deoarece animalele nu au nici o vina de vina e lumea si chiar asa in Bucuresti sunt peste 2 mil de oameni si doar 65 de mi de cainii deci ar putea fie care locuitor sa adopte macar un caine

| EveLina000 a răspuns:

Pro.
Toata ziua va plangeti ca Romania nu e la fel de buna ca alte tarii si ca e o tara care merge spre dezastru.Nu uitati ca in calte tari nu bantuie maidanezii pe strazi si nu sunt copii mancati de maidanezi.Acesta poate fi primul pas ca Romania sa devina o tara mai buna.
Pun pariu ca majoritatea celor care sunt contra nu au mai mult de 15 ani.
Si eu iubesc animalele, si mie imi plac dar in momentul in care incep sa ameninte siguranta mea si a familei mele deja e o problema.
Daca nu va convine va invit sa ii adoptati voi pe toti milosilor.phbbbbt

| emy31 a răspuns:

Contra! sunt si ei finte! si pe mine m-a muscat un caine...da doar pentru ca isi apara puii..asa ca..nu i-am facut nimic si acum nu mai musca