| NoNameJunior a întrebat:

Heii TPU happy revin cu o nouă întrebare,chiar dacă majoritatea întrebărilor mele sunt la categoria asta laughing.

M-am decis să îmi iau un puiuţ de birmaneză în memoria motănelului meu care,a murit. cum am mai spus, mai am unul, însă este bătrân şi nu prea îi place să îl "smotocesc". dacă îl mângâi din când în când timp de 2-3 secunde,este suficient pentru el laughing. revenind,m-am decis să îmi iau o femelă,pentru că,dacă îmi iau motan,peste câţiva ani,când o să plece de acasă,probabil iar o să îl lovească vreo maşină.în schimb, am auzit că femelele stau mai mult pe acasă.
of, iar m-am abătut de la subiect laughing.
revin cu 2 mici întrebări, şi sper să îmi răspundeţi.
1)dacă pisica (mama celei pe care o să o am)a fătat acum câteva zile,va trebui să hrănesc puiuţul,evident, cu lapte, nu? dar mă întrebam cum. să îi dau cu seringa? fiindcă nu sunt sigură că va putea să bea singurică dintr-un bol.
2)credeţi că va mieuna după mămica ei? şi dacă da, cum aş putea să o liniştesc? sau se va obişnui, cu timpul?
mulţumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| NoNameJunior explică:

După ce am citit răspunsurile, l-am sunat din nou pe tatăl meu, iar el mi-a explicat că femela fătase deja acum câteva zile.îmi cer scuze că v-am făcut să înţelegeţi greşit, chiar nu am vrut... oricum, sper să mai primesc răspunsuri big grin.

| Sabiina a răspuns:

Nu o lua asa de micuta. Trebuie sa o lasi macar o luna, doua cu mama ei sa o invete sa se apere, sa se spele, sa manance. Si de mieunat nu va mieuna, mai ales daca e invatat cu oameni (adica a crescut in cele 2 luni cu oameni in preajma lui). Sigur ca o sa ii trebuiasca putin timp sa se acomodeze cu noua casa, dar nu prea mult. O saptamana, doua. Multa bafta si sper sa te bucuri de ea! :*

| MCRgurl a răspuns:

Stai linistita ca nu va mieuna dupa mamica ei ca si eu am gasit pe strada doua femele mici care nici nu prea stiau sa mearga si e greu cu seringa, mai bine ii dai cu biberonu ca eu ma saturasem cu seringa si am cumparat biberon ca mananca mai usor cu el si erau cuminti, nu miorlaiau dupa pisica-mama.

| Stella17 a răspuns:

Buna mai bine il iei la 2 luni atunci va fi destul de matura sa mance singura si da la inceput va plange putin dar cu timpul se va obisnui.Dar ai grija nu o lasa in preajma masculului o va omora tine-o cat de departe poti de el, poti sa o tii in camera ta.

Succes!

| NoNameJunior explică (pentru Stella17):

Am primit informaţii greşitewinking pisicuţa era născută de câteva luni, şi acum este la mine acasă. o am din luna septembrie, dar mulţumesc oricum pentru răspuns. ce pot să spun? masculul este ca un tată pentru ea. chiar dacă uneori este gelos laughing. deci, nu o va omorî.

| DianaDiaa a răspuns:

Nu trebuie sa o iei imediat, las-o macar 2 saptamani.

| Ancutzica99 a răspuns:

Din propria mea experienta iti spun sa nu o iei asa de micuta pentru ca baiatul pe care il ai o va manca adica o va omora...ia-o dupa cateva luni 1 sau 2 luni sau cel mult 3 pentru ca masculii la pisici omoara pisoi mici pentru a se imperechia iar cu mama chiar daca nu o cunosc ei asa cred...si in plus va murii pisoiasul pentru ca are nevoie de mama sa si eu am un pisoi de 3; uni dar a calcat.o pe mama sa masina si acum este foarte amarat asa ca zic ca sa il mai lasi maxim 3 luni langa amma sahappy